Praha - Běchovice: Jan Kreisinger

Praha - Běchovice: Jan Kreisinger - Mužskou část tradičního závodu Praha - Běchovice vyhrál Jan Kreisinger. | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Běchovice vyhráli Kreisinger a Kamínková

Praha - Olomoucká vytrvalkyně Petra Kamínková si v nedělním tradičním závodu Běchovice - Praha doběhla pro své rekordní osmé vítězství za sebou. Mezi muži triumfoval ev 110. ročníku nejstaršího běžeckého závodu v Evropě své první vítězství Jan Kreisinger z AK Kroměříž.

Kamínková vyhrála tradiční desetikilometrovou trať suverénně v čase 34:52 minuty s minutovým náskokem před Táňou Metelkovou. Třiatřicetiletá běžkyně se vzdálila soupeřkám již na prvním kilometru a po většinu závodu si udržovala pohodlný náskok kolem 500 metrů. "Byl to záměr. Chtěla jsem běžet na svůj rekord, což nevyšlo. Proto jsem nasadila tempo již od začátku.

Ještě na pěti kilometrech to vypadalo dobře, ale pak začaly docházet síly," uvedla Kamínková. Dodala, že by ráda zaokrouhlila počet svých vítězství na rovných deset.

Také v mužském závodu se zrodil rozhodující trhák brzy. Na druhém kilometru se Kreisinger společně s Davidem Gerychem a Róbertem Štefkem oddělili od zbytku startovního pole. Dvaadvacetiletý Kreisinger v závěru porazil o šest sekund svého klubového kolegu Štefka, kterého tak připravil o sedmé běchovické vítězství.

"Na čtvrtém kilometru jsem měl trochu krizi a pak jsem chvíli běžel s klukama z oddílu. Před Hrdlořezákem jsem ale natáhl krok," řekl Kreisinger. S časem 30:41 příliš spokojen nebyl. "Chtěl jsem běžet pod 30 minut. Foukalo mi do zad, ale bylo na mě trochu moc teplo," uvedl.

O šestnáct let staršího Štefka porážka nerozladila. "Trochu mě píchalo v boku, nebyl jsem zdravotně úplně v pořádku. Neberu to nijak tragicky," řekl bývalý slovenský reprezentant.

Tradičního závodu se zúčastnilo zhruba 1400 běžců.

Výsledky mistrovství ČR:
Muži: 1. Kreisinger 30:41, 2. Štefko 30:47, 3. Gerych (všichni AK Kroměříž) 31:06, 4. Kasl (TJ Baník Stříbro) 31:42, 5. Kotouč (AK SSK Vítkovice) 32:32, 6. Pavlišta (AC Slovan Liberec) 32:35.
Ženy: 1. Kamínková (AK Olomouc) 34:52, 2. Metelková (SK Týniště nad Orlicí) 35:52, 3. Müllerová (AC Slovan Liberec) 36:06, 4. Sekyrová (A.C. Sparta Praha) 36:30, 5. Petříková (ACP Olymp Brno) 37:48, 6. Martincová (AC Moravská Slavia Brno) 38:12.
Junioři: 1. Kourek (SU Nové Město na Moravě) 32:59, 2. Voják (AC Domažlice) 33:24, 3. Kokaisl (AC Domažlice) 35:00.
Juniorky: 1. Sárová (TJ Nové Město na Moravě) 40:50, 2. Schubertová (Olympia Bruntál) 41:36, 3. Klímová (Batt klub Nové Město na Moravě) 44:36.