NEJVĚTŠÍ NADĚJE. Oštěpař Vítězslav Veselý vede světové tabulky.

NEJVĚTŠÍ NADĚJE. Oštěpař Vítězslav Veselý vede světové tabulky. | foto: ČTK

Začíná mistrovství Evropy. Čeští atleti míří vysoko - na medaile

  • 14
Do startu olympijských her v Londýně zbývá měsíc, skoro celý atletický svět teď dává přednost přípravám na ně. Český tým ovšem mezi 1 342 přihlášených závodníků pro mistrovství Evropy, které se v Helsinkách koná od středy do neděle, zapsal třiačtyřicet svých a netají se vysokými ambicemi.

"Spokojený budu s medailí, z jakéhokoliv kovu," plánuje šéftrenér týmu Tomáš Dvořák. "A věřím, že minimálně osmkrát se objevíme ve finále."

Před posledním šampionátem v Barceloně Češi mířili na šest medailí, nakonec vybojovali jedinou - bronzovou, o kterou se zasloužila oštěpařka Barbora Špotáková. Ta letos sice ve výběru chybí, dává totiž přednost přípravám na Londýn, její pozici favoritky by však mohli zastoupit jiní.

"Když jsem viděla startovní listinu, ambice nemůžou být jiné než medailové," věřila si překážkářka Zuzana Hejnová. "Odjíždím v dobrém rozpoložení, dobré náladě. A budu se prát o cenný kov," ujišťoval zase na letišti oštěpař Vítězslav Veselý.

Finále českých hvězd

Helsinky 27. června - 1. července

středa, čtvrtek - Šebrle (desetiboj)
čtvrtek 17:45 - Veselý (oštěp)
pátek 17:40 Bába (výška); 18:40 - Holuša (800 m); 19:00 - Hejnová, Rosolová (400 m překážek); 20:25 - Maslák (400 m)
sobota 18:15 - Ptáčníková (tyč)
neděle 15:15 - Kudlička (tyč)

Ten, stejně jako dvaadvacet jeho kolegů, do kvalifikačního boje nastoupí hned první den a je největší zlatou nadějí - ve světových tabulkách mu patří nejdelší hod, poražen byl letos jen jednou.

"Poslední házecí trénink byl dobrý, jenže tady to nebude taková procházka jako na předchozích soutěžích," tušil člen tréninkové skupiny Jana Železného. "Hlavně Finové budou mít velkou motivaci a ani Andreas na tom nebude špatně," připomněl dvojnásobného olympijského šampiona Thorkildsena.

Atleti dlouho váhali, jak k šampionátu přistoupit. Vždyť se koná jen chvíli před olympiádou. I proto do Skandinávie přiletělo jen béčko Ruska třeba bez tyčkařské královny Isinbajevové, Británie zase ze svých hvězd vysílá jen vytrvalce Faraha.

"Že chybí některá velká jména, neznamená, že půjde o podřadný šampionát," uklidňoval Dvořák. "Vyloupnou se nové hvězdy a nějaké snad i u nás."

Kromě Hejnové by to na překážkách mohla být Rosolová, na čtyřstovce Maslák, který má mezi přihlášenými nejrychlejší čas, Holuša na osmistovce, Ptáčníková nebo Kudlička v tyči, Bába ve výšce.

Co říct má i desetibojař bývalý světový rekordman Šebrle, který bude kromě titulu bojovat i o ostrý olympijský limit v podobě 8 200 bodů, případně o vítězství nad kolegou Helceletem, jež by ho poslalo na jeho čtvrtou olympiádu. "Forma? Vůbec nevím, to zjistím až tam," krčil rameny. "Zdraví je zatím dobré, sice mám nějaké malé bolístky, ale to je v pohodě. A na olympijský limit si věřím!"

Víru atleti upínají i k obloze, na paměti totiž mají ledový a mokrý světový šampionát v roce 2005. "Mám s sebou asi šest mikin," uklidňovala Rosolová.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž