Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

ANKETA: Kdo nejvíce zaujal? Zvolte nejlepšího biatlonistu i výkon sezony

  7:59
Už je to několik týdnů, co skončila biatlonová sezona. Závodníci si užívají odpočinku, vyhlíží další závody. Vy se však ještě za uplynulými zimními měsíci můžete ohlédnout. V tradiční anketě čtenářů iDNES.cz volte nejlepšího biatlonistu i nejlepší výkon ročníku 2022/23.

Start smíšené štafety v Novém Městě na Moravě | foto: Petr Slavík/Český biatlon

Anketa probíhá ve spolupráci s Českým svazem biatlonu. Její výsledky se uzavřou ve středu 3. května a budou zveřejněny ve středu 10. května při slavnostním galavečeru, jehož součástí bude i předání cen čtenářů iDNES.cz.

V první části Biatlonista sezony můžete vybírat z pěti jmen. Seřazena jsou podle abecedního pořadí příjmení, můžete hlasovat pro jednu možnost.

Ve druhé anketě o Nejlepší výkon sezony můžete volit ze sedmi možností seřazených dle časové posloupnosti. I zde platí, že máte jeden hlas.

Biatlonista sezony 2022/23

Markéta Davidová dojíždí do cíle stíhacího závodu v Novém Městě na Moravě.

Markéta Davidová

Na mistrovství světa v německém Oberhofu sice tentokrát medaili nezískala, ani ve Světovém poháru neobhájila malý glóbus za vytrvalostní závody. O nevydařené sezoně ale nemůže být řeč.

Šestadvacetiletá Češka se zlepšila na střelnici – položky absolvovala přesněji i rychleji – a v běhu si udržela vysoký standard.

Na světovém šampionátu byla individuálně třikrát v elitní desítce – byla pátá, šestá a desátá. Ve Světovém poháru pak neskončila hůř než 26. a dvakrát vystoupala na stupně vítězek – v Hochfilzenu slavila druhé místo ve sprintu a třetí ve stíhacím závodě.

VÝSLEDKY: Přehled závodů v biatlonové sezoně 2022/2023

Polepšila si i v celkovém hodnocení elitního seriálu. Z loňské desáté příčky poskočila na devátou.

Jessica Jislová při tréninku v Novém Městě na Moravě.

Jessica Jislová

V minulé sezoně patřila k největším kometám. Udivovala parádní střelbou, pravidelně končila v první dvacítce a podívala se i do té první.

Letos její sezonu komplikovala zranění, kvůli nimž předčasně opustila mistrovství světa, a na podobné výsledky nenavázala. Celkově byla v seriálu 36. s individuálními maximy v podobě dvou čtrnáctých příček.

V čem však osmadvacetiletá Jislová opět excelovala, byla práce s malorážkou. Sezonu ukončila s úspěšností 90,8 procenta, což byl šestý nejlepší výkon ze všech. Vleže byla dokonce s 96procentní úspěšností čtvrtá.

Michal Krčmář slaví čtvrté místo v závodě s hromadným startem v Östersundu.

Michal Krčmář

Nejzkušenější reprezentant týmu, zároveň jasná mužská jednička.

Oproti minulému Světovému poháru si celkově polepšil o patnáct míst na životní třináctou pozici. Ve sprintech v Annecy a na Pokljuce byl šestý, respektive pátý. A v hromadném závodě v Östersundu dokonce atakoval stupně vítězů.

Ze čtvrté příčky ho od nich dělily jen čtyři sekundy.

I na mistrovství světa se probojoval do první desítky. Ve vytrvalostním klání byl dvaatřicetiletý biatlonista osmý, navíc byl členem úspěšných štafetových družstev – s muži byl čtvrtý, ve smíšené štafetě pátý.

Tomáš Mikyska během sprintu v Hochfilzenu.

Tomáš Mikyska

Ve Světovém poháru třiadvacetiletý mladík skončil nejlépe 24. ve stíhacím závodě v Holmenkollenu, celkově byl v seriálu 52. Ta nejlepší umístění si však schoval na vrchol roku – mistrovství světa.

V Oberhofu se Mikyskovi individuálně nejvíce vedlo v hromadném a individuálním závodě, v nichž byl čtrnáctý. Navíc byl taktéž členem úspěšných štafetových družstev.

Tereza Voborníková slaví na rozšířeném pódiu šesté místo ze sprintu v Oslu.

Tereza Voborníková

Loni zaujala dvěma zlaty na juniorském mistrovství světa, nyní ukázala, že se může prosazovat i mezi elitou.

Dvaadvacetiletá Voborníková se do elitní desítky dostala jak na mistrovství světa, tak i ve Světovém poháru. V Oberhofu byla sedmá ve stíhacím závodě, při poháru v Holmenkollenu pak ve sprintu ještě o pozici výš.

Celkově obsadila v hodnocení seriálu 43. pozici.

Kdo by se podle vás měl stát biatlonistou sezony?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 středa 3. května 2023. Anketa je uzavřena.

Výkon sezony 2022/23

Markéta Davidová – 2. místo sprint (Hochfilzen 8. prosince)

Třetí nejlepší čas na lyžích, rychlá střelba, jedna chyba.

Davidová předvedla při prvním závodě v rakouském středisku parádní výkon. V cíli se dokonce dlouhou dobu držela na prvním místě.

BILANCE: Ničitel Johannes Bö, hrdá Simonová a maxima českých jedniček

Pak se před ni sice dostala bezchybná Němka Denise Herrmannová-Wicková, i tak ale byla pochopitelně spokojená. V nejkratším závodě si připsala druhý nejlepší výsledek v kariéře, v Anterselvě 2018/19 byla ještě o stupínek výš.

Markéta Davidová – 3. místo stíhací závod (Hochfilzen 10. prosince)

I o dva dny později si Davidová mohla užívat stupně vítězek. Vůbec první ve stíhacím závodě v kariéře!

Tentokrát Češka dvakrát minula, stále se ale po celou dobu držela na čelních pozicích. Z poslední střelnice vybíhala na druhém místě, v závěrečném okruhu ji však udolala Norka Ingrid Landmark Tandrevoldová. V cíli na ni Davidová měla manko devět sekund, na první Francouzku Julii Simonou ztratila 28 sekund.

Smíšená štafeta – 5. místo (MS Oberhof 8. února)

Byl to vůbec první závod mistrovství světa v Oberhofu. A českým závodníkům sedl skvěle.

Tereza Voborníková (vpravo) předává štafetu Markétě Davidové během smíšené štafety na mistrovství světa v Oberhofu.

Smíšený tým ve složení Tereza Voborníková, Markéta Davidová, Michal Krčmář a Tomáš Mikyska předvedl stabilní výkon. Ani jeden člen nejel trestné kolo, nikdo výrazně neztrácel na trati.

I díky tomu se postupně posouval vpřed. Cílem nakonec projel se sedmi dobíjeními pátý, 1:09 minuty za vítěznými Nory.

Tereza Voborníková – 7. místo stíhací závod (MS Oberhof 12. února)

Na trať se pustila jako šestnáctá. Na úvodních dvou položkách sice zapsala po jedné chybě, ovšem druhá polovina stíhacího závodu jí vyšla náramně.

Tereza Voborníková během stíhacího závodu na mistrovství světa v Oberhofu.

Voborníkové se podařilo skloubit obě biatlonové disciplíny – posléze už ani jednou neminula, celkově měla dvanáctý nejlepší běžecký čas.

Díky tomu se posouvala vpřed. Cílem projela jako sedmá se ztrátou 1:12 minuty na první Francouzku Simonovou. Jen dvanáct sekund ji dělilo od čtvrté Norky Tandrevoldové.

Štafeta mužů – 4. místo (MS Oberhof 18. února)

Šlo o nejlepší výsledek české výpravy na letošním šampionátu. Mužské kvarteto dokonce dlouho pomýšlelo i na stupně vítězů.

Zejména Michal Krčmář, Tomáš Mikyska a Jakub Štvrtecký si počínali skvěle a po třetím úseku drželi české barvy na samém čele. Dvě trestná kola na střelbě vleže dvaadvacetiletého Jonáše Marečka však tým odsunula na čtvrté místo.

Na první Nory ztratil 2:04 minuty, na třetí Švédy 25 sekund.

Michal Krčmář – 4. místo hromadný závod (Östersund 12. března)

Nejlepší formu sezony si nechal na její závěr. V Östersundu a v Holmenkollenu třikrát v řadě skončil v elitní desítce.

Nejlepšího výsledku z těchto zastávek dosáhl ve Švédsku, kde byl v hromadném závodě čtvrtý. První tři položky zvládl čistě a jel ve skupince, která bojovala o druhou pozici. Na poslední položce však jednou zaváhal a klesl na šesté místo.

V závěrečném okruhu ale v sobě ještě nalezl zbytek sil a dotahoval se na třetí pozici. Souboj o stupně nakonec prohrál. Kolik chybělo? Jen čtyři sekundy.

KVÍZ: Dominance Böa či Nové Město. Jak si pamatujete biatlonovou sezonu?

Tereza Voborníková – 6. místo sprint (Holmenkollen 18. března)

Vydařenou sezonu zakončila tím nejlepším možným způsobem.

Při poslední zastávce Světového poháru dvaadvacetiletá Voborníková předvedla ve sprintu parádní výkon. Bezchybně si počínala s malorážkou, výrazně neztrácela ani na trati.

Díky tomu si připsala kariérní maximum mezi elitou. Ze šesté pozice ztratila na první Němku Herrmannovou Wickovou 42 sekund, třetí pozici Švédky Anny Magnussonové měla vzdálenou devět sekund.

Jaký byl podle vás nejlepší biatlonový výkon sezony?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 středa 3. května 2023. Anketa je uzavřena.
Autor:

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)

  • Nejčtenější

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou má tříletou dceru, ale opět má problémy s alkoholem. V rozhovoru pro německý...

17. července 2024  13:17

Smráká se nad Pogačarem s Vingegaardem? Novinka zaujala i Armstrongova kata

Úsměvná historka na úvod. Nedělní ráno v Aspenu v Coloradu. Jistý Lance Armstrong sedí v křesle a nevěřícně sleduje dojezd královské pyrenejské etapy na Plateau de Beille. Kulí oči na letícího Tadeje...

19. července 2024  7:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Absolutní dominance. Pogačar je potřetí šampionem Tour, kraloval i časovce

Tour de France 2024 je minulostí. 111. ročník vyvrcholil netradičně kopcovitou časovkou z Monaka do Nice. Stejně jako Tadej Pogačar dominoval uplynulým třem týdnům, nenašel přemožitele ani v nedělní...

21. července 2024  14:35,  aktualizováno  19:59

České trio na odchodu z NHL? Nabídky se nehrnou, řeší se návraty do Evropy

Martin Nečas není jediný, kdo čeká v NHL na smlouvu. Zatímco jeho pokračování mezi hokejovou elitou lze považovat za stoprocentní, další Češi takovou jistotu nemají. Proto není divu, že se jména...

23. července 2024  13:07

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Holky zvracely, do nemocnice nás vezla tlumočnice, popisuje masérka český boj

Až se zdá, že se Tereza Pogányová sportovní smůly nedokáže zbavit. V minulosti někdejší naději českého basketbalu, volejbalu i atletiky připravila o další rozvoj zranění kolen, v současnosti jako...

18. července 2024  16:39

Judo a luk. Vlajku na zahájení her v Paříži ponesou Krpálek a Horáčková

Aktualizujeme

Paříž (Od našeho zpravodaje) Před třemi roky v Tokiu se této pocty ujali basketbalista Tomáš Satoranský a tenistka Petra Kvitová, nyní v Paříži ponesou českou vlajku při slavnostním zahájení olympijských her judista Lukáš...

24. července 2024  16:09,  aktualizováno  16:21

Macháč se Siniakovou budou hrát v olympijské turnaji i ve smíšené čtyřhře

Tenisté Tomáš Macháč a Kateřina Siniaková budou startovat na olympijských hrách v Paříži také ve smíšené čtyřhře. Oba reprezentanti figurují mezi 16 páry, jejichž seznam dnes pořadatelé zveřejnili na...

24. července 2024  16:02

Hokejisty Třince posílili útočníci Teplý s Addamem a obránce Hrbas

Hokejisté Třince, kteří budou v nové extraligové sezoně bojovat o šestý titul za sebou, získali do svých řad tři posily. V útoku jsou novými jmény Michal Teplý a Francouz Justin Addamo, o místo v...

24. července 2024  15:49

V Rusku testují nové hokejové pravidlo. Zaveďte jej i v NHL, zní ze zámoří

Častější a intenzivnější hra v útoku, více šancí, a tedy větší porce zábavy pro diváky. Juniorská verze hokejové KHL přichází s novinkou. Ruská soutěž od následující sezony testuje formát...

24. července 2024  15:37

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...