Oštěpař Železný obhajuje desetibojaře

Jan Železný v Helsinkách - Oštěpař Jan Železný se podepisuje malému příznivciatletiky v dějišti atletického šampionátu v Helsinkách, kam přijel na jednodenní návštěvu. | foto: Tibor AlföldiČTK

14 2005
Helsinky - Trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný přece jenom byl v Helsinkách. Oštěpař sice odřekl start na mistrovství světa, do dějiště však odletěl na pozvání sponzora. Absolvoval akci pro děti, ale také rozhovor s desetibojaři Romanem Šebrlem a Tomášem Dvořákem. "Nic neudělali," řekl k jejich "glukózové" kauze.

Téma hovorů bylo jasné - páteční kauza kolem jejich podezření z porušení dopingových pravidel. Aféru rozpoutali Finové, kteří si stěžovali na údajně zakázaný postup českých atletů při nitrožilní aplikaci glukózy před závěrečným během na 1500 metrů v desetiboji.

"Kluci jsou z toho hodně nešťastní, protože je to nějakým způsobem zasáhlo a poškodilo. To je na tom to úplně nejhorší," řekl oštěpař, který má k zemi tisíce jezer vřelý vztah a mezi Finy mnoho kamarádů. "Asi se někde stala chyba, ale Roman s Tomášem za to nemohou, a přitom ten skandál postihl hlavně je," upozornil Železný.

"Jestli bylo nějaké pochybení, ti dva jsou v tom nevinně," postavil se za desetibojaře.

Trojnásobný mistr světa a olympijský vítěz se na šampionát sice kvalifikoval, ale zkraje roku byl na operaci achillovky a necítil se natolik zotaven, aby absolvoval dva závody za dva dny.

Železný chce do Curychu

 "Chci se připravit na závody," vysvětlil důvod rychlého návratu z Helsinek oštěpař Jan Železný.

A nebyla škoda ještě na jeden atletický večer nezůstat? "To ne," zakroutil hlavou. V pátek ho totiž čeká závod Zlaté ligy v Curychu. "Chci tam házet dobře. Trénoval jsem, ve čtvrtek jsem házel. Musím domů, abych zase něco udělal," vysvětloval.

Soutěž oštěpařů chtěl vidět v televizi. "V klidu, ne na stadionu. Jsem pořád ještě závodník, to je trošku něco jiného."

Držel palce domácímu Pitkämäkimu, jenž byl čtvrtý. Železný mu poslal textovku: "Nic se neděje, život jde dál a tvůj čas přijde." Dostal dvojsmyslnou odpověď v narážce na deštivé finále. "Je to pro mě teď těžké, ale doufám, že pro mě jednou také bude svítit slunce," napsal mu Fin.

A bude? "Určitě. Ten kluk je typ, jakého bych si vybral k trénování. Má v sobě něco velkého, o tom jsem přesvědčený," tvrdil Železný.

Kvalifikaci, v níž stačilo 77,08 m na postup, i finále, v němž medaili bral výkon 83,54 m, prožíval v klidu. "Pro mě bylo nejtěžší říct, že nepojedu. Pak už to beru jako fakt a nemám s tím problém. Prožíval jsem to jako většina diváků," vykládal.

Nechtěl spekulovat, jak by skončil. "Ale v kvalifikaci naházeli kluci málo," upozornil. Nevadil by mu déšť ani vítr. "Nebojím se házet v dešti a vítr fouká všude. Ale ta zima, to by mi vadilo," dodal. 

Vyslyšel však prosbu svého hlavního mecenáše, firmy Mizuno, jednoho z největších sponzorů mezinárodní atletické federace IAAF a v sobotu se celý den věnoval finským dětem.

"Finsko je Finsko, mám k němu vztah, takže jsem tady," řekl. S dětmi sportoval na fotbalovém stadionu vedle olympijského stánku.

Ještě v pátek zvládl večeři s Romanem Šebrlem. Podle Železného zřejmě vznikl problém kolem desetibojařů, kteří dostali před závěrečnou disciplínou desetiboje injekci glukózy, z neznalosti kodexu světové antidopingové agentury WADA, který platí od letošního roku a kde jsou oproti minulosti změny. "To jsou strašné změny.

Nyní třeba platí, že pokud dostanete nějaký kortikoid, tak v tu chvíli musíte poslat na IAAF oznámení. Dřív stačilo jen mít u sebe papír. Takové věci musí někdo hlídat," vysvětloval. "Já ty řády taky neznám," doplnil.

Oštěpař nechtěl spekulovat, proč Finové české desetibojaře obvinili. Zastával se jich.

"Atlet sem jede sportovat, na všechno ostatní je tým, který mu zajišťuje servis. Nemůže si přeci hlídat úplně všechno, nebo co se může a co ne. Jinak by se z toho zbláznil," prohlásil Železný.

"Je mi líto Sikory, to je super doktor," připomněl lékaře, který desetibojařům injekci s glukózou podal. "Nevím, jestli měl všechny informace," uvedl.

Atlet má mít podle Železného takový servis, aby se nemusel starat o nic. "Byl problém. Ale byl z toho důvodu, že si lidé, kteří se v tom mají vyznat, mají přečíst pravidla, co se kdy může. Neskandalizoval bych to však směrem k závodníkům. Ti musejí někomu důvěřovat," uvedl Železný, který se o celém případu dozvěděl až v pátek večer.

"Je to strašné. Na klucích se to podepsalo, to je stín, který se s nimi potáhne. A neudělali nic!" dodal.

Autoři:

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Program MS v ragby 2019. Japonsko poprvé v play off

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Nejsem podvodnice! Vždycky budu čistá, zapřísahá se zlatá běžkyně

Sifan Hassanová se dokáže pořádně rozohnit, pokud před ní otevřete téma dopingu a jejího bývalého kouče Salazara. „Víte...

Premium

Jaké bylo Dauhá: atletika v dlouho prázdné katedrále i spící funkcionáři

Jaké bylo mistrovství světa atletů v neatletické zemi? V zemi, jejíž zničující vedro přechází v klimatizační mráz a kde...

Nechtění Keňané i lovestory. Vokolo priglu slaví deset let

Kdyby před deseti lety věděl, co organizování závodu obnáší, volil by Petr Božek přesně opačnou cestu, než jakou se...

Další maratonský rekord. Kosgeiová z Keni vylepšila maximum v Chicagu

O minutu a 21 sekund vylepšila Brigid Kosgeiová šestnáct let starý světový rekord v maratonu. Keňská vytrvalkyně...

Najdete na iDNES.cz