Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

  17:14
Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu nepřátel se nelekal. Není divu, že se o něm začalo hovořit jako o příštím předsedovi Mezinárodního olympijského výboru. Za rozlítaný život však zaplatil. Šikovný švýcarský právník v neděli po srdeční zástavě zemřel, ač mu bylo teprve 51 let.
Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách. | foto: Reuters

Na začátku října hostil společně s prvním mužem čínského basketbalu Jaem Mingem premiérový World Basketball Summit ve městě Si-an. Pak se přesunul do argentinské metropole Buenos Aires na letní olympiádu mládeže.

A tam Patrick Baumann dostal infarkt, po kterém mu už nikdo nedokázal pomoci.

Odešel významný člen Mezinárodního olympijského výboru. Generální sekretář Mezinárodní basketbalové federace FIBA. První muž SportAccord, organizace zastřešující celosvětové sportovní svazy. Šéf organizačního výboru mládežnické olympiády v Lausanne 2020. Činovník antidopingové WADA. Jeden z favoritů na dalšího předsedu MOV... 

Odešel činorodý člověk, který vystoupal až do nejvyšších pater světové politiky. Když bylo potřeba, laškoval třeba i s prezidenty.

Patrick Baumann (vlevo) zastupoval MOV při odhalení loga pařížské olympiády 2024. Asistoval francouzskému prezidentu Emmanuelu Macronovi.

„Je to obrovský šok. Všechny nás to ohromně zasáhlo,“ loučí se s Baumannem současný šéf olympijského hnutí Thomas Bach. „Té hrozné zprávě jsme ani nemohli uvěřit. Hlavně proto, že jsme ho i teď viděli tvrdě pracovat pro sport, který miloval. Ztratili jsme mladého a sympatického lídra, byl budoucností sportu,“ dodal Bach na adresu muže, který se v MOV prosazoval od roku 2007.

Co po veleambiciózním švýcarském úředníkovi, který vystudoval právo v Lausanne a v Chicagu a sportovní management v Lyonu, zůstává?

Jedno nové sportovní odvětví. Baumann a jeho FIBA vsadili mnoho ze svého kapitálu do basketbalu 3x3. Poprvé ho uvedli před osmi lety na „teenagerské“  olympiádě v Singapuru, už za dva roky, v Tokiu, se mladá odnož basketbalu představí v programu „opravdových“ olympijských her.

A k tomu po sobě rodák z Basileje zanechal pár hodně velkých bot, které bude muset nosit nový generální sekretář FIBA. Baumann byl totiž nejmocnějším mužem mezinárodního basketbalu a svou sílu stále navyšoval.

Hledání zlatonosné slepice

Z funkcionářského pohledu je jeho mistrovským kouskem sjednocení kontinentálních organizací (FIBA Europe, FIBA Americas, FIBA Asia...) pod jednu adresu. Skoro nikdo se tehdy necukal. Vlastně jen Nar Zanolin, protřelý generální sekretář FIBA Europe, byl proti. A velice rychle na to doplatil vyhazovem. Před čtyřmi lety se v Istanbulu zrodila nová a jednotnější FIBA. 

Smysl tohoto formálního kroku? Sebrat co nejvíce ze stolu, u kterého kraluje NBA.

Komerční tažení americké profiligy je famózní. Ale zbytek světového basketbalu má své vlastní ambice. A tenhle „zbytek“ toužil Baumann sjednotit a přál si dorovnávat ztrátu na jiného sportovního giganta: fotbalovou FIFA.

Momentka z istanbulského hlasování, kterým se posílila centrální FIBA a oslabily kontinentální organizace.

Zlatonosnou slepičkou pro světový basketbal by se mělo stát mistrovství světa, nově už pro 32 zemí. Pod Baumannovou vládou se finálový turnaj přesunul ze sudých let a konkurence fotbalu do let lichých, dosud zabraných atletikou a ragby. První test tohoto tahu proběhne už za rok v Číně.

Součástí nového mundialu jsou však také kvalifikační okna, která narušují plynulost klubové sezony. Inspirace z fotbalu vyvolala v basketbalovém světě značné napětí.

NBA se reprezentačním přestávkám podřizovat rozhodně nehodlá (ovšem její komisionář Adam Silver nápad podpořil). Totéž platí i o americká univerzitní lize NCAA. A špracjla se také Euroliga, sdružující nejbohatší evropské basketbalové kluby.

Zápory i klady jsou zjevné. Ti nejlepší světoví basketbalisté se v podstatné části kvalifikace objevit nemohou a (nejen oni) systém kritizují. Jenže novinka dostala do mnoha zemí velké reprezentační zápasy, které mají tu moc sjednotit fanoušky. Stačí zmínit rekordní návštěvu na duelu Česko - Rusko, podobnou slávu však zažívali třeba ve Švédsku nebo ve Finsku. Takové chvíle dodávaly velkému Baumannovu snu novou energii.

Pardubická aréna během zápasu českých basketbalistů s Ruskem.

Ve FIBA však zároveň doufají, že by komerční impulz mohl přinést basketbal 3x3. Desetiminutové bitvy na jediný koš začínají produkovat nové hvězdy a nové peníze, pro mladé značky typu Red Bull jsou ideální příležitostí. K popularitě klasického basketbalu ovšem má 3x3 ještě daleko (asi jen málokdo zná současnou světovou jedničku Srba Dušana Buluta). Až případný olympijský úspěch v Tokiu 2020 může tohle začít měnit. 

Zatím nejméně úspěšný pokus dostat FIBA na výsluní přišel s reformou evropské pohárové scény, především vznikem Ligy mistrů. Inspirace je i tady jasná, už s ohledem na jméno nové soutěže. Do jejího čela byl nainstalován řecký fotbalový manažer Patrick Komninos. Ale nápad se setkal s odporem.

Rozštěpit jádro Euroligy, tedy jednotu jedenáctky nejbohatších evropských klubů, od Realu Madrid a FC Barcelona přes řecké obry až do Fenerbahce Istanbul, Maccabi Tel Aviv nebo CSKA Moskva, se pánům z FIBA za poslední tři roky nepovedlo.

Letos na jaře byl na spadnutí první úspěch, přestup Panathinaikosu Atény, horkokrevného majitele klubu Dimitrise Janakopulose se však bossům Euroligy povedlo uklidnit. Soutěž pokračuje dál jako nejlepší na kontinentu, zdá se, že dokonce posílena. Po plnoprávném členství v ní navíc touží třeba FC Bayern Mnichov, nový pařížský projekt či aktuálně nejbohatší francouzský klub ASVEL, řízený zpoza oceánu Tonym Parkerem a Nicolasem Batumem, dvěma veterány NBA.

Liga mistrů sice do své třetí sezony vstoupila jako nejnabitější v historii, přízeň špičkového německého klubu Brose Bamberg, bohatého izraelského Hapoelu Jeruzalém s hvězdným Amar’em Stoudemirem v sestavě, Virtusu Boloňa či Besiktase Istanbul jsou jen zlomkem toho, jak si FIBA svou výkladní klubovou skříň touto dobou představovala.

Patrick Baumann, Adam Silver a Jao Ming hovoří o svých vizích na nedávném World Basketball Summit:

Čelem k Číně

A ještě něco bude Baumannovu éru symbolizovat. Přízeň Dálnému východu v čele s Čínou. O 300 milionů čínských basketbalových fanoušků a další desítky milionů milovníků třeba na Filipínách stojí za to zabojovat, dokud jsou trhy mladé.

FIBA si pomáhá velkými mistrovstvími a kongresy; o čínském MS pro rok 2019 či nedávném World Basketball Summitu, jenž se má do Číny každým rokem vracet, už řeč byla. V roce 2023 se o šampionát podělí Filipíny, Japonsko a Indonésie. A k ukrácení chvíle slouží Asiatům četné šampionáty a světová finále ve 3x3.

Adam Silver (první muž NBA, vlevo), Jao Ming (šéf čínské asociace CBA, uprostřed) a Patrick Baumann (generální sekretář FIBA) se sešli u trofeje pro světové šampiony.

O Čínu se FIBA důrazně opřela také na sponzorském poli. Americkému Nike, japonskému Moltenu a švýcarskému Tissotu dnes dělají společnost čínští giganti Wanda, Tencent, TCL, Ganten a BG.

Přes mnohé spory napříč Evropou byla Baumannova pozice ve FIBA neotřesitelná. Smlouvu na post generálního sekretáře měl až do roku 2031. Kdo se do toho obuje po něm, o tom se zatím ani nespekuluje.

Autor:

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 26. července do neděle 11. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Program a výsledky Eura 2024: Španělé mistry Evropy, ve finále zdolali Anglii

Španělští fotbalisté porazili ve finále mistrovství Evropy hráče Anglie 2:1. Turnaj ovládli po dvanácti letech a ziskem rekordního čtvrtého triumfu se odpoutali v čele statistik od Německa. Naopak...

10. června 2024  16:31,  aktualizováno  14.7 23:33

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora Krejčíková po protrápené jarní části sezony dobyla Londýn, italskou oponentku Jasmine Paoliniovou ve finále...

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Obrovské vzepětí Krejčíkové. Porazila Rybakinovou a je ve finále Wimbledonu

Po roce má Česko opět zástupkyni ve finále tenisového Wimbledonu. Postup do souboje o titul vydřela Barbora Krejčíková, která přehrála světovou čtyřku Jelenu Rybakinovou z Kazachstánu 3:6, 6:3 a 6:4....

11. července 2024  17:46,  aktualizováno  20:59

Triumfální česká sobota. Siniaková ve Wimbledonu ovládla čtyřhru

Dvakrát Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková vyhrály Wimbledon spolu, nyní se jim to podařilo několik hodin po sobě. Siniaková s americkou parťačkou Taylor Townsendovou porazila ve finále čtyřhry...

13. července 2024  21:10,  aktualizováno  14.7

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Španělsko - Anglie 2:1, čtvrtý titul v historii trefil v závěru Oyarzabal

Fotbalové mistrovství Evropy vyhrálo Španělsko. Na rekordní čtvrtý titul v historii dosáhlo na Olympijském stadionu v Berlíně, ve finále porazilo Anglii 2:1. Čtyři minuty před koncem rozhodl...

14. července 2024  19:54,  aktualizováno  22:58

Jak se tenistka stala mistryní světa ve fotbale. Neznámý příběh holky z Rokycan

Letos v listopadu by jí bylo 77 let. Jenže svůj příběh, kterak s Dánskem slavila vítězství na mistrovství světa ve fotbale, přičemž na sobě měla dres AC Milan, už odvyprávět nemůže. Marie Ševčíková,...

16. července 2024

Poslední VERNEROVKA z Eura 2024: Fotbalový král, který umí všechno. Bravo, Espaňa!

Premium

A pak že fotbal nemá logiku! Euro 2024 skončilo přesně tak, jak skončit mělo. Sedm zápasů, sedm vítězství, skóre 15:4, velká gratulace letí do Španělska. Smekám! Nestává se často, aby někdo prošel...

16. července 2024

Muchová v Palermu postoupila do druhého kola, soupeřka v závěru vzdala

Tenistka Karolína Muchová postoupila na antuce v Palermu do druhého kola. Finalistka loňského Roland Garros, která se vrací po takřka desetiměsíční pauze způsobené zraněním zápěstí, zdolala Katarzynu...

15. července 2024  16:35,  aktualizováno  22:34

EURO 2024 ONLINE: Španělské šampiony přijal král, v ulicích se bouřlivě slavilo

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 je za námi, šampiony se stali po vítězství 2:1 nad Anglií hráči Španělska. Česká reprezentace do vyřazovacích bojů nepostoupila, ze tří zápasů získala jediný bod -...

10. června 2024  9:47,  aktualizováno  15.7 22:20

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...