Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

BILANCE: Ničitel Johannes Bö, hrdá Simonová a maxima českých jedniček

  6:59
Král je mrtev, ať žije král. Ačkoliv jde vlastně o staronového krále. A k němu mladou královnu. Světový pohár biatlonistů je pro sezonu 2022-2023 minulostí. Nastal čas oslavit jeho šampiony a poohlédnout se za veškerým děním posledních čtyř měsíců očima statistik.
Johannes Bö po triumfu ve sprintu v Holmenkollenu.

Johannes Bö po triumfu ve sprintu v Holmenkollenu. | foto: Petr Slavík/Český biatlon

Zatímco Johannes „ničitel nadějí ostatních“ Bö navázal na své velké glóby z let 2019, 2020 a 2021, Julia Simonová byla dosud v celkovém pořadí Světového poháru nejlépe osmá. V posledních šesti pohárových ročnících skončila postupně 67. - 23. - 8. - 13. - 12. - 1.

Král Johannes 19 vítězství!

„Hattrick na Holmenkollenu a setkání s norským králem, to je pro mě perfektní zakončení sezony,“ pronesl v neděli devětadvacetiletý Johannes Bö a bilancoval: „Byla to prostě báječná jízda. Devatenáct vítězství za sezónu je... no, docela dobré, ne? Že jich může být tolik, jsem si ani nedokázal představit. Teď si můžu sednout a dát si pár dní volna.“

Jeho čísla jsou doslova impozantní: z 23 individuálních startů v poháru a na mistrovství světa vytěžil v této sezoně 19 vítězství, tři třetí místa a pouze v zahajovacím vytrvalostním závodě v Kontiolahti skončil mimo stupně vítězů, na dvanácté příčce.

Překonal tím i vlastní rekord v podobě 16 vítězství v sezoně 2018-2019.

Se čtyřmi velkými glóby má nyní před sebou v historických tabulkách jen Oleho Einara Björndalena se šesti a Martina Fourcada se sedmi.

A co bylo v aktuální sezoně pro Johannese nejemotivnější? „Stát společně s bratrem na stupních vítězů na šampionátu v Oberhofu.“

❄️⛷️

25. února 2023 v 10:26, příspěvek archivován: 20. března 2023 v 21:01

Královna Julia Už jsem vyrovnanější

Šestadvacetiletá Julia Simonová ještě v prosinci v Hochfilzenu tvrdila, že na velký glóbus nemyslí - a teď ho má, coby první francouzská žena po dlouhých osmnácti letech.

Naposledy s ním pózovala Sandrine Baillyová v roce 2004, naopak hvězdná Marie Dorinová Habertová v roce 2016 svůj vyrovnaný souboj o titul s Gabrielou Soukalovou při pohárovém finále na Sibiři prohrála.

„Je to všechno tak bláznivé a krásné,“ svěřovala se Simonová v Oslu. „Jsem na svou sezónu opravdu hrdá. Na jejím začátku jsem si dala za cíl podávat vyrovnanější výkony než dřív. Velký glóbus je důkazem, že cíl jsem splnila.“

The Crystal Globe winner - @julia_.simon Congratulations on the amazing season!

#HOL23 #biathlon #biathlonfamily #biathlonworld

18. března 2023 v 18:33, příspěvek archivován: 20. března 2023 v 20:56

Glóby Ani jedna obhajoba

Paradoxní situace nastává při porovnání majitelů glóbů, ať už velkých či malých, v loňské a letošní zimě. Ani jeden totiž není v individuálních kategoriích totožný.

Loni získal velký glóbus a dva malé Quentin Fillon-Maillet a o zbylé dva malé se podělili Norové Tarjei Bö (vytrvalostní závod) a nečekaně Sivert Bakken (hromadný závod).

Letos má malé glóby za sprint a stíhačku Johannes Bö a za vytrvalostní a hromadný závod pak jeho krajan Vetle Christiansem. Přičemž ten za hromadný závod získal velkou měrou i díky tomu, že Johannes Bö kvůli covidu absentoval v Östersundu.

V ženách v minulé sezoně pozdvihla Marte Olsbuová Röiselandová velký glóbus a dva malé, z dalších dvou se radovaly Markéta Davidová (vytrvalostní závod) a Justine Braisazová (hromadný závod).

Letos má Julia Simonová velký glóbus i malý za stíhačku a hromadný závod, zatímco sprintům vládla Denise Herrmannová - Wicková a vytrvalostním závodům Lisa Vittozziová.

Loučení (s malým glóbem) Denise Herrmannové-Wickové:

: fly high

#oslo #holmenkollen #norge #norway #worldcup #sprint #sprinter #competition #celebration #fly #flying #ibu #biathlonworld #feature #biathlon #shooting #photooftheday #potd #sport #wintersport #sportphotography#kvoigtfotografie #onassignment with #nikon #nikonZ9 #Z9 #nikon28mm @nikondach @nikoneurope @nikonproeurope

18. března 2023 v 18:25, příspěvek archivován: 20. března 2023 v 20:45

První desítka Pět jiných mužů

V kategorii mužů se v top 10 konečného pořadí opakuje v porovnání s minulou sezonou jen pět jmen. Johannes Bö si polepšil na první pozici z loňského 13. místa, na němž se tehdy podepsalo, že už po hrách v Pekingu ukončil sezonu. Ještě větší skok vpřed zaznamenal letos jeho krajan Johannes Dale - z 65. na 7. místo. Zdravotní a motivační problémy naopak spojené se ztrátou formy „vystrnadily“ z top 10 Sebastiana Samuelssona i Emiliana Jacquelina.

V první desítce oproti olympijské sezoně chybějí také Simon Desthieux a Erik Lesser, kteří ukončili kariéru, a dlouhodobě nemocný Sivert Bakken.

Z první pozice sestoupil na osmou loňský šampion Quentin Fillon-Mailet.

Světový pohár v biatlonu 2022 - 2023

Muži - v závorce loňské umístění:
1. (13.) Johannes Bö (Nor.) 1589
2. (2.) Sturla Holm Lägreid (Nor.) 1098
3. (4.) Vetle Christiansen (Nor.) 935
4. (8.) Benedikt Doll (Něm.) 782
5. (22.) Martin Ponsiluoma (Švéd.) 779
6. (6.) Tarjei Bö (Nor.) 684
7. (65.) Johannes Dale (Nor.) 674
8. (1.) Quentin Fillon Maillet (Fr.) 671
9. (14.) Roman Rees (Něm.) 658
10. (16.) Fabien Claude (Fr.) 635
–-
13. (28.) Michal Krčmář (ČR) 581
14. (3.) Sebastian Samuelsson (Švéd.) 446
16. (5.) Emilien Jacquelin (Fr.) 431
44. (58.) Jakub Štvrtecký (ČR) 86
-- (7.) Simon Desthieux (Fr.)
-- (9.) Sivert Bakken (Nor.)
-- (10.) Erik Lesser (Něm.)

V kategorii žen figuruje v top 10 sedm stejných jmen jako před rokem. Chybějí pouze obhájkyně titulu Marte Olsbuová Röiselandová, která můsela vynechat úvodních osm závodů této sezony, Běloruska Dzinara Alimbekavová (její země je vyloučena) a Francouka Justine Braisazová (přerušila kariéru).

Šampionka Julia Simonová předvedla velký skok vzhůru z loňského dvanáctého místa, třetí Italka Lisa Vittozziová si po protrápené olympijské zimě polepšila dokonce z 33. místa.

Světový pohár v biatlonu 2022 - 2023

Ženy - v závorce loňské umístění:‚
1. (12.) Julia Simonová (Fr.) 1093
2. (9.) Dorothea Wiererová (It.) 911
3. (31.) Lisa Vittozziová (It.) 882
4. (6.) Denise Herrmannová-Wicková (Něm.) 874
5. (2.) Elvira Öbergová (Švéd.) 764
6. (15.) Ingrid Tandrevoldová (Nor.) 731
7. (4.) Hanna Öbergová (Švéd.) 710‘
8. (5.) Anais Chevalierová-Bouchetová (Fr.) 670
9. (10.) Markéta Davidová 668
10. (3.) Lisa Theresa Hauserová (Rak.) 604'
–-
15. (1.) Marte Olsbuová Röiselandová (Nor.) 502
36. (17.) Jessica Jislová (ČR) 149
43. (66.) Tereza Voborníková (ČR) 109

-- (7.) Dzinara Alimbekavová (Běl.)
-- (8.) Justine Braisazová (Fr.)

