Před očima princezny. Čtyři Češi mobilizují síly, je tu poslední klání

SPOLEHLIVÁ Střelkyně. V posledních závodech je Veronika Vítková takřka neomylná. | foto: Petr Slavík, Český biatlon

17 2019
Östersund (Od našeho zpravodaje) - Deset medailových sad je rozdáno, poslední dvě zbývají. Světový šampionát biatlonistů v Östersundu vrcholí, hromadné závody za ním v neděli napíšou tečku. Na jejich start se postaví celkem čtyři čeští reprezentanti.

MS ONLINE

Závody s hromadným startem v Östersundu

Také švédská korunní princezna Viktoria usedne do hlediště, aby na vlastní oči shlédla souboje třiceti vyvolených žen i mužů a snad i další švédskou medaili.

Hanna Öbergová se pokusí ještě rozšířit svoji kompletní kolekci zlata, stříbra a bronzu. Sebastian Samuelsson bude usilovat, aby po bronzu ze singl mixu získal v Östersundu i svoji první medaili z individuálního klání.

Právo startu v nedělních kláních získali všichni medailisté z tohoto šampionátu, 15 nejlepších ze Světového poháru a další závodníci podle bodového zisku z mistrovství do celkového počtu 30.

Zatímco z pohárového pořadí se nikdo z Čechů do startovního pole nekvalifikoval, na základě östersundských výsledků to dokázali hned čtyři.
Jejich náladu před startem ovlivnilo vyznění sobotních štafet.

Fotogalerie

Momentky ze sobotních štafet

Markéta Davidová v té ženské nezvládla ležku ani za pomoci tří dobíjení a musela na trestné kolo. 

„Sebevědomí před hromaďákem jsem si tím teda nedodala. Přijde mi, že s každým závodem tu jde moje forma dolů a dolů,“ říkala a měla tím na mysli  střeleckou i běžeckou výkonnost. „Při štafetě to bylo pro mě šílené i na trati. Je to už dlouhé. Panuje těšení se na příští neděli, až sezona skončí.“

Během pátečního tréninku měla větší problémy se stojkou. „Tu ale ve štafetě kromě jedné rány zvládla perfektně, zato s ležkou dost bojovala. Všichni už toho mají plné zuby. Snad to nějak zvládne,“ řekl kouč Jiří Holubec.

Davidová v první polovině šampionátu vybojovala 7. místo ve sprintu a 13. ve stíhacím závodě. Druhý poločas mistrovství už jí tolik nevyšel. Přesto dnes opět může ukázat potenciál, který v ní dříme.

Se startovním číslem 20 absolvuje dvaadvacetiletá biatlonistka teprve třetí hromadný závod kariéry. Při premiéře loni na hrách v Pchjongčchangu skončila osmnáctá, letos v pohárové Anterselvě dokonce druhá.

POTŘETÍ. Markéta Davidová dojela potřetí v kariéře na stupních vítězů. V...

LEDNOVÁ RADOST. Markéta Davidová po hromadném závodě v Anterselvě, kdy doběhla druhá.

Pro Veroniku Vítkovou (číslo 24) půjde již o devátý hromadný závod na vrcholné akci (ZOH, MS), nejlépe si dosud vedla v Oslu 2016, kde doběhla šestá. Ve Světovém poháru má na kontě dalších 25 hromadných závodů, při nichž stála třikrát na stupních vítězů, jednou druhá a dvakrát třetí.

Po rozpačitém vstupu do mistrovství v Östersundu se Vítková neustále zlepšovala, obsadila 16. místo ve stíhacím závodě a 13. ve vytrvalostním, byla rovněž spolehlivou střelkyní na posledním úseku štafety.

Z posledních 50 závodních terčů jich v obtížných podmínkách zasáhla 47! „Půjdu do masáku díky tomu s čistou hlavou. Vidím, že mi to na střelnici jde,“ konstatovala.

SP v hromadném závodě

Po 3 z 5 závodů sezony

Ženy:
1. P. Fialková (SR) 127
2. Öbergová (Švéd.) 117
3. Kuzminová (SR) 108
4. Wiererová (It.) 105
5. Hinzová (Něm.) 104
6. Brorssonová (Šv.) 103
7. Tandrevoldová (N.) 102
8. Krjukovová (Běl.) 100
9. Preussová (Něm.) 96
10. Röiselandová (N.) 93
21. Davidová (ČR) 54

„O Verčině střelbě ve štafetě mohu říci jen superlativy, předvedla centrové rány jak vleže, tak vestoje, navíc i velice rychlou stojku,“ chválil ji Holubec.

