Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Spadl ze mě obří kámen. O senzaci i hvězdách smíšených štafet. Co dnes dělají?

  8:49
Oberhof (Od našeho zpravodaje) - Od toho závodu uplynuly teprve tři roky. Nebo už tři roky? Ve smíšené štafetě na mistrovství světa v Anterselvě 2020, v čase nástupu covidové éry, slavili čeští biatlonisté senzační bronz. Navíc s unikátní střeleckou bilancí, vždyť za celý závod jen dvakrát dobíjeli. Také letos začíná šampionát v Oberhofu dle tradice smíšenou štafetou. Ve středu se poběží i se dvěma českými pamětníky medaile z Anterselvy.

Markéta Davidová při tréninku na MS v Oberhofu. | foto: Petr Slavík/Český biatlon

„Všechny společné týmové radosti mám ve vzpomínkách hodně vysoko,“ vypráví Markéta Davidová, která i v Anterselvě 2020 startovala na druhém úseku. „Ta naše medaile byla tehdy docela senzace. Pokud ji od vás nikdo nečeká a vy můžete jen překvapit, pocity v cíli jsou tím lepší.“

Smíšená štafeta na MS v Oberhofu

od 14.45 hodin ONLINE

Za zlatými Nory a stříbrnými Italy běžel poslední úsek Michal Krčmář, zezadu na něj dotírali Němci a Ukrajinci.

„Když jsem musel na stojce jednou dobíjet, měl jsem z toho stažené půlky. A když ten terč zbělal, spadl ze mě obří kámen. Byla to obrovská tíha a pak i úleva,“ vypráví.

MEDAILISTÉ Z ANTERSELVY 2020. Česká smíšená štafeta Eva Puskarčíková, Markéta Davidová, Ondřej Moravec a Michal Krčmář (zleva) se raduje z bronzu na mistrovství světa.

Zbývající dva členové kvarteta z Anterselvy mezitím biatlonový peloton opustili. Eva Puskarčíková se svým italským partnerem Tomasem Bormolinim loni procestovala kus světa, aby si trochu užili, než se usadí v Česku, nebo v Itálii. Ondřej Moravec se věnuje skialpinistickým projektům a nově bude také spolukomentátorem čtyř přenosů ČT Sport z Oberhofu.

Biatlonový svátek v ČR. Vyhrajte VIP vstupenky na Světový pohár v Novém Městě

Smíšená štafeta vůbec bývala ozdobou českého biatlonu. Na šampionátu v Kontiolahti 2015 dosáhla i na absolutní vrchol a mocně slavila zlaté medaile, tenkrát ve složení Vítková, Soukalová, Šlesingr a Moravec. S náskokem 20 sekund na Francouze a 27 sekund na Nory.

MISTŘI SVĚTA 2015. Ondřej Moravec v euforii. Naproti mu běží Veronika Vítková a Gabriela Soukalová. Za nimi přichází Michal Šlesingr.

Veronika Vítková dnes vychovává dvouletou dceru Elišku. Gabriela Soukalová už je také maminkou roční Izabely Gabriely a moderuje pořad Showtime na Primě. Michal Šlesingr se stal technickým koordinátorem svazu.

Ještě o dva roky dříve, v zahajovacím klání mistrovství světa v Novém Městě 2013, vybojovali Češi ve smíšené štafetě bronz. V porovnání se sestavou z Kontiolahti obsadil třetí úsek namísto nemocného Šlesingra Jaroslav Soukup, v současnosti lektor fyzické a střelecké přípravy policistů v Liberci.

DOMÁCÍ RADOST 2013. Zleva: Jaroslav Soukup, Veronika Vítková, Gabriela Soukalová a Ondřej Moravec.

Letos v Oberhofu rozhodně Češi k největším medailovým kandidátům této disciplíny nepatří a ve společenství 26 štafet bude úspěchem umístění mezi osmi nejlepšími.

Vedle Davidové a Krčmáře půjde pro zbylé dva členy týmu Voborníkovou a Mikysku také o jejich životní debut na dospělém mistrovství světa.

Voborníková: Já jsem hrozný stresař

Dvaadvacetiletá Tereza Voborníková okusila první úsek už v lednové pohárové smíšené štafetě na Pokljuce, ve které Češi skončili sedmí, a potěšila, když jen jednou musela dobíjet. Je i stabilní členkou ženské štafety.

Jislová zůstává doma, Mikyska vyhrál rozstřel. Biatlonisté na prahu šampionátu

„Ale holčičí štafeta je něco jiného než smíšenka, tady na prvních dvou úsecích pojedou ty opravdu nejrychlejší a nejlepší,“ netají velkou nervozitu. Na zahajovací úsek s ní vyběhnou hvězdy Simonová, Vittozziová, Hanna Öbergová nebo Tandrevoldová.

„Já jsem fakt hrozný stresař, vůbec mi to nedělá dobře,“ přiznává dvojnásobná juniorská mistryně světa. „Je to první závod mistrovství světa, vrchol sezony, dva týdny jsme teď nezávodili, nevím, co od sebe čekat. Tak se pokusím udělat vše pro to, abych štafetu předala nějak hezky.“

Mistrovství světa zítra zahájí smíšená štafeta v tomto složení: Tereza Voborníková, Markéta Davidová, Michal Krčmář a Tomáš Mikyska. Taky už se nemůžete dočkat?
___
@slavikpetrcom
#oberhof23 #ceskybiatlon #czechbiathlon #biathlonfamily #biathlonworld #biathlon #biatlon

7. února 2023 v 17:41, příspěvek archivován: 8. února 2023 v 8:11

Převezme ji od ní Markéta Davidová. „Při soustředění v Ridnaun vypadala Makula dobře, těší se,“ povídá kouč Egil Gjelland.

„No když to říká Egil,“ uculí se ona.

Zatímco v Anterslevě 2020 patřila k nejmladším, teď v 26 letech tvrdí: „Když se kouknete do svěťáku, i já začínám být ta stará. Řekla bych, že ve startovce je už víc holek, které jsou mladší než já, než těch starších.“

České ženy na rozdíl od mužů dorazily do Oberhofu přímo z vysokohorského soustředění v Ridnaun. „Tam už nebyla příprava o velké dřině jako v létě nebo na podzim, šlo spíš o ladění formy, i když jsme daly i dva tři těžší tréninky,“ vypráví Davidová. „Ridnaun neleží až tak vysoko jako třeba Anterselva, zhruba ve 1300 metrech (Oberhof je v 800 metrech). S výškou nikdy nemám problémy, ty mívám spíš při návratech dolů. Ale tady by to nemělo být moc znát, rozdíl není až tak velký a strávili jsme v Ridnaun jen týden.“

Vyklidněný Krčmář, vracející se Mikyska

Čeští muži naopak odjeli vysokohorský kemp hned po Světovém poháru v Anterselvě a před šampionátem si naopak na pět dnů odskočili domů. Michal Krčmář, muž pro třetí úsek smíšené štafety, dorazil do Oberhofu dobře naladěný.

„Znám ho od malička a poslední dobou mi připadá víc vyklidněný na závody než dřív,“ říká při pohledu na něj trenér Michael Málek.

„Za to může efekt rodiny,“ přitaká dvaatřicetiletý Krčmář, nejstarší člen reprezentace. „Máte najednou něco, co je mnohem důležitější než pět terčů před vámi, i když pořád chcete dělat svoji práci co nejlíp. Určitě jsem letos klidnější. Ale zároveň cítím před každým startem i zdravou nervozitu. Kdyby nebyla, něco je špatně.“

Na poslední úsek vyšle o devět let mladšího Tomáše Mikysku. Ten si vystřílel a vyjel start až v úterním tréninku, po němž proběhla na střelnici rychlá porada trenérů Málka a Emmonse, zda nasadí jeho, nebo Jonáše Marečka.

„Asi jsem střílel o něco líp než Jonáš, a to mi pomohlo do štafety,“ soudí Mikyska. Navíc i na trati připadal Málkovi jeho projev silovější.

Zatím zažívá sezonu na sinusoidě. Po povedeném prosinci, kdy pětkrát bodoval ve Světovém poháru, jej srazilo dolů vánoční onemocnění a celý leden se zase drápal nahoru. Proto se rozjížděl v druholigovém IBU Cupu.

„V Obertilliachu jsem se cítil běžecky hodně dobře, podobně jako před Vánoci. A se střelbou to bylo podobné,“ věří si.

Předvést dvě čisté položky na střelnici, to je i jeho přání před startem oberhofské smíšené štafety.

Češi soudí, že jen podobně výborná střelba jako v Anterselvě 2020 je může vynést do vyšších pater výsledkové listiny.

Jak říká Markéta Davidová: „Nebudeme asi nejrychlejší štafeta na trati, tak musíme střílet co nejlíp.“

S kým dnes poběží v Oberhofu?

