Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Exhibice týmu Jumbo. Letos mě neunavilo tahání krabic, smál se Kuss na Vueltě

  8:00
Such a perfect day, zpíval ve svém hitu americký kytarista Lou Reed. Such a perfect day, takový perfektní den, si mohli ve čtvrtek říci i ve stáji Jumbo Visma na cyklistické Vueltě. Protože v den vrcholící druhým horským dojezdem tohoto ročníku jim vyšlo naprosto vše, na co sáhli. A dosáhli víc, než si před startem představovali.
Americký cyklista Sepp Kuss (Jumbo Visma) oslavuje vítězství v šesté etapě...

Americký cyklista Sepp Kuss (Jumbo Visma) oslavuje vítězství v šesté etapě Vuelty. | foto: Profimedia.cz

Však také sportovní ředitel týmu Marijn Zeeman po 6. etapě zářil: „Absolutní spokojenost, snový scénář. Jsem tak hrdý na náš tým.“

Chtěli dostat své jezdce do úniku dne. A měli tam rovnou čtyři.

Chtěli pak zkusit zabojovat o etapu. A mají jí po galapředstavení Seppa Kusse.

Chtěli v souboji favoritů celkového pořadí najet nějaké vteřiny na Remka Evenepoela. A Primož Roglič i Jonas Vingegaard jich najeli rovnou dvaatřicet.

Supersilný tandem týmu Jumbo Visma ve složení Primož Roglič, Jonas Vingegaard dojíždí pospolu do cíle šesté etapy Vuelty.

Byla to exhibice ve žlutočerné.

Co si přát víc?

Jistě, mohli bychom ještě říci: červený dres pro Kusse.

„Má ho?“ ptal se Vingegaard za cílem.

„Ne, chybělo mu osm sekund,“ dozvěděl se.

„To je škoda, zasloužil by si ho,“ pohodil šampion Tour hlavou.

Ale ruku na srdce, pro Jumbo je vlastně i výhodou, že v této časné fázi závodu nemusí ještě převzít odpovědnost za obranu výsostného dresu.

Ráfky podle trasy, někdy rám bez laku. Na čem jezdí profesionálové

Ten nyní patři synovi slavného otce, Francouzi Lennymu Martinezovi ze stáje Groupama-Fdj. Také on patřil do úniku dne a přijel druhý o 26 sekund za Kussem, což mu v součtu s předchozími etapami dalo ono osmisekundové vedení.

V cíli si vyčerpaně i slastně lehl na asfalt, načež rozjařeně vykládal: „To je sen pro každého závodníka být lídrem Grand Tour. Tým se dnes pro mě v úniku obětoval. Doufám, že jim dokážu tohle úsilí vrátit.“

Martínez je ve 20 letech nejmladším aktérem letošní Vuelty.

Je i nejmladším lídrem španělské Grand Tour v celé její historii.

Je dvanáctým mužem celkového pořadí letošních závodů Kolem Katalánska i Kolem Polska a osmnáctým na Dauphiné. Sedmým z prvního horského dojezdu této Vuelty v Andoře.

A je také potomkem Miguela Martineze, obrovské osobnosti horských kol, olympijského vítěze a mistra světa z roku 2000 a bronzového medailisty z premiérového olympijského závodu v tomto odvětví v Atlantě 1996.

Novým lídrem cyklistické Vuelty se po šesté etapě stal francouzský mladík Lenny Martinez¨z FDJ.

Rovněž Kuss pochází z prostředí horských kol.

„Vím, že Lennyho táta patří k legendám,“ podotkl Američan. „Náš někdejší trenér nám dával plakáty s takovými legendami. Takže i plakát Lennyho otce jsem měl u sebe doma. Je skvělé závodit teď s jeho klukem.“

A co pokusit se sebrat mu červený dres? Třeba v sobotní horské etapě?

„Na boj o vítězství ve Vueltě tu máme Jonase a Primože,“ pousmál se Kuss. „Neříkám, že bych v sobotu nechtěl zkusit znovu štěstí v úniku. Ale s mým současným postavením v celkové klasifikaci mě už do něj ostatní týmy jen tak nepustí.“

Evenepoel: Jel jsem radši svým tempem

Takřka ve stejný okamžik, byť na jiných místech trati, se v 6. etapě zrodily rozhodující útoky Jumba.

Kuss se na jedenáctikilometrovém a osmiprocentním stoupání k observatoři na Pico del Buitre odpoutal čtyři kilometry před cílem od svých zbylých kolegů z úniku. A o tři minuty za ním ve skupině favoritů atakoval Roglič, k němu se brzy přidal Vingegaard, držel se jich Enric Mas z Movistaru, ale nikoliv muž v červeném dresu Evenepoel.

S pomocí Mattea Cattanea a později sám se na závěrečných kilometrech etapy Belgičan pral s obtížným stoupáním a pokoušel se limitovat ztrátu, která v jednu chvíli vystoupala až k 50 sekundám.

„Těžký den v Aragonii,“ hlásal titulek tiskové zprávy stáje Soudal - Quick Step.

Evenepoel se snažil alespoň navenek ukázat pozitivní nastavení mysli.

Vingegaard na Vueltě: Jen ať se Evenepoel vozí v červené. Nám to vyhovuje

„Začal jsem mít pocit, že mám prázdné nohy, když se zrodil únik dne a tempo se zklidnilo,“ líčil. „Pak jsem se cítil celkem dobře, jenže když Roglič a spol. zrychlili, jel jsem radši dál vlastním tempem. Nechtěl jsem jít přes limit. Na každé Grand Tour přijdou dny, jako byl tenhle, kdy nemáte nejlepší nohy. Já jen potřeboval najít vlastní rytmus. Jsem rád, že jsem v posledních dvou kilometrech dokázal i relativně zrychlovat. Pokud tohle měl být jeden špatný den, který si vyberu na této Vueltě, je to O. K.“

Pokud... V tom slově je skryto mnohé.

Každopádně těžký den Quick Stepu ještě umocnilo oslabení kádru Evenepoelových pomocníků, ze závodu odstoupil vrchařský domestik Andrea Bagioli.

V zákulisí se hovoří, že podobně jako na Giru tým sužují zdravotní problémy a jakýsi virus. „Nosíme i na snídani plastikové rukavice,“ prozradil Evenepoel.

O několik úrovní veseleji bylo ve čtvrtek večer v táboře Jumba.

„Jelo se mi lépe než v Andoře,“ říkal Vingegaard.

„Bláznivý, ale pro nás dobrý den. Rozhodně si nestěžujeme,“ povídal Roglič.

„Obrovské uznání zaslouží i všichni naši kluci, kteří mi pomáhali v úniku,“ připomněl Kuss.

Sportovní ředitel Zeeman přiznával: „Nebylo našim plánem mít v úniku dokonce čtyři lidi. Ale chtěli jsme prověřit Quick Step, protože jsme věděli, že budou únik obtížně kontrolovat.“

Vuelta 2023

Vše o závodě

Do početné skupiny 40 uprchlíků se kromě Kusse probili Dylan van Baarle, Jan Tratnik a Attila Valter. Přičemž významným efektem této akce bylo i pozdější stažení Valtera k Rogličovi a Vingegaardovi, kterým pomohl při jejich útoku v závěru etapy.

Kuss si poslední metry etapy vyloženě vychutnával, už před cílem si plácal s diváky, nerval se o každou sekundu.

„Jasně, bylo by báječné mít na sobě chvíli i červený dres, ale když jsem viděl, že můžu etapu vyhrát, chtěl jsem si ten okamžik hlavně co nejvíc užít a prostě ho vstřebat,“ řekl. „Celý den jsem se cítil skvěle. Přemýšlel jsem jen o tom, kdy bych měl před cílem zaútočit.“

Jeho šéf Zeeman před etapou popisoval, jak důležitý je Kuss pro tým.

„Seppa má každý rád. Vychází se všemi z týmu a přináší pozitivní energii do týmového autobusu. Také víme, že se na něj vždy můžeme spolehnout. Je velmi profesionální a vždy dělá skvěle svou práci. Myslím, že mu celý peloton dnešní etapu přeje.“

Úplně jiná Vuelta než loni

Kuss byl coby superdomestik u Rogličova triumfu na Giru i u Vingegaardova vítězství na Vueltě. Pokud dokončí Vueltu, bude prvním cyklistou, který absolvuje všechny tři Grand Tour v jediné sezoně od Thomase de Gendta v sezoně 2019.

„Chtěli jsme Seppa udržet v popředí celkové klasifikace, to je vždycky výhodné pro další bitvy,“ řekl Zeeman.

Kussova současná pozice více než dvě a půl minuty před Evenepoelem (i Vingegaardem a Rogličem, ztrácejícím 2:52 a 2:58 minuty) dá nizozemské stáji další mocnou zbraň při strategických hrátkách s Quick Stepem.

I u španělského publika a médií je Američan oblíbený. Usadil se v Andoře, umí už plynně španělsky a také jeho partnerka je Španělka.

Na Vueltě si letos připadá úplně jinak než před rokem, kdy se tu trápil a nakonec závod ani nedokončil.

Soudí, že v tom mohlo hrát roli jeho loňské stěhování do Andory, v období mezi Tour a Vueltou.

„Mezi taháním krabic a vším, co ke stěhování patří, jsem tehdy prostě neměl čas pořádně se zotavit z Tour,“ vysvětloval. „Na Vueltě jsem pak po osmi nebo devíti etapách onemocněl a musel odstoupit.“

Zato tentokrát...

„Z Tour jsem dobře zregeneroval a kvalitně jsem se na Vueltu připravil.“

Druhý horský dojezd byl těžší než ten úvodní ve třetí etapě do Andorry.

Mezi nimi však mohla unavená těla aspoň částečně zrelaxovat ve dvou etapách vrcholících hromadným dojezdem.

Naopak o víkendu je čekají hned dvě tuhé horské zkoušky po sobě.

Nejprve v sobotu velmi strmý výšlap na „zdi“ Xorret de Cati. A v závěru nedělní etapy dvojkové stoupání na Collado de la Cruz.

Víkend ukáže, zda měl obhájce titulu Evenepoel v souboji s Jumbem jen jeden horší den.

Tipsport - partner programu
Zápy vs. Benátky n. J.Fotbal - 20. kolo - 23. 3. 2025:Zápy vs. Benátky n. J. //www.idnes.cz/sport
Pardubice vs. BulldogsFlorbal - Play-down - 23. 3. 2025:Pardubice vs. Bulldogs //www.idnes.cz/sport
Znojmo vs. Uh. BrodFotbal - 20. kolo - 23. 3. 2025:Znojmo vs. Uh. Brod //www.idnes.cz/sport
Motor ČB vs. PardubiceHokej - Čtvrtfinále - 23. 3. 2025:Motor ČB vs. Pardubice //www.idnes.cz/sport
Karlovy Vary vs. Kometa BrnoHokej - Čtvrtfinále - 23. 3. 2025:Karlovy Vary vs. Kometa Brno //www.idnes.cz/sport
Program a výsledky
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Nejčtenější

Biatlon: kompletní program a výsledky SP v biatlonu 2024/25

První startovní výstřel sezony 2024/2025 biatlonového Světového poháru padl 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body biatlonisté zabojují 23. března v Oslu. Celkem je na programu devět...

Při lyžování v Krkonoších zemřel hokejista Klouček, v NHL odehrál 141 zápasů

Mužem, který při nedělním lyžování ve Špindlerově Mlýně tragicky zemřel po nárazu do sloupku, byl bývalý hokejista Tomáš Klouček. Někdejšímu obránci, který odehrál 141 zápasů v NHL, bylo 45 let....

Česko - Faery 2:1, blamáž s trpaslíkem v závěru odvrátil Schick, dal oba góly

Čeští fotbalisté vstup do kvalifikace o mistrovství světa výsledkově zvládli, herně však proti trpaslíkovi z Faerských ostrovů rozhodně nepřesvědčili. Průšvih odvrátil pět minut před koncem svým...

Play off hokejové extraligy 2025: program, systém, výsledky, kde sledovat

Hokejové jaro je tady. Základní část pominula, v extralize začíná play off, které určí šampiona ročníku 2024/2025. O titul bojuje dvanáct týmů, osm z nich zahajuje svou cestu v předkole od 7. března....

Jedna zima, dvě medaile z MS. Ledecká má historický zápis, na snowboardu slaví zlato

Ester Ledecká opět vstoupila do sportovní historie. Stala se první závodnicí, která v jedné sezoně získala medaili na dvou různých mistrovstvích světa. Na únorový bronz ze sjezdu na lyžích navázala...

Janatová završila sezonu 15. na padesátce v Lahti. Vyhráli Johaugová a Klaebo

Česká běžkyně na lyžích Kateřina Janatová zakončila sezonu Světového poháru 15. místem v závodě na 50 km klasicky s hromadným startem v Lahti. Vyhrála Therese Johaugová z Norska, na mužské padesátce...

23. března 2025  12:31,  aktualizováno  15:41

První den ospalý, druhý rekordní. Myslel jsem, že jsou šance pryč, zářil Stráský

Od našeho zpravodaje v Číně První den sedmiboje se moc dobře necítil, připadal si ospalý a pociťoval, že se v Nankingu ještě neaklimatizoval na časový posun. Ale druhý den? Vilém Stráský do něj vlétl. Na šedesátce překážek si...

23. března 2025  15:36

Proti Gibraltaru bez Holeše. Stoper míří na vyšetření, zranění prý ale není vážné

Čeští fotbalisté se budou muset v úterním zápase kvalifikace o mistrovství světa obejít bez Tomáše Holeše. Slávistický stoper, který střídal v průběhu sobotního zápasu s Faerskými ostrovy (2:1), do...

23. března 2025  15:28

Play off hokejové extraligy 2025: program, systém, výsledky, kde sledovat

Hokejové jaro je tady. Základní část pominula, v extralize začíná play off, které určí šampiona ročníku 2024/2025. O titul bojuje dvanáct týmů, osm z nich zahajuje svou cestu v předkole od 7. března....

23. března 2025  15:06

Snowboardový úkaz. Rakušanka válí i v 51 letech. Motivuje mě, velebí ji Ledecká

Od našeho zpravodaje ve Švýcarsku Ano, opravdu jí je 51 let. 51! V tomto pro sportovce velmi pokročilém věku si odškrtla své už čtrnácté mistrovství světa. A rakouská snowboardistka Claudia Rieglerová za mladšími soupeřkami rozhodně...

23. března 2025  14:58

Biatlon Oslo 2024/25: program a výsledky SP v biatlonu v Oslu

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/25 má před sebou poslední zastávku. Závodit se bude v norském areálu Holmenkollen od 21. března do 23. března. Tentokrát se chystá i velká slavnost - před...

23. března 2025  14:57

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Biatlon: kompletní program a výsledky SP v biatlonu 2024/25

První startovní výstřel sezony 2024/2025 biatlonového Světového poháru padl 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body biatlonisté zabojují 23. března v Oslu. Celkem je na programu devět...

23. března 2025  14:56

3. DEN HMS: Stráský vybojoval životní páté místo, Jiranová byla dvanáctá

Vilém Stráský v běhu na kilometr, poslední disciplíně sedmiboje, od začátku bojoval na čele. Nakonec doběhl čtvrtý, čímž se na halovém šampionátu posunul v soutěži univerzálů na celkové páté místo....

23. března 2025  7:40,  aktualizováno  14:53

Strhující závěr boje o velký glóbus zvládla Preussová. Skvělá Voborníková osmá

Biatlonová poezie. Hromadný závod žen na Holmenkollenu přinesl poutavé vyvrcholení sezony 2024/2025, souboj o velký glóbus pro vítězku hodnocení Světového poháru mezi Lou Jeanmonnotovou a Franziskou...

23. března 2025,  aktualizováno  14:53

Safari rallye vyhrál poprvé Evans a zvýšil vedení v čele mistrovství světa

Britský pilot Elfyn Evans z Toyoty vyhrál Safari rallye v Keni a po druhém triumfu za sebou zvýšil vedení v průběžném pořadí mistrovství světa v automobilových soutěžích. Vicemistra světa doprovodili...

23. března 2025  14:25

OBRAZEM: Závoďák mercedes má volant jako gamepad a hasicí trysky v motoru

Závodní vůz Mercedes AMG GT4, fešáka s podsvětlenou maskou, bude i v letošní sezoně využívat česká stáj Buggyra ZM Racing. Auta nasadí rovnou dvě, to je novinka. Zúčastní se s nimi GT Cup Series,...

23. března 2025

Basketbalistky KP Tany Brno dělí v sérii s Hradcem jedna výhra od semifinále

Basketbalistky KP Tany Brno porazily v ligovém čtvrtfinále Hradec Králové i podruhé a jedno vítězství je dělí od postupu. V neděli bhájkyně bronzových medailí na východě Čech uspěly 76:64 a...

23. března 2025  13:07