Právě čistá střelba by vzhledem ke stále přece jen pomalejšímu běhu mohla být pro Vítkovou vstupenkou do vyšších pater výsledkové listiny.

„Půjde o můj šestý start na tomto mistrovství, ale doufám, že mi na něj zbylo dost sil,“ řekla. „Všichni na to přece celý rok trénujeme, abychom i takovou porci práce zvládli. Většina z těch, které se mnou budou na startu, bude mít těch šest závodů v nohách taky, někdo dokonce i sedm (například Marte Röiselandová).“

Vítková neprožívala během sezony příjemné stavy a dlouho tápala, proč se jí běžecky vůbec nedaří. „Teď jsem ráda, že to celkově jde nahoru,“ zdůraznila.

Tomáš Krupčík (číslo 23) naopak může o sezoně říci, že byla nejlepší v jeho kariéře, vždyť v ní získal skoro tolik pohárových bodů jako předtím dohromady za celý život. V Östersundu se radoval ze 16. místa ve stíhacím závodě a v sobotu ohromil skvostným výkonem ve štafetě, včetně superrychlé čisté stojky za 20 sekund.

„Štafeta mě psychicky nabila. Vidím, že i když se už taky necítím ideálně, na trati mi to pořád jde dobře,“ tvrdil. „Nějaké síly mi zbyly. Mohlo by to být v neděli dobré.“

16.března 2019 v 19:52, příspěvek archivován: 17.března 2019 v 08:39

Říkali mi, nikdy ve sportu nedej na svoje subjektivní pocity. Často jsou úplně matoucí. A já jsem dnes i přes to, že mi bylo od rána na umření, předvedl svůj nejlepší výkon na MS v biatlonu. D. D

Už pouhým startem si dnes konečně splní dávný sen poprvé si zajet hromadný závod. Dvakrát v sezoně si ho už ve Světovém poháru vybojoval, ale v Anterselvě jej o start připravila nemoc a v Canmore silné mrazy, kvůli kterým byl závod odvolán.

Tomáš Krupčík se stal ve vytrvalostním závodě na MS v Östersundu nejlepším...

KONEČNĚ. Tomáš Krupčík poprvé okusí hromadný závod.

Michal Krčmář (číslo 29) jezdí naopak hromadné závody ve Světovém poháru čtvrtou sezonu, maximem pro něj zatím je páté místo z Ruhpoldingu před třemi lety.

SP v hromadném závodě

Po 3 z 5 závodů sezony

Muži:
1. J. Bö (Nor.) 174
2. Fillon Maillet (Fr.) 162
3. Peiffer (Něm.) 127
4. N. Fourcade (Fr.) 118
5. Garaničev (Rus.) 109
6. Eberhard (Rak.) 105
7. Weger (Švýc.) 101
8. Desthieux (Fr.) 97
9. Eder (Rak.) 90
10. Christiansen (Nor.) 89
13. Moravec (ČR) 72
16. Krčmář (ČR) 70

Na vrcholných akcích při této disciplíně doplácel na skutečnost, že na konci programu mistrovství světa nebo olympijských už bojoval s vyčerpáním. Také proto při třech dosavadních vystoupeních v Oslu 2016, Hochfilzenu 2017 a Pchjongčchangu 2018 skončil vždy ve třetí desítce.

Tentokrát jej však psychicky posílil zdařilý finiš ve štafetě, v němž vybojoval skvělé čtvrté místo.

„Sbíral jsem síly a mobilizoval sám sebe na tento víkend, abych ho zvládl obstojně,“ řekl. Dokonce vnitřně cítí, že je na tom lépe než v úvodu mistrovství. „Kdybych se ve stejném rozpoložení jako v mužské štafetě nacházel už v té úvodní, smíšené, tak věřím, že bych také v ní o dokázal o čtvrté místo finišovat.“

Zatímco v sobotní štafetě absolvovali muži na svých úsecích 7,5 kilometru, v hromadném závodě je čeká dvojnásobná porce práce. „Což bude mnohem těžší zkouška morálky pro všechny,“ upozornil trenér Zdeněk Vítek. „Každý, nejen naši kluci, toho už má nad hlavu a teď máte jet 15 kilometrů tempo, které nasadí Béčka (bratři Böové).“

Michal Krčmář na střelnici v Anterselvě

MEZI 30 NEJLEPŠÍMI. Michal Krčmář (vlevo) v průběhu hromadného závodu v Anterselvě.