Sestavy vybraných smíšených štafet

1 FRANCIE: Simonová, Chevalierová-Bouchetová, Jacquelin, Fillon Maillet.

2 ITÁLIE: Vittozziová, Wiererová, Bionaz, Giacomel.

3 ŠVÉDSKO: H. Öbergová, E. Öbergová, Ponsiluoma, Samuelsson.

4 ŠVÝCARSKO: E. Gasparinová, Häckiová-Grossová, Stalder, Hartweg.

5 NĚMECKO: Voigtová, Herrmannová-Wicková, Doll, Rees.

6 NORSKO: Tandrevoldová, Olsbuová-Röiselandová, Lägreid, J. Bö.

7 ČESKO: Voborníková, Davidová, Krčmář, Mikyska.

8 POLSKO: Jakielová, Žuková, Nedza-Kubiniec, Zawol.

9 RAKOUSKO: Zdoucová, Hauserová, Komatz, Eder.

10: BELGIE: L. Lieová, Cloetensová, Langer, F. Claude.

11 UKRAJINA: Merkušinová, Džymová, Pidručnyj, Dudčenko.

12 SLOVINSKO: Repinčová, P. Klemenčičová, Dovžan, Tršan.

14 SLOVENSKO: Bátovská-Fialková, Remeňová, Šíma, Kazar.

15: FINSKO: Minkkinenová, Ederová, Harjula, Hiidensalo.

Celkem startuje 26 štafet.

Autor:

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)

  • Nejčtenější

Program a výsledky Eura 2024: Španělé mistry Evropy, ve finále zdolali Anglii

Španělští fotbalisté porazili ve finále mistrovství Evropy hráče Anglie 2:1. Turnaj ovládli po dvanácti letech a ziskem rekordního čtvrtého triumfu se odpoutali v čele statistik od Německa. Naopak...

10. června 2024  16:31,  aktualizováno  14.7 23:33

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora Krejčíková po protrápené jarní části sezony dobyla Londýn, italskou oponentku Jasmine Paoliniovou ve finále...

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obrovské vzepětí Krejčíkové. Porazila Rybakinovou a je ve finále Wimbledonu

Po roce má Česko opět zástupkyni ve finále tenisového Wimbledonu. Postup do souboje o titul vydřela Barbora Krejčíková, která přehrála světovou čtyřku Jelenu Rybakinovou z Kazachstánu 3:6, 6:3 a 6:4....

11. července 2024  17:46,  aktualizováno  20:59

Triumfální česká sobota. Siniaková ve Wimbledonu ovládla čtyřhru

Dvakrát Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková vyhrály Wimbledon spolu, nyní se jim to podařilo několik hodin po sobě. Siniaková s americkou parťačkou Taylor Townsendovou porazila ve finále čtyřhry...

13. července 2024  21:10,  aktualizováno  14.7

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou má tříletou dceru, ale opět má problémy s alkoholem. V rozhovoru pro německý...

17. července 2024  13:17

Máte poslední šanci vstoupit do soutěže. Ve finále hrajte o jízdní kolo za 100 tisíc

Na francouzských silnicích se schyluje k velkému finále Tour de France mezi Tadejem Pogačarem a Jonasem Vingegaardem, na stránkách iDNES Premium zase vrcholí letní soutěž o jízdní kola. Naší...

18. července 2024

Tvrdík: Trenéři mají zbraně, které potřebují. Tlak od Tykače necítím

Když před pár dny v jednom z příspěvků na své oblíbené sociální síti X zmínil, že jde Slavia v aktuální sezoně „all in“, znělo to jako by krk nastavil i on sám. Úspěch, nebo nic. Takové je nastavení...

18. července 2024  5:59

Ligu čeká divočina. Bývalý rozhodčí Královec o výchově sudích, Euru i Berbrovi

Premium

Býval českou jedničkou mezi rozhodčími. V Lize mistrů pískal Real, Bayern, Chelsea. Drží rekord v počtu odřízených zápasů v lize (274). Pavel Královec. V nejvyšší soutěži strávil 18 let. Skončil bez...

18. července 2024

Muchová v Palermu postoupila podruhé v sezoně do čtvrtfinále

Karolína Muchová postoupila na antuce v Palermu při třetím letošním startu na okruhu WTA Tour podruhé do čtvrtfinále. Turnajová dvojka zdolala německou kvalifikantku Nomu Nohaovou Akugueovou 6:7,...

17. července 2024  16:12,  aktualizováno  23:01

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...