Tony Parker ze San Antonia zakončuje, brání ho Earl Watson z Utahu.

Tony Parker ze San Antonia zakončuje, brání ho Earl Watson z Utahu. | foto: AP

San Antonio vyhrálo počtvrté za sebou, drží si nejlepší bilanci v NBA

• 7
Lídři basketbalové NBA San Antonio Spurs porazili oslabený Utah 111:102 a vylepšili svou bilanci už na 61 výher a 19 porážek. V souboji s lídrem Východní konference Chicagem mají k dobru jeden a z půl zápasu.

San Antonio (61/19) - Utah (37/43) - 111:102
(25:22, 32:24, 32:30, 22:26)

Richard Jefferson nastřílel 20 bodů (4 trojky) a Spurs mají dva zápasy před koncem základní části ligy náskok 1 a půl zápasu před lídrem Východní konference Chicagem, které dnes čeká těžké utkání v Orlandu.

Spurs nastoupili bez Antonia McDyesse, místo kterého byl v základní pětce DeJuan Blair, a i když svého soupeře nedokázali výrazněji "setřást", měli utkání pod kontrolou. V závěru už šetřili dvojici Manu Ginobili - Tim Duncan a kouč Popovich potvrdil, že ani v posledních dvou zápasech (na hřišti Lakers a Phoenixu) nebude hrát nikdo "nadměrný počet minut."

Celkem 7 hráčů Spurs nastřílelo dvouciferný počet bodů a Spurs si udrželi úspěšnost střelby z pole 58%. Hosté stříleli také velmi dobře, ale zaostali v trojkách - zaznamenali 4 a inkasovali jich celkem 8. Jazz navzdory citelnému oslabení drželi krok téměř celý poločas (do stavu 48:46), ale Spurs vyhráli poslední 2 minuty druhé čtvrtiny 9:0 a získali klíčový dvouciferný náskok.

Tony Parker a Tiago Splitter nastříleli po 13 bodech, za hosty zaznamenal Al Jefferson 23 bodů (střelba 10/15 z pole), Derrick Favors 17 a Paul Millsap 16. Jazz prohráli 10 z posledních 11 zápasů, když jediné vítězství přišlo nečekaně ve středu na palubovce Lakers. Dalšího favorita už ale Utah zaskočit nedokázal.

Další zápasy:
Washington - Atlanta 115:83
Andray Blatche nastřílel 23 bodů, John Wall 19 a Wizards prodloužili současné trápení Atlanty, která prohrála už počtvrté za sebou. Bez motivace hrající Hawks (mají jisté 5.místo Východu a v prvním kole je čeká Orlando) sice porazili do včerejška Washington dvanáctkrát za sebou, ale tentokrát podali mizerný výkon a kouč Larry Drew stáhl základní pětku ze hry už na začátku poslední čtvrtiny.

Al Horford zaznamenal 21 bodů a 10 doskoků, Joe Johnson 16 bodů. Wizards dominovali navzdory tomu, že mají k dispozici jen 10 hráčů - z toho 5 nováčků a tři, kteří hráli v této sezóny v "juniorské" NBDL.

Houston - LA Clippers 99:78
Chase Budinger, Kevin Martin a Brad MIller nastříleli po 16 bodech, Chuck Hayes přidal za vítěze 12 bodů a 10 doskoků. V základní pětce Rockets poprvé nastoupil Goran Dragič, který během sezóny přestoupil z Phoenixu a blýskl se 14 body, 10 doskoky (osobní rekord) a 7 asistencemi.

Rockets, kteří byli v minulém utkání definitivně vyřazeni z boje o play-off, nastoupili bez dvojice Luis Scola - Kyle Lowry. Za hosty nastřílel Eric Gordon 19 bodů, Blake Griffin přidal 13 bodů a 10 doskoků.

Milwaukee - Cleveland 108:101
Drew Gooden zaznamenal první triple-double v kariéře, John Salmons nastřílel 32 bodů a Bucks potvrdili roli favorita. Gooden zaznamenal 15 bodů, 13 doskoků a 13 asistencí a triple-double měl na kontě už v polovině třetí čtvrtiny. Baron Davis nastřílel za hosty 19 bodů, Ramon Sessions 15.

Denver - Minnesota 130:106
Nuggets potvrdili dobrou formu a proti nejhoršímu týmu ligy si s chutí zastříleli. Doslova střeleckou explozi pak předvedl rozehrávač Ty Lawson, který si vylepšil osobní rekord na 37 bodů. Lawson, který se lehce zranil v utkání proti Oklahoma City, nedal až do poloviny druhé čtvrtiny ani bod, ale pak trefil 10 (!) trojek za sebou, z toho šest během devítiminutového úseku na přelomu obou poločasů.

Náskok domácích pak ve třetí čtvrtině dosáhl 30 bodů a zápas se jen dohrával. Lawson mohl dokonce překonat rekord historie NBA v počtu trojek bez jediné nepřesné, ale v poslední sekundě třetí čtvrtiny minul těžkou trojku z více než 9 metrů a zakončil zápas s bilancí 10/11. Rekord NBA drží Latrell Sprewell s bilancí 9/9.

Lawson sám přestřílel celý tým Minnesoty ve třetí čtvrtině 24:18 a Nuggets trefili celkem 19 trojek, když J.R.Smith (18 bodů) jich přidal dalších 6. Nuggets vylepšili svou bilanci od trejdu Carmela Anthonyho na 17/6, v uplynulém týdnu ale prohráli dva zápasy proti týmu Oklahoma City, s kterým se zřejmě utkají v prvním kole play-off.

Kouč George Karl neměl k dispozici kvůli zraněním Wilsona Chandlera, Arrona Afllala, Chrise Andersena a Timofeje Mozgova, navíc si kotník zranil Danilo Gallinari. Hosté, za které nastříleli Martell Webster a Lazar Hayward po 15 bodech, nastoupili bez dvojice Kevin Love - Darko Miličič.