Sobota 7. prosince 2019, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Hvězdný vzestup Sáblíkové je ohrožen

Martina Sáblíková - Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková. | foto: Lumír SchulzMF DNES

26 2006
Až dosud Martina Sáblíková, naše největší naděje pro zimní olympijské hry ve Vancouveru, především v tichosti tvrdě trénovala a mílovými kroky dotahovala největší soupeřky z rychlobruslařských velmocí. Teď visí nad další kariérou této mladé, talentované a pracovité ženy otazník.

Její tým, vedený zkušeným trenérem Petrem Novákem, se dostává do vážného sporu s předsedou Českého rychlobruslařského svazu Ladislavem Peškou.

Nepříznivě to ovlivňuje nejen atmosféru v českém rychlobruslení, ale i šance na urychlenou stavbu rychlobruslařské dráhy a v konečném důsledku i naděje skromné závodnice na dosažení nejvyšších met ve sportu, který by za normálních okolností neměl u nás šanci. Podle všeho je přitom míč právě na straně svazu, který by měl všemožně napomáhat tomu, aby se kariéra naší druhé nejlepší "zimní" reprezentantky zdárně rozvíjela.

Otevřený konflikt začal, když Český rychlobruslařský svaz letos na konci léta nenominoval na podzimní soustředění v Berlíně, financované mezinárodním rychlobruslařským svazem ISU, tři nejlepší české juniorské závodníky z týmu Martiny Sáblíkové, ale "dal šanci" jinému, konkurenčnímu českému týmu ze Žďáru nad Sázavou.

"Svaz se rozhodl dát po několika letech šanci také dalším mladým nadějným závodníkům," prohlásil předseda Peška na setkání s rodiči z týmu kolem Sáblíkové před několika týdny ve Žďáru nad Sázavou.

Argument by to byl rozumný, problém je ale v tom, že závodníci kolem Sáblíkové mají znatelně lepší výsledky, než všichni ostatní čeští junioři. A podzimní soustředění na dlouhé ledové dráze v Berlíně je navíc klíčové pro dobrý start do sezóny, kde budou tvrdě zapřaženi ve světovém poháru a některé čeká i mistrovství Evropy.

"Je to rozhodující soustředění před zahájením světového poháru," řekl reprezentační trenér Petr Novák. "Pro nás je velmi důležité, že ho hradí ISU, protože od českého svazu jsme zatím od března žádné peníze na přípravu nedostali. Svaz je ani nemá."

Diví se ISU i předseda ČOV

Sama Martina Sáblíková je "produktem" ojedinělého, už několik let trvajícího rozvojového program ISU pro juniorské závodníky ze zemí střední Evropy, kteří nemají takové možnosti jako rychlobruslařské velmoci - Německo, Nizozemsko, USA nebo Kanada.

Pohled redaktora MF DNES

Jsi nejlepší. Tak se starej!
Jen si to zkuste představit: předseda fotbalového svazu Mokrý bez ohledu na přání kouče Brücknera rozhodne, že na soustředění před kvalifikací Eura nebudou nominovány hvězdy Rosický a Baroš.

Pozve pouze hráče z lavičky a další, o nichž dopředu ví, že do bojů nezasáhnou.

A největším hvězdám oznámí: Připravujte se sami a za své.
Podobná je situace, do které se nyní dostali rychlobruslařka Martina Sáblíková i její tým.

Znovu se odvíjí věčný příběh bojů sportovci kontra svaz. Tentokrát však nelze než se divit: Kde ztratili funkcionáři rozumný úsudek a respekt k úspěchům?

Bez Sáblíkové by zůstalo české rychlobruslení takřka mrtvé, ztracené v propadlišti zájmu, bez sponzorů.
Ona ho vyzdvihla na výsluní.

České zimní sporty dnes nemají větší talent. Již na olympiádě ve Vancouveru může excelovat.

