Nizozemka Lieke Klaverová vévodí rozběhu na 400 metrů, vlevo za ní běží Lada...

Nizozemka Lieke Klaverová vévodí rozběhu na 400 metrů, vlevo za ní běží Lada Vondrová. | foto: Profimedia.cz

Když potrápí cestování. Zpoždění a bez kufrů. Tak začalo pro Čechy Glasgow

  • 1
Glasgow (Od našeho zpravodaje) - Život sportovců není jen o samotném závodění. Pochopitelně obnáší i spoustu cestování, létání, přesouvání se mezi různými dějišti mítinků a šampionátů. Ne vždy však všechno vyjde hladce. Na halovém mistrovství světa v Glasgow se o tom přesvědčili i Češi.

Když se ve středu přesouvali do skotské metropole, při přestupu v Londýně se jim porouchalo letadlo.

Hodinu v něm seděli na runway, pak museli vystoupit, nasednout do jiného. A když po několikahodinovém zpoždění konečně dorazili do dějiště šampionátu?

Halové MS v Glasgow 2024

vše o šampionátu

Ani tehdy patálie neskončily. Na letišti v Glasgow sledovali, jak se jen naprázdno točí pás, kde tou dobou měly být jejich kufry s oblečením a atletickým vybavením.

Na hotel tak odjeli bez nich a až takřka do čtvrtečního poledne měli k dispozici jen obsah příručních zavazadel.

Lada Vondrová se pousmála: „Byli jsme trochu jako smraďoši. Druhý den ráno jsme si šli alespoň rychle koupit kartáček a pastu.“

Matěj Krsek zase zvažoval, že si vyrazí pořídit boty a tričko, aby se měl ve čtvrtek v čem rozcvičit. Ze závodního vybavení neměl totiž vůbec nic.

To Vondrová i její čtvrtkařská kolegyně Tereza Petržilková měly aspoň tretry. „Vozím troje. Jedny závodní, jedny tréninkové a jedny úplně nové, záložní,“ líčila Petržilková. „Ty mám v batohu, aby se v kufru nepoškrábaly. Tak jsem měla aspoň je. Závodit bych ale stejně nemohla, jediná moje další sportovní výbava byly legíny. Dres jsem neměla.“

„To já byla domluvená s Pavlem Maslákem, že kdyžtak poběžím v jeho kombinéze,“ smála se Vondrová.

Nizozemka Lieke Klaverová (v popředí) si hlídá vedení v rozběhu na 400 metrů, na třetí pozici běží Lada Vondrová (vzadu vlevo).

Právě zkušený Maslák byl připraven. „Tohle se mi tedy sice ještě nikdy nestalo. Ale už vím, že musíte počítat s ledasčím. Proto si vždycky do příručního zavazadla beru tretry a reprezentační dres. Ostatní věci koupíte, ale tyhle by se sháněly těžko,“ ví.

Všechno pro atlety naštěstí dopadlo dobře. Krátce před čtvrtečním poledním tréninkem kufry dorazily a všichni stihli potrénovat a vyzkoušet si halu. „Ale určitě jde o poučení pro příště,“ říká Krsek.

1. DEN HMS: Krsek postoupil do finále čtvrtky, Staněk skončil až jedenáctý

Přesuny atletů pochopitelně nejsou logisticky nikdy jednoduché. Do Glasgow zamířilo českých 23 závodníků, tolik jich na halovém mistrovství světa bylo jen v Birminghamu 2018.

K tomuto číslu si ještě samozřejmě musíte přičíst doprovod – trenéry, zástupce svazu. Dohromady se tak počet členů výpravy vyšplhal na zhruba čtyřicet.

Matěj Krsek v cíli rozběhu na 400 metrů na halovém MS v Glasgow.

Letenky se zajišťují měsíce dopředu. Nejprve u nasmlouvané společnosti poptáte předběžný počet, který pak redukujete podle skutečného čísla nominovaných.

Běžci nemají problém, ani koulaře Tomáše Staňka jeho těžké náčiní nelimituje. Složitější situace nastává jen s tyčemi, ne všechny aerolinky je totiž umožňují naložit do letadla.

Což byl právě případ spoje do Glasgow. Tyče Amálie Švábíkové tak místo přes Londýn musely cestovat s jinou leteckou společností přes Paříž.

Ubytování na místě se rezervuje přes Světovou atletiku. Jednotlivým zemím dala na výběr z pěti hotelů. Některé přímo v centru, jiné v klidnějších částech u řeky Clyde.

Češi si zvolili ten v centru, z něhož cesta do haly trvá při normálním provozu patnáct minut autobusem. Vozidla ze všech hotelů poskytuje rovněž Světová atletika, třeba během čtvrtečního tréninkové dne pendlovaly mezi ubytováním a halou skoro každou půlhodinu.

A nakonec se do jednoho z nich mohli posadit i Češi.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž