IAAF: Šebrle a Dvořák nebudou potrestáni

Roman Šebrle a Tomáš Dvořák, desetiboj - Čeští desetibojaři Roman Šebrle (vlevo) a Tomáš Dvořák při improvizované tiskové konferenci před stadionem v Helsinkách. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

12 2005
Helsinky - IAAF nebude vyvozovat žádné závěry z případu českých desetibojařů Romana Šebrleho a Tomáše Dvořáka. Agentuře DPA to řekl viceprezident IAAF Helmut Digel s tím, že kauzu s injekcí glukózy nepovažuje federace za dopingový případ. Desetibojaři podle něj byli ošetřeni podle pravidel IAAF.

Finský deník Helsingin Sanomat přinesl informaci o tom, že českým vícebojařům - stříbrnému Romanu Šebrlemu a osmému Tomáši Dvořákovi - hrozí diskvalifikace. Nad atlety visela hrozba dvouletého trestu za porušení dopingových pravidel.

Čeští desetibojaři museli "na kobereček" ke Gabrielovi Dollému, členu světové antidopingové agentury WADA a dopingovému komisaři atletické federace IAAF - kvůli glukóze, kterou jim aplikoval lékař v průběhu závodu v Helsinkách.

"Od všeho se samozřejmě distancujeme, žádná pravidla jsme neporušili, natož, že bychom užili nějaký doping," kroutili hlavama Šebrle a Dvořák.

Ve středu asi hodinu a půl před startem patnáctistovky dostali nitrožilně od lékaře Petra Sikory glukózu, což se nelíbilo přítomným Finům a rozpoutali aféru.

"Dali jsme si ji ne proto, abychom si zvedli výkon, to nemáme ani jeden zapotřebí, ale proto, že ty dva dny byly vyčerpávající a oba jsme chtěli ten závod dokončit," shodli se aktuální i bývalý světový rekordman.

"Já to viděl mnohokrát na různých šampionátech, proto jsme se neschovávali. Nenapadlo nás, že by kvůli tomu mohl být jakýkoli problém," řekl Šebrle.

Desetibojaři mají problém: glukózu - čtěte ZDE
Chránili jsme zdraví desetibojařů -
čtěte ZDE

Oba byli u Dollého dnes ráno i s lékařem Sikorou. Dostali papír se třemi otázkami, lékař musel odpovídat na pět dotazů. 

Neprovinili se, nebudou potrestáni, říká Digel

V případě, že desetibojaři budou mít negativní dopingový test, ukončí
mezinárodní atletická federace IAAF s konečnou platností vyšetřování jejich kauzy s údajným porušením dopingových pravidel. V dějišti šampionátu to novinářům potvrdil mluvčí IAAF Nick Davis.

Podle viceprezidenta IAAF Helmuta Digela s injekcemi glukózy před závěrečnou disciplínou desetiboje nepovažuje federace za dopingový případ a nebude jej řešit.

Desetibojaři podle něj byli ošetřeni podle pravidel IAAF, Šebrlemu tak zůstane titul vicemistra světa, Dvořákovi osmé místo.

"Z našeho pohledu to není žádný případ," řekl Digel a odvolal se na pravidlo IAAF číslo 144, podle něhož je lékařské ošetření sportovce během závodu možné.

"Lékařská komise IAAF zjistila, že
podle tohoto pravidla bylo takové ošetření oprávněné," řekl Digel
k výsledkům šetření případu orgánem světové federace.

To bylo zahájeno poté, co vedení finské výpravy informovalo federaci o tom, že čeští desetibojaři použili ve středu před
desátou disciplínou během na 1500 m infuzi.

První zněl: "Dostali jste nitrožilně látku a kdy?"
Oba odpověděli, že ano, asi hodinu a půl před závodem.

"Co to bylo?" stálo na papíře.
"Pětiprocentní glukóza," odvětili desetibojaři.

"A jaký byl důvod?" zněla poslední otázka? "Zřejmý, zdraví," tlumočili odpoledne novinářům svoji další odpověď. "Vzal si od nás papír a řekl, že se nemáme ničeho bát," dodal Dvořák.

Oba se však nestačili divit, co se kolem jejich jmen ve Finsku rozpoutalo. Novináři z celého světa, ale zejména jejich finští kolegové, se dnes před Olympijským stadionem shlukli kolem nich, snažili se zachytit každé slovo. V permanenci byli
fotografové, televizní štáby i překladatelé z češtiny, finštiny a angličtiny.

"V novinách čtu, že fotbalisti po zápase leží na kapačkách a taky jim nekončí turnaj. Desetiboj trvá dva dny," láteřil Šebrle.

"Je to směšné, ale ne k smíchu," řekl rozhořčeně vicemistr světa a upozornil, že v minulost už mnohokrát glukózu použil. "Jsme oba už starší závodníci, kteří tyto podmínky snášejí trošku jinak," shodl se s Dvořákem.

Oba se podivovali nad spekulacemi, že si chtěli zlepšit výkonnost. Šebrle na zlato neměl a nemusel stříbro ani hájit před třetím Zsivóczkym. "Měl jsem stříbro jisté," upozornil Šebrle, který letos zažil potíže se zánětem tlustého střeva. "Nechci se ráno probudit a mít ve stolici krev," řekl.

Lékaři Sikorovi věřili, neboť se oba cítili špatně. Dva dny pořádně nejedli, byla jim zima a spali asi pět hodin. "Od toho tady doktoři jsou," řekl Šebrle. "Já jsem měl problém za dva dny něco do sebe dostat," podotkl Dvořák. Oba prý měli mžitky před očima.

Celou situací jsou rozčarovaní. Dvořákovi prý napsala manželka Gabriela zprávu: "Co je to za hloupost?" Sám trojnásobný mistr světa se to snaží hodit za hlavu. "Přijde mi to absurdní," řekl Dvořák, který se Šebrlem vidí jasný původ celé kauzy v touze Finů po senzaci. Ti nestihli půlhodinovou lhůtu na podání protestu, na vedení IAAF tak prý poslali dopis.

"Nemyslím, že jsou to podrazáci. Je to národ, který se striktně drží pravidel. Ale tohle je trochu přehnané," vykládal Dvořák. Za kauzou vidí jasnou snahu Finů dostat devátého Ojaniemiho na sedmé místo. "Nejsou úspěšnou výpravou," upozornil Dvořák.

V pravidlech se hovoří o zákazu ovlivnění dopingové zkoušky či vzorku. Prostřednictvím infuze lze zředit krev a snížit tak pravděpodobnost pozitivního nálezu. "Dvaceti mililitry toho moc nenaředíš," konstatoval Dvořák. "Nevěřím, že si Fini glukózu taky nedali," přidal se Šebrle. "No řekněte sami, přece si nedám před patnáctistovkou knedlíky," kroutil hlavou olympijský vítěz.

Každopádně oba chtějí svá jména absolutně očistit, prahnou po vysvětlení. "Ztrácím iluze. Člověk se snaží celý život čestně bojovat a pak tohle...," kroutil stále nad vzniklou kauzou hlavou Šebrle.

Autoři: ,

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

  • Nejčtenější

Program MS v ragby 2019. Do semifinále Wales, Anglie, Jižní Afrika a Zéland

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Oštěpařka Ogrodníková opouští Černého, bude ji trénovat Železný

Oštěpařská vicemistryně Evropy Nikola Ogrodníková se bude připravovat ve skupině světového rekordmana Jana Železného....

Obhájce Kipchoge může být opět nejlepším světovým atletem roku

Obhájce trofeje Eliud Kipchoge může být znovu nejlepším světovým atletem roku. Fenomenální keňský vytrvalec, který v...

Světovou atletkou roku mohou být rekordmanky i bývalá vítězka

O titul nejlepší světové atletky roku se ucházejí tři letošní nové držitelky světových rekordů Dalilah Muhammadová,...

Další maratonský rekord. Kosgeiová z Keni vylepšila maximum v Chicagu

O minutu a 21 sekund vylepšila Brigid Kosgeiová šestnáct let starý světový rekord v maratonu. Keňská vytrvalkyně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz