Desetibojaři mají problém: glukózu

Roman Šebrle překonává překážky. | foto: ČTK

12 2005
Helsinky - Hrozba trestu pro desetibojaře Romana Šebrleho a Tomáše Dvořáka na mistrovství světa v Helsinkách se zmenšuje. "Momentálně nevidíme žádný přehřešek," řekl člen lékařské komise IAAF Juan Alonso. Nad atlety se vznáší hrozba diskvalifikace kvůli infuzi glukózy před poslední disciplínou, během na 1500 m.

Finský deník Helsingin Sanomat rozpoutal aféru: Čeští desetibojaři prý dostali po hodu oštěpem od týmového lékaře infuzi glukózy. Glukóza se používá jako rychlý zdroj energie a infuze je jako metoda aplikace zakázána.

"Hrozí jim dvouletý trest zákazu činnosti," řekl na základě informací z tisku Jan Chlumský, šéf exekutivy Antidopingového výboru ČR.

Podle článku M2 v antidopingovém kodexu Světové antidopingové agentury WADA, jenž platí od 1. ledna letošního roku, je nitrožilní infuze zakázána. Za porušení dopingových pravidel se její aplikace nepovažuje pouze tehdy, pokud je použita k akutní léčbě.

Lékař: Injekce, ne infuze

"U obou závodníků šlo o akutní hypoglykemii," vysvětlil rozhodnutí aplikovat glukózu před závěrečnou disciplínou desetiboje doktor Petr Sikora. Desetibojařům nepodal infuzí, ale injekčně 20 mililitrů pětiprocentního roztoku glukózy. U Šebrleho prý přistoupil k podobné proceduře poprvé v kariéře.

Vedení české výpravy nyní celou situaci řeší s IAAF. Podle pravidel antidopingové agentury WADA však může lékaři za porušení pravidla o metodě hrozit čtyřletý či doživotní zákaz činnosti. 

"Oba desetibojaři nepoužili žádnou zakázanou látku a jsem přesvědčen, že se proti pravidlům neprovinili," prohlásil před novináři vedoucí české výpravy František Fojt. "Nevidíme žádný problém v tom, že během závodu byli desetibojaři podporováni maséry, fyzioterapeuty a lékaři, samozřejmě v povolených dimenzích," uvedl.

Delegát IAAF: Pravidla zřejmě neporušili

"Injekce není na seznamu zakázaných metod, zatímco infuze ano," dodal z Prahy předseda lékařské komise Českého olympijského výboru Jaroslav Větvička. Rozdíl mezi způsoby aplikace je minimální: u infuze jde o větší dávku.

Celý případ vyšetřuje lékařská a antidopingová komise IAAF. Podle jejího šéfa Juana Manuela Alonsa by desetibojaři museli infuzí maskovat doping. Oba čeští atleti byli po závodu testováni a výsledky by měly být známy odpoledne, nejpozději v sobotu ráno.

Chránili jsme zdraví desetibojařů, říká lékař - čtěte ZDE

Pokud desetibojaři infuzí nepomáhali zvyšovat svou výkonnost či se nesnažili maskovat doping, podle jeho slov pravidla neporušili. "Pokud bude dopingová zkouška negativní a výprava vysvětlí, že šlo o lékařské důvody, nebude problém," řekl. "Momentálně nevidíme žádný přehřešek."

Podle Alonsa však infuze jako taková není podle pravidel mezinárodní antidopingové agentury WADA zakázána. Mluvčí IAAF Nick Davies navíc připomněl, že do stanovené lhůty 30 minut po skončení závodu žádná z výprav nepodala protest.

Svoboda: je to běžná praxe

Pokud by přece jenom byl případ posouzen jako "prohřešek proti dopingovým pravidlům", hrozil by desetibojařům dvouletý zákaz činnosti. Lékaře, který jim infuzi podal, může postihnout až dvojnásobný trest. "Podání zakázaných látek a aplikace zakázaných metod může být potrestána zákazem činnosti na čtyři roky nebo až na doživotí," přidal Jan Chlumský.

Situace v Helsinkách však byla dlouho nepřehledná. Olympijského vítěze Šebrleho, jenž v Helsinkách získal stříbro, a trojnásobného mistra světa Dvořáka (skončil osmý) prý při přijímání infuze v odpočinkové místnosti na stadionu vidělo zhruba deset svědků.

Dle agentury DPA, podle pravidel nesmí sportovce na mistrovství světa během soutěže ošetřovat nikdo jiný než oficiální lékaři šampionátu.  "Na závodech je zcela běžná praxe, že oficiální lékař šampionátu je přítomen a pozoruje, co se atletům podává," tvrdí Dvořákův kouč Ludvík Svoboda. Do Helsinek nejel, informace má jen zprostředkovaně. Ale zůstává klidný. "Je to běžná věc, glukóza se doplňuje."

Bod M2 antidopingového kodexu: "Nitrožilní infuze jsou zakázané"

Výtažek z antidopingového kodexu Světové antidopingové agentury WADA, který platí od 1. ledna 2005:
 
ZAKÁZANÉ METODY
M1. Zvyšování přenosu kyslíku
Zakázáno je následující:
a. Krevní doping, včetně užití autologní, homologní nebo heterologní krve nebo červených krvinek a jim podobných produktů jakéhokoliv původu pro jiný než lékařský účel.
b. Umělé zvyšování spotřeby, přenosu nebo dodávky kyslíku, zahrnující modifikované hemoglobinové produkty (například krevní náhražky založené na hemoglobinu, mikroenkapsulované hemoglobiny), perfluorochemikálie a efaproxiral (RSR13), ale ne s omezením pouze na ně.
 
M2. Chemická a fyzikální manipulace
Zakázáno je následující:
Podvádění, nebo pokus o podvod, za účelem porušit integritu a platnost vzorků odebraných při dopingových kontrolách. Toto zahrnuje nitrožilní infuze*, cévkování a záměnu moči, ale ne s omezením pouze na ně.
* Nitrožilní infuze jsou zakázané kromě akutních legitimních lékařských účelů.
 
M3. Genový doping
Neterapeutické použití buněk, genů, genových elementů nebo modifikace exprese genů, které mají schopnost zvýšit sportovní výkon, je zakázané. 

Zdroj: www.wada-ama.org, www.antidoping.cz

Autoři:

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

  • Nejčtenější

Program MS v ragby 2019. Do semifinále Wales, Anglie, Jižní Afrika a Zéland

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Maraton pod dvě hodiny. Homoláč vysvětluje, proč Keňané umějí běhat

Je to týden, co první člověk na světě doběhl maraton pod dvě hodiny. Keňan Eliud Kipchoge měl sice kolem sebe armádu...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Stačilo. Kárníková teď bude pracovat pro Vondrovou a další hvězdičky

V září na mistrovství republiky družstev v Hodoníně hodila kouli do vzdálenosti 13,92 metru a k tomu přidala 40,33...

Premium

Maraton pod dvě hodiny. Homoláč vysvětluje, proč Keňané umějí běhat

Je to týden, co první člověk na světě doběhl maraton pod dvě hodiny. Keňan Eliud Kipchoge měl sice kolem sebe armádu...

Firma Nike kvůli Salazarově trestu za doping rozpustila elitní skupinu

Několik elitních vytrvalců včetně nizozemské hvězdy nedávného mistrovství světa Sifan Hassanové si musí hledat novou...

Atletka Hejnová se odvolala v kauze se známkou České pošty

Dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová se odvolala proti červnovému rozhodnutí soudu,...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz