Německou rallye vyhrál Tänak, do čela světového šampionátu jde Ogier

• 0
Estonský jezdec Ott Tänak ovládl Německou rallye a slaví druhé vítězství kariéry v závodu mistrovství světa. Třetí skončil Francouz Sébastien Ogier a vrátil se do čela průběžného pořadí seriálu. Čech Jan Kopecký obsadil konečnou jedenáctou pozici a zůstal těsně za body.

Tänak ve fordu se dostal do vedení v páteční sedmé rychlostní zkoušce a ve zbylých 14 testech už před sebe nikoho nepustil. V šampionátu WRC zaznamenal devětadvacetiletý Estonec druhé vítězství po červnové Italské rallye na Sardinii. „Je to skvělé. Vyšel nám začátek rallye a pak už šlo jen o to hlídat si vedení,“ uvedl Tänak.

Druhý na asfaltových tratích v Německu skončil Nor Andreas Mikkelsen s citroënem, jenž na Tänaka ztratil 16,4 sekundy. O dalších 14 sekund zpět byl trojnásobný vítěz soutěže Ogier, jemuž třetí pozice stačila k návratu do čela šampionátu.

Jeho největší rival Neuville musel odstoupit ze sobotní druhé etapy kvůli uraženému kolu svého hyundaie. Dnes se sice Belgičan s velkou ztrátou do rallye vrátil, ale nedosáhl ani na body ze závěrečné power stage.

„Poté, co Thierry vypadl ze hry, jsem do toho už nešel na maximum. Z hlediska šampionátu je to dobrý výsledek,“ řekl čtyřnásobný mistr světa Ogier s fordem. K dobru získal 17 bodů, o které vede tři díly před koncem šampionátu. Oba jezdci na tom byli před Německem bodově stejně, v Neuvilleův prospěch hovořil větší počet vyhraných rallye.

Do souboje o titul může ale promluvit také Tänak, jenž je třetí s odstupem 16 bodů za Neuvillem. „S těmi dnešními 25 body nevidím důvod, proč bychom nemohli bojovat o celkové prvenství. Nevzdáme se, ale musíme i nadále vítězit,“ řekl Estonec.

Kopeckému unikly body do MS o 48,1 sekundy, které ztratil na desátého Erica Camiliho. Francouz odsunul člena týmu Škoda i na druhé místo v hodnocení WRC 2. Hned za Kopeckým skončil další jezdec ve fabii Pontus Tidemand ze Švédska, jemuž třetí místo v kategorii stačilo k zajištění titulu mistra světa.

„Samozřejmě jsem zklamaný, protože si myslím, že jsem tady byl nejrychlejší. Škoda té smůly s defektem,“ připomněl Kopecký moment ze sobotní patnácté erzety, kdy musel měnit píchlé kolo a ztratil přes dvě minuty.

Po sedmitýdenní přestávce bude šampionát pokračovat jedenáctým dílem Katalánskou rallye.

Německá rallye

- podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích

Konečné pořadí: 1. Tänak, Järveoja (Est./Ford Fiesta) 2:57:31,7, 2. Mikkelsen, Jaeger (Nor./Citroën C3) -16,4, 3. Ogier, Ingrassia (Fr./Ford Fiesta) -30,4, 4. Hänninen, Lindström (Fin./Toyota Yaris) -1:49,2, 5. Breen, Scott (Ir./Brit.) -2:01,5, 6. Evans, Barritt (Brit./Ford Fiesta) -2:03,4 ,...11. Kopecký, Dresler -11,32,4, 38. Rujbr, Římalová (všichni ČR/Škoda Fabia R5) -51:53,9.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 13 soutěží): 1. Ogier 177, 2. Neuville (Belg./Hyundai i20) 160, 3. Tänak 144, 4. Latvala (Fin./Toyota Yaris) 123, 5. Sordo (Šp./Hyundai i20) 89, 6. Evans 87, ...16. Kopecký 5.

Pohár konstruktérů: 1. M-Sport Ford 325, 2. Hyundai Motorsport 261, 3. Toyota Gazoo Racing 213, 4. Citroën Racing 163.