Doporučujeme

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pikantní zázrak ve skleničce. Domácí kimči dodá energii a pomůže hubnout

  • 1
Kvašené zelí kimči je jedním ze zázraků, kterým je připisována zásluha o pověstnou dlouhověkost Japonců a Korejců. Tuhle pikantní dobrotu si totiž dávají téměř ke každému jídlu! A vy můžete taky. Jak na to?

Fermentovaná zelenina kimči pochází z Koreje, v posledních letech se však úspěšně zabydlela i v západní kuchyni. Není divu, tento kvašený pikantní salát je totiž velmi prospěšný zdraví.

Jedním z nejvýznamnějších benefitů kimči je jeho obsah probiotik, která podporují vyváženou střevní mikroflóru. Činnost probiotických bakterií navíc šetří organismu práci při trávení a tělo může energii použít na jiné procesy.

Kimči obsahuje antioxidanty, vitaminy i minerály, které tělu pomáhají snižovat riziko srdečních chorob a cukrovky. Konzumací kimči také podpoříte funkci mozku a nervového systému, dokonce prý napomáhá k snížení hladiny stresu. Je rovněž významným antivirotikem, díky kterému posilujete svou imunitu.

Skvělým způsobem, jak dostat tělo opět do formy jak po fyzické, tak i po psychické stránce, může být detox. Stačí zvýšit fyzickou aktivitu, odlehčit jídelníček, zařadit do něj zdraví prospěšné potraviny – třeba právě takové, jako je kimči, a pohlídat si dostatečný příjem tekutin.

Jedná se o perfektní volbu pro každého, kdo hledá nějaké zdravé a chutné jídlo. Lze ho servírovat samostatně, jako křupavý salát k jinému pokrmu nebo si jím zpestřit odpolední svačinu.

Fermentátorka: Domácí kvašení je vzpoura proti potravinářskému průmyslu

Tuto fermentovanou zeleninu, jejímž základem je čínské zelí, si můžete připravit i sami doma. Počítejte ovšem s dostatkem času, než proběhne hlavní proces fermentace.

Tip: Jako nakopávač imunity může posloužit i nálev z kimči, který je plný vitaminů. Funguje podobně jako zázvorové shoty, takže pro zlepšení zdraví stačí malá dávka každé ráno.

Co kimči umí?

1. Obsahuje probiotika rodu Lactobacillus, která napomáhají správné funkci zažívání a zlepšují rovnováhu střevní mikroflóry.

2. Díky nízkému počtu obsažených kalorií pomáhá hubnout.

3. Má nízký glykemický index, tedy zasytí na delší dobu.

4. Je zásobárnou vlákniny, urychluje trávení a zabraňuje zácpě.

5. Posiluje imunitu a podporuje kardiovaskulární systém.

Kořeněné zelí namačkáme do čisté sklenice tak, aby byla vrchovatá. Uzavřeme ji...

Domácí kimči

Budete potřebovat:
12 velkých listů pekingského zelí
1/4 hrnku mořské soli
2 lžičky krupicového cukru
1 jarní cibulku
2 cm čerstvého kořene zázvoru
1/4 hrnku mleté sladké papriky
1/2 lžičky chilli
2 lžíce rybí omáčky
5 g rýžové mouky

Příprava:
1. Zelí nakrájíme na kousky a promícháme se solí a cukrem. Zakryjeme a necháme ho v míse asi 12 hodin odležet v teple.

2. Do mixéru vložíme bílou část jarní cibulky, na kousky nakrájený oloupaný kus zázvoru, přidáme papriku, chilli, rybí omáčku a vše rozmixujeme na pastu.

3. Mouku povaříme ve 120 ml vody a vmícháme do kořenicí pasty. Tu pečlivě promícháme s odleželým nasoleným zelím. Přidáme nakrájenou zelenou část jarní cibulky.

4. Okořeněné zelí namačkáme do čisté sklenice, aby byla vrchovatá. Uzavřeme ji vyvařeným víčkem, vložíme do ledničky a necháme v chladu fermentovat alespoň 48 hodin.

1. listopadu 2019


  • Vybrali jsme pro Vás