Johannes Bö kraloval úvodním dvěma hromadným závodům v pohárové sezoně, v Novém Městě a Ruhpoldingu, a vede i celkové pořadí disciplíny. Pouze v Anterselvě skončil druhý za Francouzem Quentinem Fillonem-Mailletem.

Pokud se mu podaří dnes zvítězit, získá svoji pátou zlatou medaili z Östersundu. Tolik jich dosud žádný muž na jediném šampionátu biatlonistů nepobral. Bö má zatím tituly ze sprintu a ze tří týmových závodů.

Jeho krajanka Marte Olsbuová-Röiselandová bude usilovat o čtvrté zlato. Všechna tři předchozí vybojovala v týmových kláních.

16.března 2019 v 14:47, příspěvek archivován: 17.března 2019 v 08:44

the absolute Queen of this World Champs relays, she won all of them!!! Marte Olsbu Røiseland, four-time World Champion, and the absolute pride of Norway ♥️ #2019Ostersund https://t.co/1sM0B6vnz6

Pořadí disciplíny vévodí Paulína Fialková, která po nevydařeném vstupu do mistrovství světa výrazně pookřála po 5. místě ve vytrvalostním závodě.

Bez Chevalierové

Z původní startovní listiny stáhla v neděli francouzská výprava Anais Chevalierovou, nahradila ji z postu náhradnice Lotyška Baiba Bendiková.

V pohárových hromadných závodech doběhla Fialková v průběhu zimy nejlépe druhá, před Vánoci v Novém Městě při velkém slovenském dni za Anastasií Kuzminovou. Potom přišel čas Němek, v Ruhpoldingu oslavovala Franziska Preussová, v Anterselvě naopak Laura Dahlmeierová.

Hned za ní finišovala Markéta Davidová.

„Tehdy jsem byla na vlně,“ vzpomínala česká reprezentantka.

Dnes se ona i její tři reprezentační kolegové pokusí odhodit únavu z dlouhého mistrovství a zvládnout se ctí poslední östersundský test.

Autor:

Světový pohár v biatlonu 2019/2020

Biatlonová sezona 2019/2020 odstartuje v neděli 1. prosince ve švédském Östersundu a o čtyři měsíce později v norském Holmenkollenu vyvrcholí. Světový pohár se začátkem března vrátí do Nového Města na Moravě a vrcholem celé zimy bude únorové mistrovství světa v italské Anterselvě.

Giro d’Italia, Roland Garros, Liga mistrů, Evropská ligaMS v ragbysouhrn Sport 2019

Nejčtenější

Triumf na italské antuce. Karolína Plíšková vyhrála turnaj v Římě

Karolína Plíšková s trofejí pro vítězku turnaje v Římě.

Potřinácté v kariéře ovládla Karolína Plíšková podnik WTA ve dvouhře. Česká tenistka zdolala ve...

Slováci skončí ve skupině, USA postupují, vyhrálo i Finsko

Fin Joel Kiviranta (v modrém) překonává francouzského brankáře Floriana Hardyho.

VIDEO Finští hokejisté se díky výhře 3:0 nad Francií vrací na první místo skupiny A. Zato Slováci už...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

VIDEO Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které...

Česko - Rakousko 8:0. Přesvědčivý výkon a pátá výhra na mistrovství

Dominik Simon se raduje se spoluhráči z gólu, který vstřelil Rakousku.

VIDEO Bratislava (Od našeho zpravodaje) Hokejová reprezentace slaví na mistrovství světa páté vítězství ze šesti odehraných zápasů. Tým...

Program a výsledky MS 2019 v hokeji: Český tým čeká v úterý Švýcarsko

Michal Řepík (uprostřed v bílém) dává gól během zápasu proti Rakousku.

České hokejisty čeká poslední utkání základní skupiny B mistrovství světa. V úterý 21. května se od...

Další z rubriky

Exhibici na závěr biatlonové sezony vyhráli Moravec a Vítková

Veronika Vítková při exhibici v Jablonci

Exhibiční mistrovství republiky v biatlonovém supersprintu vyhráli Ondřej Moravec a Veronika...

Už vím, zda se k biatlonu vrátím, prozradila Koukalová

Gabriela Koukalová na besedě v brněnském Sono Centrum

VIDEO Biatlonová mistryně světa Gabriela Koukalová po čase opět vystoupila na veřejnosti. V Brně na...

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

POD SKALISTÝMI HORAMI. Česká biatlonistka Markéta Davidová při štafetě v...

V neděli 1. prosince odstartuje ve švédském Östersundu biatlonová sezona 2019/2020 a o čtyři měsíce...

Najdete na iDNES.cz