Přitom není primadonou. Naopak. Dívka z paneláku, která trénovala na hrbolatých rybnících, spala při soustředění v Colalbu v chaloupce bez teplé vody a štípala tu sekyrkou dříví.
Znechutit jí doma sport, který miluje, by byla osudová chyba.

TOMÁŠ MACEK

Marek Stanuch, který řídí z Vídně rozvojový program ISU, na přímý telefonický dotaz iDNES.cz a MF DNES potvrdil, že původní pozvání ISU později upřesnilo na tři nejlepší závodníky.

"Kvůli omezeným kvótám jsme nakonec pozvali tři nejlepší české juniorské rychlobruslaře. Naší filozofií je zaměření na kvalitu, ne kvantitu," uvedl z Vídně Marek Stanuch. "Postup předsedy českého svazu nechci a nemohu ovlivňovat, ale moc ho nechápu. Rychlobruslení je naštěstí měřitelný sport a v českém případě by o tom, kdo by měl jet, nemělo být pochyb," řekl.

To nepřímo potvrdil i prezident Českého olympijského výboru Milan Jirásek. "Pro jakékoli nominace by měly být určující výkony - v tomto případě tedy časy. Zprávy o situaci mne mrzí a nemám z toho radost.

I když se spor na začátku netýkal přímo Martiny Sáblíkové, situace se rychle mění. Petr Novák o tom dlouho sám nechtěl na veřejnosti mluvit. "Nechtěl jsem to ještě zhoršovat. Ale Martina je tak dobrá i díky tomu, jak dobrý a silný tým má kolem sebe," zdůraznil.

"Jestliže tu nyní mí závodníci přicházejí o peníze na přípravu, komplikuje to situaci i Martině. A to nemluvím o tom, jak celá věc narušuje koncentraci mého týmu na výkony."

Opravdu rozhořčeni jsou ale především rodiče Martiny Sáblíkové i dalších závodníků kolem ní, kteří už léta své děti silně finančně i jinak podporují. Přístup předsedy Pešky považují za nekompetentní. Když ho před několika týdny pozvali na schůzku, byli rozčarováni. Peška se nejprve odmítl zúčastnit.

Nakonec přišel, sdělil svůj postoj, ale brzy v podstatě přestal komunikovat. Na protesty rodičů reagoval jen slovy: "Nemám k tomu co říci. Máme právo tam poslat jiné závodníky. Nebudu to komentovat."

Říkali, že je neperspektivní

Rodiče nyní dávají najevo obavy, zda postup českého svazu není zahájením "křižáckého" tažení proti reprezentačnímu trenérovi Petrovi Novákovi a jeho úspěšnému týmu. Všichni zainteresovaní včetně předsedy totiž přiznávají, že českému rychlobruslení škodí letité osobní spory a nevraživosti.

"Komunikace je určitě problém, ale je to letitý problém dlouhé dráhy," přiznal iDNES.cz sám Peška. "Snažíme se s tím pracovat," uvedl.

Jak, to ale zatím neupřesnil. Mnozí si kladou otázku, zda je vůbec schopen nastolit zdravé poměry. I rodiče Martiny Sáblíkové připomínají jeho neslavný výrok před třemi lety, krátce poté, co nastoupil do funkce, kdy v rozhovoru s nimi, s jejich dcerou a s trenérem Petrem Novákem označil mladou závodnici za neperspektivní.

Napjaté vztahy dokumentuje i příhoda, která se udála během jednání předsednictva s týmem Sáblíkové. Její sponzorské auto zatím kdosi poznamenal rýhou přes celou pravou stranu. „To snad ani není možné,“ zoufala si. „Spory jsou jedna věc, ale řešit je takhle?“

Sáblíková i Novák říkají, že jsou připraveni udělat vše pro to, aby se situace uklidnila a mohli se věnovat jen sportu. Také agent Sáblíkové David Trávníček ujistil, že se pokusí v tomto ohledu maximálně pomoci. Zda zahřmí na lepší časy se možná ukáže už vzápětí, kdy budou někteří mladí závodníci z týmu kolem Sáblíkové podepisovat reprezentační smlouvy.

