Rasheed Wallace (nahoře) z New Yorku vyráží míč washingtonskému Bradleymu

Rasheed Wallace (nahoře) z New Yorku vyráží míč washingtonskému Bradleymu Bealovi. | foto: AP

Washington nedostal v New Yorku šanci, Veselý znovu nebodoval

• 38
Basketbalisté Washingtonu Wizards si připsali další porážku. Tentokrát podlehli v New Yorku tamním Knicks 87:108 a zůstávají připoutáni ke dnu celé NBA. Jan Veselý nastoupil v dresu poražených na necelých šest minut, ale potřetí v řadě (a posedmé za 14 zápasů) nebodoval. Stihl pouze jeden doskok a jeden zisk.

Favorizovaní hráči New Yorku si do závěru třetí čtvrtiny stihli připravit více než dvacetibodový náskok, a tak většina jejich hvězd nemusela odehrát ani půl hodiny.

Carmelo Anthony za 28 minut zvládl nastřílet 20 bodů, Tyson Chandler 12 bodů a 10 doskoků za 25 minut. Jedinou výjimkou z pravidla nízké minutáže byl náhradník J. R. Smith, který odehrál přes 38 minut a zaznamenal 20 bodů.

V dresu poražených se nejvíce prosadil Jordan Crawford, autor 17 bodů. Bradley Beal si coby člen základní pětky připsal 14 bodů, Kevin Séraphin má double-double 13 bodů a 10 doskoků.

Lakers si zastříleli - hlavně náhradníci

Pro Los Angeles Lakers skončil listopad několika atypickými výkony. Při vysoké výhře 122:103 nad Denverem Nuggets se nejvíc blýskl veterán Antawn Jamison - ten se v novém dresu doposud trápil, ale v pátek nasázel 33 bodů a dodal 12 doskoků. Jodie Meeks (další z očekávaných letních posil, které se moc nedařilo) připojil 21 bodů, když proměnil sedm trojek z osmi střel.

Nečekanou trojkovou kanonádu navíc podpořil i Dwight Howard - svou druhou tříbodovou trefou v životě si pomohl k 28 bodům (má na kontě i 20 doskoků) a celému týmu k 17 úspěchům zpoza oblouku - tím Lakers vyrovnali svůj klubový rekord v počtu trojek během 48minutového zápasu.

Kobe Bryant s Pauem Gasolem tentokrát tolik vidět nebyli, první má na kontě 14 bodů a osm asistencí, druhý šest bodů, sedm doskoků a osm asistencí.

Memphis Grizzlies potvrdili postavení nejlepšího celku ligy a na domácí palubovce zdolali Detroit Pistons 90:78. Oba týmy však divákům "konec dobrý" nenabídly: v poslední čtvrtině se domácí zmohli na šest košů, hosté dokonce jen na tři.

Střelcem zápasu byl memphiský Rudy Gay s 18 body. Marc Gasol má první double-double sezony - 17 bodů a 11 doskoků. Zach Randolph zaznamenal pouze osm bodů a pět doskoků. Nejlepším mužem poraženého celku byl Greg Monroe se 17 body a devíti doskoky.

Boston Celtics se museli obejít bez rozehrávače Rajona Ronda, potrestaného na dva zápasy za strkanici s Brooklynem Nets, přesto doma porazili Portland Trail Blazers jednoznačně - 96:78. V poločase vedli už 56:33.

Oklahoma City Thunder málem promarnili osmnáctibodové vedení nad Utahem Jazz, soupeře si nechali přiblížit na pětibodový rozdíl. Vzpamatovali se však včas a zvítězili 106:94.

Rozehrávač vítězů Russell Westbrook se zdál být všude, stihl 23 bodů, 13 doskoků, osm asistencí a sedm zisků, ale taky osm ztrát. Kevin Durant nastřílel 23 bodů. Serge Ibaka dodal 12 bodů a po sedmi doskocích a blocích. Skvělé představení má za sebou turecký mladík Enes Kanter, ten se stihl stát nejlepším střelcem Utahu za pouhých 15 minut, stihl 18 bodů a také sedm doskoků.

Brooklyn se dere do popředí

Brooklyn Nets si připsali pátou výhru za sebou, když přehráli Orlando Magic na jeho hřišti 98:86. Pro hosty rozhodla třetí čtvrtina (31:21), pozdější vítězové během ní trefili šest ze sedmi trojkových pokusů.

Joe Johnson pomohl vítězům 22 body, Gerald Wallace ho podpořil 20 body a Andray Blatche (v základní sestavě nahradil zraněného pivota Brooka Lopeze) dodal 14 bodů a devět doskoků.

Duelu mezi Minnesotou Timberwolves a Milwaukee Bucks dominovaly obrany, domácí celek zvítězil 95:85. Wolves si pomohli především na doskoku, tuto statistiku ovládli 56:47 (Nikola Pekovič 16 a Kevin Love 14).

Nenápadnou hvězdou zápasu byl Larry Sanders - náhradní pivot Bucks stihl triple-double 10 bodů, 12 doskoků a 10 bloků. Jen za první čtvrtinu zaznamenal pět bloků.

Nejvyrovnanější zápas se hrál v Atlantě, tamní Hawks podlehli Clevelandu Cavaliers 111:113. Rozhodlo se 0,4 sekundy před koncem, když Alonzo Gee doskočil "air ball" Diona Waiterse a skóroval zpod koše. "Moje chyba, neodstavil jsem ho," vzal na sebe vinu za poslední koš Cavs hvězdný Josh Smith; jeho 25 bodů bylo tím pádem zbytečných.

Nejlepším střelcem vítězů byl s 22 body rozehrávač Jeremy Pargo, Anderson Varejao ho podpořil 20 body a 18 doskoky.

8. Denver 17 8 9 47,1
9. Minnesota 15 7 8 46,7