Diana Taurasiová nemůže uvěřit, její Jekatěrinburg prohrál v semifinále...

Diana Taurasiová nemůže uvěřit, její Jekatěrinburg prohrál v semifinále Euroligy s Fenerbahce. | foto: FIBA

Heroická superhvězda Taurasiová, ale trauma Jekatěrinburgu je zpět

• 0
Basketbalová Euroliga dostane nové vítězky, obhájkyně z UMMC Jekatěrinburg v domácím semifinále ztroskotaly na Fenerbahce Istanbul 61:70. Soupeřem tureckého celku bude Kursk, který přehrál USK Praha 87:80 až po prodloužení.

Hráčky istanbulského klubu do finále postoupily potřetí v historii, v letech 2013 a 2014 v něm prohrály. Bolestivá byla porážka stará tři roky - přišla totiž s podceňovaným městským rivalem Galatasaray.

Jekatěrinburg se do Final Four probojoval podesáté za sebou, ale z této série získal jen dva tituly, v roce 2013 a loni. V ostatních případech jeho hráčky závěrečný turnaj neustály - před dvěma lety toho ve finále využily hráčky USK.

Přitom ještě v první půli letošního semifinále se mu dařilo a díky své hvězdě Dianě Taurasiové držel Jekatěrinburg těsné vedení. Jenže ani 26 bodů (střelba 8/15) od čtyřnásobné olympijské šampionky domácím hráčkám nestačilo.

Po poločase nastala výrazná změna. Obrana Jekatěrinburgu přestala fungovat a Fenerbahce šňůrou 11:0 získalo vedení.

Vydařená koncovka třetí čtvrtiny ještě udržela domácí ve hře, ale rozjetý turecký celek další obrat nedovolil a naopak znovu utekl na dvouciferný rozdíl, který už Jekatěrinburg nesmazal.

Trauma z Final Four je zpět.

Hlavní měrou se na výhře Fenerbahce podílela Jantel Lavenderová, která zaznamenala 21 bodů a deset doskoků a navíc s Candace Parkerovou (čtyři body a 15 doskoků) eliminovala silné pivotky Jekatěrinburgu. Ty daly dohromady jen 15 bodů.

Maďarská reprezentantka Alexandria Quigleyová, která by se měla v červnu na mistrovství Evropy postavit české reprezentaci, přidala 17 bodů.