Doporučujeme

Účes přednější než menu, svoboda volby a další pravidla příčetné hostitelky

  • 2
Doba zahradních slavností a dlouhých letních večerů na terase vrcholí. Zkušená gurmánka a hostitelka Karolína Ponocná Kamberská radí, jak je přežít bez ostudy, nervového kolapsu a s grácií.
Ilustrační snímek

1 Snižte očekávání, včetně těch svých

Pokud zvete někoho, kdo nepatří mezi vaše dlouholeté blízké přátele, je jasné, že budete trochu nervóznější. Manželovy kolegy z práce nechcete znechutit rozvařenou rýží. Však by ho chudáka do konce jeho pracovních dní litovali a vaše kuchařské výkony připomínali po pár lahvích při každém teambuildingu, což je noční můra!

Jenže rozvařit rýži je ďábelsky snadné, když se zároveň snažíte inteligentně konverzovat, dodělávat hlavní chod, krájet zeleninu na salát a k tomu v sobě máte už dvě sklenky prosecca.

Hovězí, ryby nebo divočinu. Jaké maso hodit na gril, abyste si pochutnali

Hodí se hned v počátku zničit představu, že návštěvu u vás čeká pětichodové michelinské menu. Když jsem začala vařit v televizní cooking show, všimla jsem si, že očekávání našich návštěv se povážlivě zvedla. Ó, oběd u Karolíny? To bude určitě la-hůd-ka! Stresovalo mě to natolik, že jsem se pomalu bála vařit.

Vím až moc dobře, jak snadno mi ujede ruka se solí, když zrovna vyprávím vtipnou příhodu… Začala jsem proto návštěvy předem informovat, ať nic zvláštního nečekají – mám dost vaření v práci, takže to vidím maximálně na špagety s kečupem. