ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MAFRA

Vláda schválila obnovu soutěží. Profisportovci můžou i trénovat uvnitř

  • 138
Profesionální sport v Česku se zase rozbíhá, smí se obnovit soutěže, pokud splní přísné hygienické podmínky. Současně se hráči i další sportovci budou od středy moci připravovat v halách, nikoli jen venku jako doposud. Schválila to vláda.

O obnově profesionálních sportovních soutěží informoval na Twitteru Milan Hnilička, předseda Národní sportovní agentury (NSA). Víc informací slibuje zveřejnit v úterý dopoledne na tiskové konferenci.

„Chtěl bych poděkovat vládě a panu ministrovi Janu Blatnému, který se v situaci velmi rychle zorientoval. Bude se jednat o výjimky, které bude posuzovat hlavní hygienička Jarmila Rážová,“ upřesnil Hnilička v pondělí odpoledne na tiskové konferenci po jednání vlády.

„Probíhala několikatýdenní jednání, usilovali jsme o to, aby sportovci mohli jít do práce a reprezentanti se mohli pořádně připravovat na důležité události tohoto roku,“ prohlásil.

„Proti ostatním aktivitám má profesionální sport velkou výhodu v tom, že je možné, abychom tyto skupiny izolovali uvnitř uzavřených sportovišť,“ podotkl ministr zdravotnictví Blatný. „Principem opatření je umožnit výkon povolání profisportovcům, kteří požádají o výjimku a splní kritéria daná hygienou tak, abychom koronavirus nešířili v populaci.“

Je to pro sport, který je v tuzemsku kvůli šíření koronaviru ochromený od 12. října, naděje. Doposud se mohly konat jen významné mezinárodní akce jako například utkání českých zástupců ve fotbalové Evropské lize.

Sparťanský záložník Michal Trávník vede míč v zápase Evropské ligy s Lille.

Restart se týká nejen fotbalu a hokeje, které ho intenzivně prosazovaly, ale všech soutěží napříč sporty schopných splnit hygienické standardy. Pochopitelně se vše bude odehrávat bez diváků.

Zatím není jasné, jaká konkrétní hygienická opatření budou muset různá odvětví dodržet, podle NSA by však měla obsahovat minimálně pravidelné testy.

„Hygienické standardy budou ještě upřesněny, ale obecně by to mělo být něco podobného jako u fotbalu, tedy mimo jiné pravidelné plošné testování,“ řekl agentuře ČTK mluvčí NSA Jakub Večerka.

Je nicméně zřejmé, že restartu se dočkají pouze sporty, které budou schopny vyhovět podmínkám. 

„Opatření budou nastavena velmi přísně,“ podotkl Hnilička. „A jsme si vědomi toho, že ne všechny profesionální soutěže budou schopny podmínky dodržet, aplikovat,“ upřesnil posléze.

Dobrý základ má fotbalová liga, která už před sezonou zavedla nákladné pravidelné testování. Všechny kluby absolvují odběry před každým kolem, pohároví zástupci navíc chodí na testy organizované Evropskou fotbalovou unií (UEFA).

Ostatně i na to upozorňovali minulý týden v otevřeném dopise premiérovi Andreji Babišovi kapitáni prvoligových klubů Sparty, Slavie a Liberce, tedy pohárových účastníků. Stěžovali si mj. na absenci herní praxe z ligy.

Ligová fotbalová asociace (LFA), jež v tuzemsku řídí profesionální soutěže čili první a druhou ligu, má v úterý na programu jednání Výkonného výboru. Lze předpokládat, že se na něm bude zabývat tím, aby mohla obnovit ligu už tento víkend - začalo by se odloženým sedmým kolem. 

„Jménem celého profesionálního fotbalu bych chtěl poděkovat všem, kteří se na postupném znovu obnovení soutěží podílejí. Profesionální fotbal byl nejen díky pravidelnému testování ale i plněním řady dalších hygienických opatření od začátku epidemie nejdál v rámci sportovního prostředí v Česku. Kluby plnily velmi přísné podmínky po mnoho měsíců a proto jsme přesvědčeni, že budeme schopni splnit i hygienické podmínky, které budou ministerstvem zdravotnictví stanoveny nyní,“ uvedl Dušan Svoboda, předseda LFA.

Nejvyšší soutěž v Česku se naposledy hrála před reprezentační přestávkou 4. října. O čtyři dny později vláda v rámci omezení volnočasových aktivit na dva týdny zastavila i veškerý profesionální sport. 

A další zpřísňující opatření záhy následovalo: konání jakýchkoli sportovních soutěží bylo kvůli zhoršující se epidemické situaci zakázáno až do 3. listopadu, později bylo prodlouženo do 20. listopadu, kdy končí nouzový stav. Diskutovalo se i o podobě tréninku.

Například hokejisté, kteří z nařízení vlády nesměli do vnitřních prostor stejně jako další zástupci individuálních či kolektivních halových sportů, se doposud připravovali na venkovních kluzištích, některé týmy i reprezentační výběry cestovaly do zahraničí.

Zpráva o možnosti hrát a trénovat hokejové kluby proto příjemně překvapila. Vedení Sparty těsně před rozhodnutím vlády o ničem nevědělo a zaskočený byl i Aleš Kmoníček, generální manažer Hradce Králové.

„Moc konkrétních věcí vám teď neřeknu, jen že jsem moc rád a děkuji hlavně Milanu Hniličkovi za podporu a dobrou práci,“ pravil s tím, že Asociace profesionálních klubů (APK) bude muset co nejrychleji svolat videokonferenci. Na programu bude především nový rozpis extraligy a zajištění hygienických opatření.

Hradec Králové slaví výhru.

Podle šéfa extraligy Josefa Řezníčka kluby budou potřebovat pět až sedm dní, než budou schopné oznámit, kdy se nejvyšší soutěž rozběhne. Zároveň je ale optimista a věří, že se stihne odehrát všech 52 kol základní části a rozpis soutěže se nebude muset nijak osekávat nebo posouvat.

„Bude to našlapané, ale máme vše nastavené tak, že základní část nebude zasahovat do předkola ani do play off. Dokonce máme v záloze i varianty, kam můžeme s termíny uhýbat, ale o tom se teď nechceme bavit. Je to příliš čerstvé,“ dodal Řezníček.

A co další sporty a významné události?

V tuzemsku jsou v plánu různé mezinárodní akce: v první polovině tohoto měsíce mají čeští zástupci doma zasáhnout do evropských pohárů ve volejbale, házené a basketbale. 

Už 15. listopadu se má uskutečnit SP v cyklokrosu v Táboře, 15. a 18. listopadu jsou do Plzně naplánovaná reprezentační utkání fotbalové Ligy národů s Izraelem a se Slovenskem, od 19. do 21. listopadu by mělo v pražské O2 Areně proběhnout mistrovství Evropy v judu s domácí hvězdou Lukášem Krpálkem. To je akce pro několik stovek lidí.

Český judista Lukáš Krpálek na mistrovství světa v Ázerbájdžánu

„Na tuto akci by se měla vztahovat výjimka, jelikož organizátor je schopen zajistit takzvanou bublinu, jak je to při jiných akcích po celé Evropě v této době,“ uvedl k ME v judu Hnilička.

„Co se změnilo, je, že by mohla být výjimka i pro přípravu profesionálů formou soustředění,“ dodal.

,

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž