Chránili jsme zdraví desetibojařů, říká lékař

12 2005
Helsinky - Klimatické podmínky a akutní nedostatek cukru v organismu Romana Šebrleho a Tomáše Dvořáka přiměly lékaře české výpravy Petra Sikoru na mistrovství světa k závažnému rozhodnutí: Poprvé v kariéře aplikoval atletům injekčně glukózu. Jeho rozhodnutí rozpoutalo diskuze o porušení dopingových pravidel.

Sikora prožil s desetibojaři dvoudenní martýrium za deště, větru a zimy. Během závodu jim podával sladké tekutiny a tyčinky, ale to se prý se míjelo účinkem.

"Situace vyžadovala z důvodu odvrácení poškození zdraví závodníků, kteří byli vzhledem k počasí a náročnosti soutěže vyčerpáni, aby byla jejich snížená hladina cukru v těle okamžitě vyrovnána," vysvětloval.

Pravidla světové antidopingové agentury WADA se v tomto případu rozcházejí s pravidly IAAF a hovoří o tom, že nitrožilní aplikace jsou zakázané vyjma akutních legitimních lékařských účelů. To byl podle Sikory tento případ.

"Byly shledány stavy hypoglykémie jako zvýšený puls, kolapsové stavy, mžitky před
očima, které běžnými prostředky nebylo možno odvrátit," uvedl lékař, v jehož kompetenci bylo situaci řešit.

Sikora tudíž okamžitě po skončení hodu oštěpem rozhodl o aplikaci 20 mililitrů pětiprocentní glukózy. "To bylo nejmenší možné množství koncentrace, která zabránila poškození zdraví závodníků vyplývajícího z extrémního zatížení a z extrémních klimatických podmínek," prohlásil lékař, který s atlety spolupracuje osm let a k podobnému kroku se prý odhodlal poprvé.

Na podání glukózy českým desetibojařům poukázal jako první finský deník Helsingin Sanomat - s tím, že oběma závodníkům, stříbrnému Šebrlemu a osmému Dvořákovi, hrozí diskvalifikace. Objevila se hrozba dvouletého zákazu činnosti.

"Není zvykem podávat cukr tímto způsobem, ale vyplývalo to z aktuální situace. Není to obvyklý postup," uvedl. "Snažili jsme se jinými prostředky, ale nedařilo se."

K aplikaci došlo v místnosti, kam mají přístup atleti, masér, fyzioterapeut, lékař a osobní trenér. "Kdybychom chtěli dělat něco nekalého, tak jsme šli pryč, aby nás nikdo neviděl." 

Sikora upozornil, že pro lékaře je prioritní zdravotní stav sportovce. "Bylo to třeba akutně řešit, což pravidla povolují," bránil se veškerým obviněním. "Aplikací glukózy jsme organismy uvedly do normálního fyziologického stavu," řekl. Dodal, že glukóza je běžnou součástí tělesných tekutin, není v žádném případě považována za doping, ani jej nekryje.

Lékař glukózu s sebou běžně vozí, neboť se stará o celý tým a kritický stav u některého z členů není vyloučen. "Ale saháme k tomu pouze v extrémních případech," řekl.

Šebrle s Dvořákem podle jeho slov dostali jednorázovou dávku injekční stříkačkou. V místnosti, kde k aplikaci došlo, byl v konečném pořadí devátý finský desetibojař Jaakko Ojaniemi, jenž na to posléze ve spolupráci s koučem a finskými novináři poukázal. 

Vedoucí české výpravy na mistrovství světa v Helsinkách František Fojt (vlevo) a lékař Petr Sikora vysvětlují na tiskové konferenci případ podání glukózy Romanu Šebrlemu a Tomáši Dvořákovi v průběhu desetiboje.

Autoři: ,

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

  • Nejčtenější

Program MS v ragby 2019. Do semifinále Wales, Anglie, Jižní Afrika a Zéland

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Dá Kipchoge maraton pod dvě hodiny? A skutečně nemá člověk limity?

On sám, hlavní protagonista dechberoucího představení, tvrdí, že to bude stejný počin, jako když člověk poprvé přistál...

Premium

Maraton pod dvě hodiny. Homoláč vysvětluje, proč Keňané umějí běhat

Je to týden, co první člověk na světě doběhl maraton pod dvě hodiny. Keňan Eliud Kipchoge měl sice kolem sebe armádu...

Ze snu udělej cíl. O běžeckém závodu kolem nejvyšší hory Evropy

Když onu sobotu časně ráno nasedal Tomáš Šafránek v Chamonix do autobusu, byla ještě tma. Jakmile ale projeli tunelem...

Firma Nike kvůli Salazarově trestu za doping rozpustila elitní skupinu

Několik elitních vytrvalců včetně nizozemské hvězdy nedávného mistrovství světa Sifan Hassanové si musí hledat novou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz