Jakub Tůma z Nymburka střílí v zápase s GBA Jindřichův Hradec.

Jakub Tůma z Nymburka střílí v zápase s GBA Jindřichův Hradec. | foto: David Šváb / ERA Basketball Nymburk

Mistr vypráskal nováčka. Hradečtí místo do Brna zamířili do karantény

• 5
Rozdíl mezi mistrem a nováčkem? 41 bodů. Nymburští basketbalisté v utkání 11. ligového kola doma zničili GBA Jindřichův Hradec 116:75. Roli favorita splnil i USK Praha, v Olomouci zvítězil 104:85 a vrátil se na vítěznou vlnu. Kvůli výskytu koronaviru v týmu z Hradce Králové bylo nutné odložit duel Královských sokolů v Brně.

Za Nymburk nastoupil poprvé od květnové operace kolena reprezentant Martin Kříž. Na hřišti strávil téměř 12 minut, během kterých si připsal po dvou doskocích a asistencích, koš nedal.

Na jasném vítězství domácích nad posledním týmem tabulky se podílelo šest střelců s alespoň 13 body. Nejlepším střelcem Nymburka byl Demetre Rivers s 16 body. Gorjok Gak, který byl s 23 minutami nejvytíženějším hráčem vítězů, přidal 15 bodů a devět doskoků. Za Jihočechy dal 20 bodů jejich tradiční nejlepší střelec Torin Dorn Jr.

Středočeši si pomohli k výhře 18 trojkami. Více jich dali jen v roce 2018, kdy 21 trojkami ve finále s Opavou vytvořili rekord soutěže.

„Jako každý zápas jsme se snažili dobře začít a jet po správných kolejích. A to bez ohledu na soupeře, protože všechny respektujeme. Je třeba hrát naplno každý zápas. Musíme prokazovat naší kvalitu a potvrzovat roli favorita. A to se dnes povedlo,“ řekl nymburský kouč Aleksander Sekulič.

Nate West (vpravo v modrém) z USK Praha se v zápase s Olomouckem pokouší uniknout Kennymu Carpenterovi. Vlevo Jan Štěrba.

„Teď máme před sebou výzvy znovu do týmu zapracovat Jakuba Tůmu a Martina Kříže. Martin je duše a srdce týmu a nemohli jsme se dočkat, až ho budeme mít zpátky. Díky dobrému týmovému duchu se jistě do hry začlení rychle. Jakub dnes dal nějaké střely, což po tom, čím si v minulých dnech musel projít, mu dodalo určitě pozitivní energii,“ uvedl trenér na adresu Tůmy, kterému nedávno lékaři diagnostikovali roztroušenou sklerózu.

O téměř polovinu bodů USK v Olomouci se postaralo americké duo Nate West (28) a Kyle Mangas (22). Maličký rozehrávač West trefil celkem šest trojek, všechny už v prvním poločase, kdy měl na kontě 22 bodů. Kapitán pražského celku Jan Štěrba je podpořil 17 body, sedmi asistencemi, šesti doskoky a třemi zisky.

Olomoucku nebyl nic platný výkon Sretena Kneževiče, který při svém debutu v české nejvyšší soutěži zaznamenal double double za 22 bodů a 15 doskoků. Už do půle zvládl 19 bodů a 10 doskoků. Další nováček v sestavě hanáckého celku Darrell Davis se uvedl osmi body a šesti doskoky.

Královéhradečtí oznámili, že část mužstva se musela z rozhodnutí krajské hygienické stanice uchýlit do domácí karantény a všichni hráči se podrobí přetestování. Vedení soutěže zápas odložilo na neurčito.

„Pravděpodobně bude zrušen i nedělní domácí zápas s Ústím nad Labem. Dále se uvidí podle výsledků testů,“ uvedli Královští sokoli na svém webu.

Kooperativa Národní basketbalová liga mužů

11. kolo

ERA Basketball Nymburk - GBA Fio banka Jindřichův Hradec 116:75 (32:11, 60:27, 89:52)
Nejvíce bodů: Rivers 16, Gak 15, Hruban, Tůma a Ross po 14, Váňa 13, Kábrt 9 - Dorn 20, Filip Novotný (2000) 13, M. Welsch a Gregory po 12.

BK Redstone Olomoucko - USK Praha 85:104 (19:25, 44:51, 63:73)
Nejvíce bodů: Kneževič 22, Halada 15, Carpenter 14, Feštr 9, Davis 8 - West 28, Mangas 22, Štěrba 17, Švec 11, Kyzlink 10, Macháč 8.

Utkání Basket Brno - Královští sokoli Hradec Králové bylo odloženo.