Tomáš Mikyska motivovaný snad ještě svým výkonem z vytrvalostního závodu, Michal Krčmář klidný a naprosto sebevědomý, Jonáš Mareček a Vítězslav Hornig nevyplašení skvělou výchozí pozicí.
Štafeta mužů v Novém Městě na MoravěSledovali jsme v podrobné reportáži. |
Čechům štafetový závod v Novém Městě sedl, a to především střelecky.
S celkovými šesti dobíjeními byli po Kanadě druzí nejpřesnější. Jedinou kaňkou na práci s puškou byla poslední položka Horniga, na níž zaznamenal polovinu všech českých omylů.
„U kluků to už o moc lepší být nemohlo,“ zhodnotil ve studiu České televize střízlivě Ondřej Rybář.
A přeci se minimálně ze začátku zdálo, že by to ještě o něco lepší být mohlo.
Mikyska vynuloval obě položky a předával Krčmářovi jako druhý. „Myslím, že dneska může být spokojenost,“ komentoval desátý muž vytrvalostního závodu svůj výkon.
Nejzkušenější Čech na něj navázal, rychle napravil jediný omyl a udržel pozici. „Trošku si vyčítám, že jsem necvakl už před tou první ranou ale i tak dobrý,“ hodnotil Krčmář svoji položku vleže, při které upravoval po první nepovedené ráně mířidla.
Rychlost běhu1. Norsko 1:06:56 |
V druhé polovině závodu se ale česká štafeta přeci jenom propadla mimo medailové pozice.
Mareček se jednou chybou zdržel vleže i vestoje a předával čtvrtý. Hornig se pak v konkurenci absolutní biatlonové elity propadl, i kvůli třem omylům na stojce, na konečné sedmé místo. „Mrzí mě to, bylo tam asi na víc,“ konstatoval v cíli český finišman.
Až do poslední položky šel souboj o zlato podle očekávaných not.
Norové zdánlivě rozhodující úprk předvedli na třetím úseku, ve kterém lídr Světového poháru Johannes Bö rozšířil náskok favoritů z pěti sekund na půl minuty. Finišman Vetle Christiansen pak precizní ležkou přidal další sekundy, před poslední položkou měl k dobru skoro minutu.
Třem norským velikánům, kteří už se v cíli pomalu připravovali na očekávanou korunovaci, pak v záběrech kamer ztuhl úsměv. Christiansen na stojce selhal, zamířil na tři trestný okruhy a otevřel šanci jiným.
Příležitosti se chopili Švédi, kteří na rozdíl od dalších favorizovaných štafet nemuseli absolvovat ani jeden trestný okruh a sestava Viktor Brandt, Jesper Nelin, Martin Ponsiluoma a Sebastian Samuelsson sebrala nečekané zlato.
Deset sekund po švédském dojezdu se v souboji o stříbro utkal Christiansen s Fillonem Mailletem. Nor, přestože zatížený metry navíc na trestném okruhu, na Fracnouze vyzrál.
Jak se vše odehrálo
Excelentní výbava. První velké plus získal v úvodním okruhu český servis, ve sjezdu před první střelbou se Mikyska bez jakéhokoliv úsilí dostal z páté pozice do vedení. Lyže pluly po sněhu skvěle. „Musím poděkovat servisu, ty lyže byly dneska neskutečný,“ uznal Mikyska.
Průšvih favoritů, precizní Mikyska. Na druhé střelecké položce se mírně zvedl vítr, což zaskočilo především největší esa prvního okruhu. Na trestný okruh nejdříve mířil Francouz Perrot, o pár sekund později ho následoval Nor Lägreid. Naopak český závodník položku za 24 sekund vynuloval a jel vstříc předávce.
Estonsko, Česko, Kazachstán... Mikyska předával Krčmářovi v nezvyklé společnosti, respektive na nezvyklých místech. Kdybyste před závodem věděli, že česká štafeta bude předávat v obklopení těchto dvou zemí, asi byste neočekávali, že to bude na druhém místě.
Rychlost střelby1. Kanada 3:51 |
Krčmářovo dobré rozhodnutí. Hned první ranou sice minul, pak si však dal zkušeně záležet, aby se to neopakovalo, „cvakl“ doleva a další terče už po sobě nenechal. Při stojce byl pak jediný z čela přesný. Do svého posledního okruhu vyjel jako první, před předávkou ho však předstihl Tarjei Bö.
Výzva pro Marečka. Mareček přebral na druhém místě s mankem pět sekund na Johannese Böa. Před Čecha se brzy dostal další velikán Světového poháru - Martin Ponsiluoma ze Švédska. Mareček třetí místo držel ještě po stojce, na které se mu jako v předchozím případě podařilo napravit jeden omyl. V posledním běžeckém okruhu však Čechy nadobro z bronzu vystrnadil Němec Philipp Nawrath.
Hornigův přenáročný úkol. Český finišman na předávce sice ztrácel na medaili pouze sedm sekund, musel se ale spíše ohlížet. Několik desítek metrů za ním totiž předávali Francouzi a Američané. Obě štafety ho postupně předjely. Fillon Maillet to podle očekávání zvládl už v první okruhu, Američan Jake Brown ve druhém, v závěrečném se pak před Horniga přehnal ještě Ital Tommaso Giacomel, jenž na čtvrtém úseku zaznamenal druhý nejrychlejší čas.
MS v biatlonu v Novém Městě na MoravěŠtafeta mužů (4x7,5 km) 1. Švédsko (Brandt, Nelin, Ponsiluoma, Samuelsson) 1:16:22,6 (0 trest. okruhů + 9 dobíjení), 2. Norsko (Laegreid, T. Bö, J. T. Bö, Christiansen) -11,8 (4+11), 3. Francie (Perrot, Claude, Jacquelin, Fillon Maillet) -12,8 (3+13), 4. Německo -51,6 (1+8), 5. USA -1:22,2 (0+8), 6. Itálie -1:44,1 (1+11), 7. Česko (Mikyska, Krčmář, Mareček, Hornig) -1:48,0 (0+6) |