Hamzová vyměnila basketbal za čtyři děti a profesi maminky na plný úvazek

Romana Hamzová si hraje se svými dětmi - Basketbalistka Romana Hamzová si hraje se s vými dětmi. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

9 2009
Dva kluci a dvě holky jsou teď největší radostí Romany Hamzové. Basketbalových přání si splnila hodně, ale teprve koncem loňského roku se úplně naplnil i její rodičovský sen. S Jiřím Hamzou, manažerem basketbalistek Gambrinusu Sika Brno, se dočkala čtvrtého potomka, syna Pepíka.

Když jste s basketem v roce 2004 končila, říkala jste, že nechcete jedináčka. Dnes máte čtyři děti. Jak to zvládáte?
Tak to se mě zeptejte, až jim bude osmnáct. (smích) Samozřejmě je to hektické, ale s pomocí rodiny to není tak hrozné. Musí se to zvládnout. Dokážou to maminky s osmi dětmi. Tak snad i my.

Kolik času má manžel na děti? Asi moc ne, hodně ho tráví v kanceláři a v hale.
V kanceláři myslíte v autě, ne? (smích) Manžel, když přijde z práce, přestože večer, tak pomoct musí. Babičky nejsou od toho, aby pomáhaly každý den. Ty přijedou, jen když jsou děti nemocné nebo je potřeba. Manžel, i když je zaneprázdněný, tak se dětem věnuje maximálně.

Teď jste s dětmi v Lipníku, odkud pocházíte. Odpočinete si, když jsou děti u babičky?
Mám ještě dvě sestry, které mají taky hodně dětí a jsou tu s námi. Dohromady tu máme devět dětí. Měli jsme jet na stanový tábor, ale Pepíček onemocněl, tak jsme zůstali.

Vizitka

Osmatřicetiletá Romana Hamzová hrávala basketbal nejdříve za Hradec Králové a od roku 1993 ji manažer Jiří Hamza, za kterého se později provdala, přetáhl do Brna. Největšího úspěchu dosáhla v roce 2003 naME, kde Češky získaly stříbro. Zahrála si i o rok později na olympiádě v Aténách, kde tým skončil pátý. Před pěti lety ukončila kariéru a vychovává čtyři děti. Vystudovala biologii a tělocvik v Hradci Králové a speciální pedagogiku na Masarykově univerzitě.

Jste šťastná mezi tolika dětmi?
Určitě. Pořád jim vymýšlíme nějakou zábavu. Snažíme se, aby děti sportovaly. Čím budou starší a budou víc mezi dětmi, tak pro nás bude míň práce.

Hraje už nejstarší Eliška basket?
Zatím jenom trénuje, ale na basketbalový kemp povinně jedou všichni. A já jako trenérka.

S basketbalem jste končila ve 34 letech. Ale i tak jste toho asi prožila hodně, že?
Ale já jsem profesionálně nezačínala zrovna brzy a do české reprezentace se dostala až ve svých čtyřiadvaceti letech, což je na dnešní poměry docela pozdě. A jak jsem pozdě začala, tak jsem i pozdě skončila. A stejné je to také s našimi dětmi.

Rarita je, že jste si našla manžela u basketbalu...
On si mě koupil. (smích)

Jak koupil? Myslíte jako hráčku, nebo jako nevěstu?
Samozřejmě jako hráčku. Všichni říkají, že si mě koupili s panem trenérem Bobrovským. Měla jsem odejít z Hradce, protože tam byly finanční problémy. A oni mě koupili z hecu, ani nevěděli, koho vlastně kupují... A jak říká můj manžel, byla jsem nejlevnější.

Co se změnilo, když jste přestala být hráčkou Brna?
Začala jsem trénovat na sportovním gymnáziu na Botanické, u basketu jsem zůstala. S holkama jsem v kontaktu pořád. Akorát už mám trochu jiné starosti. V našem manželství nic.

Dá se z vaší kariéry vybrat pár nejkrásnějších okamžiků? Zahrála jste si přece i americkou WNBA.
No tak to zrovna nebyl ten nejpříjemnější zážitek. Sice jsem tam odešla, ale jen seděla na lavičce a vůbec nehrála. Nechápala jsem, proč si mě tam nechali. Z těch příjemných zážitků bylo nejlepší asi mistrovství Evropy v Řecku 2003 a potom olympiáda v Aténách. Tam jsem původně nechtěla jet. Ale pan Bobrovský mě přemluvil.

HamzovaVždyť olympiáda v Řecku musela být velké lákadlo.
Určitě, ale já mám k olympiádě specifický vztah. Přijde mi jako megalomanská akce, což není mému srdci blízké. Nakonec to byl můj největší sportovní zážitek. Ale plánovat jsem si nic nemohla, protože s malým dítětem to nejde. I hlídání na čtyři měsíce bylo těžké zajistit.

Je něco, co jste nestihla?
Vlastně jsem byla i v zahraničí, hrála jsem rok v Německu. Ale nejsem maximalista a stačí mi to, co jsem zažila. Teď mám život naplněný něčím jiným, i když v basketu pořád funguju.

Podle rozhovorů z konce vaší kariéry to vypadá, že jste loučení s basketem ani moc neprožívala. Bylo to tak?
Asi jo. Přišlo mi to tak, že to má přijít a že jsem skončila ve správnou chvíli. Ne že bych zavřela dveře, to ne. Trénuju, motám se kolem dětí. Určitě nezahálím.

Spousta velkých sportovců má slzy v očích, když se loučí. Vaše spoluhráčky si po posledním zápase navlékly trika, která dala nápis ROMČA 10...
No tohle jsem obrečela, to víte, že jo. Ale už jsem se těšila na to, že zas budu dělat něco jiného. Při sportu se moc nezatěžuje hlava.

Před těmi pěti lety jste říkala, že byste chtěla učit. Co jste tedy stihla dělat za tu dobu?
Hlavně jsem hned otěhotněla. (smích) Pak jsem trénovala na sportovním gymnáziu, v Křenovicích mám spoustu kroužků, kde se věnuju dětem, jsem v zastupitelstvu. Aktivit mám ke čtyřem dětem docela dost.

Romana Hamzová se svými ratolestmiRomana Hamzová se svými dětmi

Vedete také koužek cvičení maminek s dětmi. Jak to všechno stihnete? Dá se to vůbec zvládnout?
Určitě. Hlavně mi přijde, že tu máme dobrou partu lidí. Už to nedělám s našimi čtyřmi dětmi sama, mám kamarádky, které za mě zaskakují, a díky nim můžeme pokračovat dál.

Zatím trénujete děti. Chtěla byste u nich s basketbalem zůstat, nebo pomýšlíte i na starší kategorie?
Když mám čtyři děti, tak možná, až mi bude šedesát. Za chvíli začnou děti chodit do kroužků, manžel má náročné zaměstnání a mně asi nezbude nic jiného, než je do kroužků rozvážet. A jelikož nebydlíme v Brně, bude to o to náročnější. Ale trénovat děti mě baví, tak u toho asi zůstanu.

Je něco, co byste chtěla dělat, až vám skončí rodičovská dovolená?
Vždycky jsem se chtěla věnovat postiženým, mám na to i vystudovanou specializaci. Uvidím, jestli na to vyjde čas, protože chod vícečetné rodiny je dost náročný. Jednou se tomu začnu věnovat určitě, ale otázka je kdy, protože chci zůstat i u basketu.

Už jste zmínila, že působíte v zastupitelstvu, sedíte ve sportovní komisi. Jaká je to zkušenost?
Strašně velká, je to něco úplně jiného, než jsem do té doby dělala. Dohnalo mě k tomu to, že v Křenovicích nebyla žádná dětská hřiště, i v okolních obcích se maminky začaly angažovat. A mně asi pomohlo i to, že jsem byla trochu známá. Proto mě možná zvolili.

A co se povedlo vybudovat?
Máme tady oranžové hřiště, vybudovali jsme dvě dětská hřiště, funguje nám tu sportovní hala, která je pořád plná. Takže sportovní vyžití je. Ale jsou i místa, která by potřebovala zlepšit. A jámám trochu černé svědomí, že nemám tolik času, kolik bych tomu chtěla věnovat. Na druhé straně mám určitě příjemný pocit, že se něco povedlo.

  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Program MS v ragby 2019. Japonsko poprvé v play off

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Pivot Švrdlík o Klosterneuburgu: Souboje? Jako před 15 lety

Loni se jim duely na evropské scéně vůbec nevydařily. Pardubice nevyhrály ani jeden, zatímco teď slaví úspěch hned na...

Talent Williamson si před vstupem do NBA poranil koleno

Na debut talentovaného basketbalisty Ziona Williamsona v NBA si fanoušci zřejmě budou muset nějaký čas počkat. Jednička...

Bojujeme jako hladoví tygři. Cílem Českých Budějovic je záchrana

Po sedmi letech se do Českých Budějovic vrátila třetí nejvyšší basketbalová soutěž. Do druhé ligy se vrhli hráči...

Basketbalistky Chomutova: Ať letí do světa, že to u nás nebude lehké

Po letech se Chomutov opájí basketem. Parádní entrée do ligy žen, parádní návštěvy, teď i parádní výsledek na evropské...

Najdete na iDNES.cz