Závod ve Val d´Isere znovu překvapil

Výprask obstarali za podpory Švýcarů Italové a podíleli se na něm i jejich naprostí outsideři. Všichni tři nejlepší překvapili: druhý Ghedina jel teprve druhý závod po zranění, vítězný Alessandro Fattori (roč. 1973) byl vždy závodníkem spíše do počtu a třetí Roland Fischnaller je typickým outsiderem. Za čtvrtého Švýcara Kernena (mistr světa 1997) se vmáčkl jediný slušně umístěný Rakušan Franz, šestým místem šokoval další „bezejmenný“, Slovinec Pen.

Rakouský výbuch ale jenom na zrychlující se trať svést nelze, neboť dobře se umístili i dva Švýcaři, kteří měli v úvodu trať „zametat“. A italskou smršť dokonali Cattaneo (11.), Seletto (14) a Galli (15), všichni v cíli před Maierem! Do vysvětlení se vejde zkrácená, novým sněhem zpomalená a postupem času rychlejší trať, chvílemi mlha, částečně vítr, relativní měkko, s nímž se silově nadupaní Rakušané nedokázali vyrovnat, ale i lyže a mazání...

Sjezdovka ve Val d´Isere je ovšem na překvapení specialistkou. Na den přesně před šesti lety tam už měli vyzpovídané a vyfotografované vítězné trio, když se na trať s číslem 61 spustil neznámý mladíček Pepi Strobl a k šoku všech vyhrál!

 
Odveta za sjezd nevyšla, Rakušané otřesení, nové tváře bez úcty ke hvězdám – tak by se dal charakterizovat nesmírně vyrovnaný čtvrtý obří slalom sezony. Předcházel mu sportovně-politický skandál: diskvalifikace Hermanna Maiera za pozdní ukončení prohlídky tratě.

Šok se ovšem neodehrál jen v zákulisí, nýbrž i na trati: superhvězdy Kjus, Aamodt, Eberharter a další z elity Chenal nepostoupili do druhého kola! Našlapaný rakouský Wunderteam byl nakonec rád za druhé (spolehlivý skvělý Schilchegger), páté (stabilní Schifferer) a sedmé (Raich – konečně!) místo.

Do první desítky se zato dostali Francouz Covili (4.), Ital Blardone (6., číslo 61! skvělý, technicky na úrovni nejlepších!) a Američané Schlopy (8.) a Miller - třetí! Připočtěme 17. a 18. Simoncelliho (č. 55!) a Slovince Rebersaka (44) a pomiňme několik dalších (skoro) neznámých, v cíli lepších než slavní Mayer nebo Cuche!

Odborník se ale až tak nediví: „Na každých závodech v Itáli je spousta výborných mladých kluků,“ upozorňuje reprezentační trenér Záhrobský.

Na poměrně hrbolaté trati, jejíž kvalita se znatelně snižovala, jistě mnozí spílali pravidlu o obracení celé třicítky závodníků. Dokonce se zdálo se, že se s ní vyrovnávají lépe méně známí borci, ze závodů nižších kategorií zvyklí na horší podmínky. Až předposlední na startu 2. kola Michael von Grünigen, “Mr. Riesenslalom“, dokázal, že kdo opravdu umí, zajede.

O 0,6 si připsal své druhé vítězství a vede klasifikaci disipliny před Maierem a Schilcheggerem. Unikátem byly minimální časové odstupy: do druhého kola se postupovalo se zpožděním do titěrných 1:83 vteřiny, v cíli druhého bylo do ztráty 2:38 sedmadvacet jezdců!

Pro atraktivitu Světového poháru jsou takové dramatické závody s překvapivými výsledky rozhodně lepší než setrvalá rakouská dominance. Tyto navíc ukázaly několik nových tváří, jež zastínily zavedené matadory. Zda popularitě SP přidají či spíše uškodí silná Maierova slova, např. „Celý Svěťák se stává loutkovým divadýlkem, v  tomhle cirkusu nelze mít žádný cíle,“ se ovšem teprve uvidí.

Další informace a detailní referáty najdete na www.skisports.cz


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž