Sacramento potvrdilo vedoucí postavení

• 2
New York - Asi nejprestižnějím soubojem sobotního programu NBA byl zápas mezi Portlandem a Sacramentem - střetly se totiž dva nejlepší týmy Pacifické divize. Hosté potvrdili své postavení a pojistili si zřejmě už definitivně první místo, když v Portlandu vyhráli 104:113 - dopomohla jim k tomu skvělá třetí čtvrtina, ve které nastříleli 42 bodů. Nejlepším střelcem vítězů byl Predrag Stojakovič s 30 body, Chris Webber přidal 25 bodů a 15 doskoků - domácím nepomohlo ani 31 bodů Rasheeda Wallace.
Portland - Sacramento 104:113
Sacramento zvýšilo svůj odstup v čele divize (49/21 - Portland 44/25), ale především potvrdilo, že s blížícím se playoff jde jeho forma hodně nahoru. Třetí čtvrtina byla ze strany hostů opravdu excelentní - vyhráli ji 22:42, když proměnili 18 z 22 střel, a zcela otočili skóre. Portland vedl díky výbornému výkonu Rasheeda Wallace v první půli (17 bodů, střelba 8/10) až o 13 bodů a ještě po dvou čtvrtinách to bylo 53:49 - po třetí čtvrtině už ale hosté vedli o 16 bodů (75:91). Domácí sice bojovali až do konce a během poslední čtvrtiny dotáhli až na rozdíl šesti bodů, ale nenašli odpověď na výborného Webbera a především na Predraga Stojakoviče, který měl za poslední čtvrtinu střelbu 5/5, včetně tří přesných trojek. Portland hrál znovu bez Scottieho Pippena, který je po operaci kolena a bude chybět ještě minimálně dva týdny - od jeho zranění mají Blazers bilanci 3/3.
Střelci: R.Wallace 31, D.Anderson 16, Patterson 13, Stoudamire 9b. a 11as. - Stojakovič 30, Webber 25b. a 15d., Bibby 23, Christie 14

Atlanta - Indiana 92:89
Trápení Indiany (znovu bez Rona Artesta, ale už s Bradem Millerem) na palubovkách soupeřů pokračuje - prohra v Atlantě je už 11. v řadě! Ve velmi vyrovnaném utkání o ní nakonec rozhodl jediný trochu sporný moment - za stavu 90:89 najížděl nejlepší střelec zápasu Jermaine O´Neal (13 bodů za poslední čtvrtinu) pod koš a chystal se zasmečovat, ale byl zblokován Theo Ratliffem (jeho devátý blok v zápase). Podle O´Neala to byl faul, ale rozhodčí nechali pokračovat ve hře a domácí Dion Glover potvrdil výhru Atlanty trestnými hody. Domácí opět až příliš chybovali (ztráty 16:6!), ale dokázali to nahradit lepší střelbou ze všech pozic (trojky 6 z 10 - 60%!) a o něco lépe i doskakovali. Atlanta zůstává jedenáctá, ale vylepšila svou bilanci v posledních dnech na 29/42 a - zcela teoreticky - ještě stále může bojovat o playoff. Indiana (41/29) zůstává na vychodě čtvrtá.
Střelci: G.Robinson 23, Terry 20b. a 10as., Abdur-Rahim a Glover 18 (Ratliff 9 doskoků a 9 bloků) - J.O´Neal 29, A.Harrington 11b. a 10d., Tinsley 11, Mercer 10

New Jersey - Memphis 107:99
Loňští finalisté měli Memphisu co oplácet - v nedávném utkání na jeho palubovce totiž nastříleli ostudných 8 bodů za první čtvrtinu a nakonec prohráli. Včera byl úvod úplně jiný - Nets nastříleli za první čtvrtinu 35 bodů, za poločas 66 a vypracovali si více než dvacetibodový náskok. Nebezpeční hosté (od All-Star přestávky měli dosud bilanci 12/8) v druhé půli mocně dotahovali (104:97), ale výhru Nets nakonec neohrozili. Grizzlies skvěle stříleli trojky - celkově na ně vyhráli 1:10!, když se blýskl především Jason Willimas (6 ze 7!) - ale domácí Nets těžili ze "snadných" košů z protiútoků a celkové procento střelby měli lepší. Navíc měli až propastnou převahu při doskakování - 49:29. New Jersey (42/27) si před Philadelphií (40/28) udržuje vedení v Atlantické divizi - ve Východní konferenci je však stále před ním Detroit (43/25).
Střelci: Kittles 25b. a 11d., Jefferson a Martin 17, Kidd 14b. a 18as., J.Collins 11 - J.Williams 24b. a 11as., Gasol 21, M.Miller a Wright 15, Watson 10

Chicago - New York 100:98
Duo domácích mladíků zasadilo postupovým ambicím New Yorku pořádnou ránu - Eddy Curry si vylepšil osobní rekord na 30 bodů a doskočil i 9 míčů, rozehrávač Jamaal Crawford téměř dosáhl triple-double, když nasbíral 22 bodů, 10 asistencí a 9 doskoků. New York hrál už čtvrtý zápas během pěti dnů a byla na něm znát únava - přesto se v poslední čtvrtině pokusil o "stíhací jízdu," ale nedokázal ji dotáhnout až do konce. Bulls v zápase ani jednou neprohrávali a vypracovali si až čtrnáctibodový náskok - hosté především díky Kurtu Tohomasovi a Allanu Houstonovi snížili těsně před koncem až na 97:95, ale 15 sekund před koncem trefil po nájezdu klíčový koš Jamaal Crawford. Knicks opět sázeli hodně na trojky (3:9), ale stříleli s mnohem horší úspěšností než domácí Bulls.
Střelci: E.Curry 30, Crawford 22b., 10as. a 9d., J.Rose 16, Chandler 13b. a 13d. - K.Thomas 20, Houston 19, Ward 14, O.Harrington 12, Doleac 10

Dallas - Phoenix 102:95
Dallas (bez Michaela Finleyho) hůř střílel a dlouho se nemohl proti "mladým atletům" z Phoenixu prosadit. Vůbec mu nevyšla druhá čtvrtina (14:30!) a prohrával už o 15 bodů - v poslední čtvrtině konečně našel mušku Dirk Nowitzki (16 bodů) a Mavericks utkání otočili. Nowitzki nakonec nastřílel 27 bodů (11 doskoků), stejný počet bodů (a 13 asistencí) zaznamenal Steve Nash. Za hosty zářil Shawn Marion (21 bodů a 18 doskoků), stejně jako on nastřílel i Penny Hardaway (letošní maximum) a přidal i 8 asistencí. Celkem 20 bodů a 9 asistencí nasbíral Stephon Marbury. Přiliš se neprosadil nováček Amare Stoudemire, který nastřílel 9 bodů, ale především doskočil jen 2 míče.
Střelci: Nash 27b. a 13as., Nowitzki 27b. a 11d., Najera 14 - Marion 21b. a 18d., Hardaway 21, Marbury 20, J.Johnson 14

Milwaukee - New Orleans 93:85
Bucks oplatili svému soupeři porážku z New Orleans a kouč George Karl dosáhl hranice 700 výher v NBA - podle vlastních slov ale to teď není vůbec podstatné: "Těch 700 výher, to nechám na léto, až budeme někdo popíjet pivo s přáteli. Teď je důležitý postup do playoff." Milwaukee (34/36) se opět trochu vzdálilo trápícímu se Washingtonu (32/36) a jako obvykle na tom má největší zásluhu duo rozehrávačů Cassell-Payton, které dohromady nastřílelo 41 bodů. Hosté sice znovu výborně doskakovali, ale ztratili 20 míčů a příliš se jim nedařilo střelecky. Domácí měli za posledních 7 zápasů průměr 109 obdržených bodů na utkání, ale včera dovolili svému soupeři pouhých 85.
Střelci: Cassell 21, Payton 20, Redd 14, D.Mason a T.Thomas 11 - B.Davis 20, Mashburn 18. P.J.Brown 15b. a 15d.

Utah - L.A.Clippers 88:73
Clippers podali tragický výkon a Utah neměl žádné problémy - ani jednou neprohrával, vedl až o 31 bodů a v poslední čtvrtině už si mohl dovolit v klidu "pospávat." Hosté měli neuvěřitelně špatnou střelbu - 26,3% z pole - a to ji ještě vylepšili v poslední čtvrtině, kdy už o nic nešlo. Za první tři čtvrtiny nastříleli Clippers jen 39 bodů!! Nejlepším střelcem zápasu byl domácí náhradník Andrej Kirilenko, který nastřílel 17 bodů a připsal si i 6 bloků v obraně.
Střelci: Kirilenko 17, Harpring 14b. a 10d., Malone 13, Cheaney 11, Stockton 9b. a 12as. - Maggette 13, Wang 12, Odom a Jarič 11

Denver - Boston 90:80
Boston není právě teď v ideální formě a včera se to potvrdilo. Domácí hodně znepříjemňovali život Paulu Pierceovi, který je rozstřílel v minulém utkání - včera sice Pierce nakonec zaznamenal 31 bodů, ale hodně se na ně nadřel, trefil jen 8 z 25 střel a devětkrát ztratil míč. Jeho spoluhráč Antoine Walker nastřílel 21 bodů za první poločas, ale ve druhém už nepřidal ani bod. Hosté byli lepší jen v první čtvrtině (18:26), ale další dvě vyhráli Nuggets 53:31. Nejlepším střelcem Denveru, který porazil Boston po téměř 7 letech, byl Juwan Howard s 27 body. Boston měl úspěšnost střelby jen 30%.
Střelci: Howard 27, Hilario 16, L.Harrington 12, R.White 11 - Pierce 31, A.Walker 21, Battie 10b. a 10d.