Do posledního úseku singl mixu, tedy smíšené štafety dvojic, ji parťák Johannes Bö vyslal na prvním místě, těsně před Francouzkou Lou Jeanmonnotovou. Ležku zvládla bezchybně, stejně jako její sokyně, načež dokonce na trati Francouzce mírně poodskočila. Ale ta se k ní před střelnicí zase dotáhla.
Závěrečná střelba vestoje musela rozhodnout.
Jenže právě stojka je poloha, kterou Ingrid Tandrevoldová v Novém Městě zapomněla, jak ji má střílet.
Jen pro připomenutí:
Sprint - tři chyby vestoje a až 25. místo.
Stíhačka - dvakrát tři chyby vestoje a 34. místo.
Vytrvalostní závod - druhá stojka za tři a 27. místo.
„Nemysli a jen střílej,“ radil jí před singl mixem norský střelecký kouč Siegfried Mazet. Během svého prvního úseku to ještě zvládala a všechny terče vyčistila.
Zato teď? V rozhodující položce extrémně vyrovnaného boje o zlato?
Jeanmonnotová začala rychle - a čistě - a brnkala Norce na nervy. Načež Tandrevoldovou znovu doběhli její démoni. Tři chyby! Při dobíjených ranách ještě jedna. Trestné kolo. Propad na třetí místo za Italku Lisu Vittoziovou.
„To by se nemělo stávat,“ glosoval biatlonový expert TV 2 Ole Einar Björndalen.
Tiril Eckhoffová, největší kamarádka Tandrevoldové a nyní rovněž expertka stanice TV2, přímo u střelnice zatínala zuby a v jejím obličeji byly čitelné grimasy: To snad ne!
Potom pronesla: „Tohle bolí.“ V očích měla slzy.
Tandrevoldová v posledním kole předstihla Vittozziovou, jenže ta ji na cílové rovince porazila. Vítězná Francie slavila, stříbrná Itálie rovněž - a Norsko mělo bronz. Johannes Bö přišel k Tandrevoldové, snažil se ji uklidnit. I před televizními kamerami ji hájil.
„Já také musel během závodu čtyřikrát dobíjet,“ připomněl. „Takže jsme dnes byli oba stejně dobří. Útočili jsme na medaili, skončilo to bronzem a my jsme rádi, že jsme na stupních. Ingrid odvedla kvalitní práci. Kdybych předtím zastřílel líp, měla by na poslední položce víc klidu.“
Pro Norsko je bronz nejhorším výsledkem v singl mixu od chvíle, kdy Mezinárodní biatlonová unie IBU tuto disciplínu v roce 2019 zařadila na program světových šampionátů. Doposud v ní Norové skončili třikrát zlatí a jednou stříbrní. Naposledy v Oberhofu triumfovali Johannes Bö s Marte Olsbuovou-Röiselandovou.
„Dnes byla Francie prostě lepší než my,“ konstatoval Bö.
„Medaile je medaile. Na poslední položce se vždycky může stát cokoliv,“ pronesl kouč norských žen Patrick Oberegger. „Vezměme si ze závodu pozitivní věci.“
Tandrevoldová se snažila usmívat a mávat divákům ze stupňů vítězů, ale v mixzóně před reportéry se už její špatný psychický stav projevil.
„Nevím, co vám mám odpovídat,“ říkala. „Nepoznávám se. Nemám žádný pozitivní, ani negativní pocit. Jako bych tu stála úplně prázdná. Nevím, co se se mnou děje.“
Po chvíli ještě dodala: „Připadám si, jako bych dostala přihrávku na smeč a nedokázala zasmečovat. Nebyly to velké chyby. Ale ty terče prostě nespadly.“
Počínaje novoměstským sprintem má střeleckou úspěšnost stojky pouze 57 procent. Citelně vnímá, že nejde o jednodenní krizi, že ji na Vysočině postihl při stojce střelecký blok.
„Skoro týden a půl se nořím do negativních myšlenek,“ prozrazovala. „Pořád jsem dostávala otázky na moji střelbu vstoje, až jsem se jí začala opravdu bát. Ale už v tom nehodlám pokračovat.“
O kus dál stála pod tribunami Markéta Davidová a dokázala se vžít do pocitů norské kolegyně. „Může to být u ní blok. Když se jí stojka nepovedla jednou, nesla si to s sebou dál,“ usoudila. „A teď to musí překonat. Ingrid je výborná závodnice, nebojím se o ni. Zase se oklepe. Má na to tady ještě dva závody, aby ukázala, jak dobrá je.“
Tandrevoldová dorazila na tiskovou konferenci s medailisty a tady jako by na ni zmar poslední položky dolehl naplno, rozplakala se. Johannes Bö hned vstal a šel ji obejmout. Ještě dlouho si však otírala slzy. Zatímco moderátor zpovídal zlaté francouzské duo, Bö své parťačce cosi potichu říkal a ona přikyvovala.
Loni také až do posledního dne světového šampionátu v Oberhofu neměla žádnou individuální medaili, načež si v hromadném závodě doběhla pro stříbro.
Podobný scénář by se nyní mohl opakovat, ne?
„Nemá smysl věšet hlavu,“ řekl Johannes Bö. „Ingrid je skvělá biatlonistka, jinak by nemohla vést celkově Světový pohár. Zase nám všem předvede, co všechno umí, i když zrovna teď je trochu zklamaná.“
U své oblíbené jógy se Ingrid Tandrevoldová pokusí vyčistit si hlavu.
Julia nepoběží, buď připravenáBylo to překvapení, když francouzští trenéři oznámili ve středu večer sestavu na singl mix. Ani Julie Simonová, ani Justine Braisazová-Bouchetová v ní nefigurovaly, zato Lou Jeanmonnotová dostala důvěru. Společně s Quentinem Fillonem Mailletem, který se v průběhu sezony opakovaně trápil. Ale byla to sestava vítězná! „Už začátkem týdne mi kouč řekl: Buď připravená na singl mix,“ líčila Jeanmonnotová. „Hodně mě to překvapilo. Copak nepoběží Julia? Ale Julia se chtěla soustředit na své další individuální starty. Tak jsem samozřejmě řekla: Moc ráda si zazávodím.“ Pro jednatřicetiletého matadora Fillona Mailleta šlo o teprve druhý singl mix jeho kariéry. „A to ten první byl na Francouzském poháru. Takže je úžasné stát tu teď s Lou jako světový šampion,“ svěřoval se. Jeanmonnotová vyprávěla, jak si před závěrečnou položkou předsevzala: „A teď se nalaď do útočného módu.“ Když slyšela, jak Tandrevoldová chybuje, přesvědčovala se: Nenech se tím vyvést z koncentrace. Nenechala. Pro Francii s Fillonem Mailletem zařídili historicky druhé světové zlato ze singl mixu. Navázali na zlatý závod Simonové s Guigonnatem z Pokljuky 2021. |