Novák: Radí mi, ať jdu za ministrem

Praha - Svaz je odsunul stranou, přesto dnes vyráží trenér Petr Novák se svými svěřenci na soustředění do Berlína. „Zaplatíme si vše z vlastních prostředků,“ říká kouč.

Kolik to každého závodníka bude stát?
Denně asi 70 eur za bydlení, jídlo a led. To si znásobte deseti dny. Přitom se mi povedlo zařídit ubytování za 25 eur na osobu a noc.

Úspěchy Martiny Sáblíkové zajistily svazu vyšší státní dotaci, měl by jí tedy vytvořit lepší podmínky. Proč to nedělá?
Nevím. Lidé z ciziny mi radí: Běž přímo za ministrem školství. Faktem je, že na sezonu nám letos svaz přislíbil pouze 330 tisíc korun na hlavní závody. Jenže s tím, že na mistrovství světa do Salt Lake City nám naplánovali přílet až dva dny před šampionátem. To je z hlediska aklimatizace nesmysl.

Postoj svazového předsedy Pešky k vaší skupině je podle rodičů nevraživý. Proč je takový?
Buď z arogance nebo z neznalosti věci.

Neskrývá se za vším i závist ze strany funkcionářů či domácí konkurence? Zvlášť když vám sponzorské auto kdosi úmyslně poškrábal?
A dokonce dvakrát po sobě! Nikoho jsem nechytl, ale řekněte sami: Proč by to dělal někdo neznámý?

TOMÁŠ MACEK

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)
  • Nejčtenější

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

V sobotu 30. listopadu startuje ve švédském Östersundu biatlonová sezona 2019/2020 a o čtyři měsíce později v norském...

Senzace v Lake Louise. Ledecká při prvním startu v sezoně ovládla sjezd

Famózní vstup do sezony! Ester Ledecká hned svůj první start v nové zimě přetavila v nečekané vítězství ve sjezdu v...

Málem jsme obě umřely, říká Davidová o bláznivé jízdě s Puskarčíkovou

To byl ale start do sezony! „Určitě nad očekávání,“ radovala se biatlonistka Markéta Davidová po sprintu v Östersundu....

Fotbalisté jdou zase proti Anglii, na Euru se utkají i s Chorvatskem

Dva zápasy v Glasgow, jeden v londýnském Wembley. Jeden soupeř Anglie ve Wembley, druhý Chorvatsko v Glasgow a třetí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bývalý fotbalista Kolář: Mluvit o smrti by společnosti jedině prospělo

Před Vánoci to bude přesně pět let, co Daniel Kolář, nyní manažer mládeže ve fotbalové Viktorii Plzeň, přišel o...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Kubová má z ME plavců další páté místo, Micka byl sedmý

Znakařka Simona Kubová skončila na letošním mistrovství Evropy v krátkém bazénu podruhé pátá. Na dvoustovce dnes na...

Kazaň má navzdory hrozbě sankcemi pořádat dvě plavecká ME

Evropská plavecká federace (LEN) přidělila ruské Kazani pořadatelství mistrovství Evropy v krátkém bazénu v roce 2021 a...

Favorizovaná čínská sportovní dvojice vyhrála finále Grand Prix

Favorizovaná sportovní dvojice Suej Wen-ťing, Chan Cchung vyhrála finále krasobruslařské Grand Prix, vrcholný závod...

Pět setin rozhodlo. Sáblíková po velké bitvě skončila na 5000 metrů druhá

Tak málo ji dělilo od vítězství, tak titěrný zlomek sekundy. Martina Sáblíková, dlouholetá královna trati 5000 metrů,...

Najdete na iDNES.cz