Pokaždé body Také Krčmář a Davidová

Pouze pět mužů dosáhlo na body v každém z pohárových závodů: Vetle Christiansen, Martin Ponsiluoma, Roman Rees, Fabien Claude a Michal Krčmář.

Stejnou bilancí se můře pochlubit i pět žen: Julia Simonová, Dorothea Wiererová, Anais Chevalierová-Bouchetová, Markéta Davidová a Chloe Chevalierová.

POKAŽDÉ BODY. Michal Krčmář slaví čtvrté místo v závodě s hromadným startem v Östersundu.

Češi Vylepšená maxima

Obě české jedničky si letos vylepšily kariérní maxima v konečném pořadí Světového poháru.

Markéta Davidová ztratila až v posledním závodě sezony (a vlastně až na jeho poslední mlhavě položce) průběžné 7. místo a skončila těsně devátá, přesto se o jednu příčku zlepšila oproti svému doposud nejlepšímu celkovému umístění z minulé sezony.

Rovněž u Michala Krčmáře platí, že konečné 13. místo je jeho nejlepší v kariéře, dosud jím bylo 17. místo ze zimy 2016 - 2017. Oproti loňsku postoupil dokonce o patnáct příček.

RADOST. Markéta Davidová slaví druhé místo ve sprintu v Hochfilzenu.

SP versus MS Comebeck starší Öbergové

Johannes Bö potvrdil dominanci ze Světového poháru také na světovém šampionátu v Oberhofu, odkud si vezl rekordní kolekci pěti zlatých medailí, jednoho stříbra a jednoho bronzu.

Julia Simonová tam nejúspěšnější biatlonistkou nebyla, byť ovládla stíhačku. První dámou Oberhofu se stala po impozantním letošním comebacku na nejvyšší příčky Hanna Öbergová, starší ze švédských sester, zlatá ve vytrvalostním i hromadném závodě.

Unbelievable!

@nordicfocus

19. února 2023 v 19:30, příspěvek archivován: 20. března 2023 v 20:55

Modrá čísla Mladší Öbergová podruhé

Čtyřiadvacetiletá Elvira Öbergová znovu vybojovala modré číslo pro nejlepší závodnici do 25 let, navzdory zdravotním potížím, které se s ní táhly od světového šampionátu. Před druhou - a stejně starou - Francouzkou Lou Jeanmonottovou měla v této klasifikaci náskok 171 bodů.

Mezi muži už nemohl opět získat modré číslo příliš starý Sturla Holm Lägreid a poprvé si o něj řekl třiadvacetiletý Švýcar Niklas Hartweg, celkově jedenáctý. Svoji sezonu orámoval druhými místy v úvodním a závěrečném závodě roku. O rok mladšího Itala Tommasa Giacomela přitom „vysvlékl“ z modré právě až v hromadném závodě na Holmenkollenu. Šestnáct bodů rozhodlo.

„Nikdy předtím jsem neabsolvoval takhle dlouhou sezonu s tolika závody, mé tělo na to nebylo zvyklé. Tím víc mě těší, jak jsem vše zvládl,“ říkal Hartweg.

V Oslu byli oceněni i vítězové neoficiální soutěže o stříbrný dres pro nejlepšího biatlonistu nad 33 let. V této věkové kategorii zvládli sezonu nejlépe Tarjei Bö a Denise Herrmannová - Wicková.

Pohár národů Češi málem pátí

Že v tom mužském obhájí prvenství Norové, nikdo nepochyboval už od prosince. Zato v kategorii žen sesadily Francouzky z trůnu Norky, oslabené vleklými zdravotními potížemi svých největších hvězd.

České ženy nenavázaly na loňské páté místo a skončily osmé. Muži, před rokem devátí, naopak velkou část sezony drželi pátou příčku, která by v příští sezoně znamenala možnost nasazovat šest závodníků do sprintů a vytrvalostních závodů. Závěrečný finiš Švýcarů je však odsunul na 6. místo.

Loučení hvězd A co na to Wiererová?

Rozlučkový závod sezony byl na Holmenkollenu ve znamení velkého loučení legend. Vůbec poprvé v pohárové historii se stalo, aby na stupních vítězů stály hned dvě ženy, které právě absolvovaly poslední závod kariéry. Tentokrát se to povedlo Marte Olsbuové Röiselandová (2.) a Anais Chevalierové - Bouchetové (3.), zatímco Denise Herrmannová - Wicková doběhla šestá a Tiril Eckhoffová jim jen mávala coby divák.

Stále se přitom čeká, jak se o dalším pokračování kariéry rozhodnou Dorothea Wiererová (32) a Simon Eder (40).

Autor:

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)

  • Nejčtenější

Program Eura: Anglie je podruhé v řadě ve finále, vyzve suverénní Španělsko

Poslední zápas fotbalového Eura 2024 obstarají Španělsko a Anglie. Ta v semifinále dokázala otočit utkání s Nizozemskem a zvítězila 2:1. Stejný vývoj skóre mělo i o den dříve hrané utkání, Španělé si...

10. června 2024  16:31,  aktualizováno  10.7 23:07

Obrovské vzepětí Krejčíkové. Porazila Rybakinovou a je ve finále Wimbledonu

Po roce má Česko opět zástupkyni ve finále tenisového Wimbledonu. Postup do souboje o titul vydřela Barbora Krejčíková, která přehrála světovou čtyřku Jelenu Rybakinovou z Kazachstánu 3:6, 6:3 a 6:4....

11. července 2024  17:46,  aktualizováno  20:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec Turků na Euru: Erdogan s Özilem i zásah policie. Tamní média tým oslavují

Zatímco turečtí fanoušci, kterých byly na Olympijském stadionu v Berlíně desetitisíce, po vedoucím gólu ve čtvrtfinále Eura proti Nizozemsku přímo šíleli nadšením, jejich prezident Recep Tayyip...

7. července 2024  7:15,  aktualizováno  9:48

Německo už není bezpečné, po konci kariéry zůstanu ve Španělsku, líčí Kroos

Ještě než v pátek nastoupil k poslednímu zápasu kariéry, v němž Německo padlo se Španělskem ve čtvrtfinále Eura 1:2, rozpovídal se fotbalový záložník Toni Kroos také o nesportovních tématech. Mimo...

8. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po pádu ve sjezdu zemřel při závodě Kolem Rakouska norský cyklista Drege

Norský cyklista André Drege přišel o život v dnešní královské etapě závodu Kolem Rakouska. Pětadvacetiletý jezdec kontinentální stáje Coop-Repsol spadl podle informací pořadatelů, na které se odvolal...

6. července 2024  16:28,  aktualizováno  17:25

Nejen Yamal. Španělsko oslavuje i nejmladšího střelce Eura amputovaných

Je mu šestnáct, reprezentuje Španělsko a letos se stal nejmladším střelcem v historii fotbalového mistrovství Evropy. Ne, není to jen Lamine Yamal, ale také jiný puberťák. Aitor Palomeque Florido se...

13. července 2024  8:06

V atletice musíte hlavně chtít. Fibingerová o životě i mladých nadějích

Dnes slaví pětasedmdesáté narozeniny, žádnou velkou akci ale neplánuje. Den chce strávit jako obvykle, tedy atletikou a prací. Známé proto dopředu informovala: Hlavně mi nedávejte žádné dárky! „Za ta...

13. července 2024  7:59

Zubří se na evropské poháry vyzbrojilo cizinci. Přichází i rodák z Réunionu

Když do evropských pohárů, tak se zahraničními hráči. I po odchodu černohorského pivota Duroviče a polského kanonýra Kaminského budou házenkáři Robe Zubří dál sázet na cizince. Do týmu přibyly polské...

13. července 2024  7:47

EURO 2024 ONLINE: Kdo vyhraje finále? Zvířata mají o vítězi jasno

Sledujeme online

Mistrovství Evropy ve fotbale má za sebou semifinálové duely. Česká reprezentace do vyřazovacích bojů nepostoupila, ze tří zápasů získala jediný bod - s Portugalskem prohrála 1:2, s Gruzií remizovala...

10. června 2024  9:47,  aktualizováno  13.7 7:47

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...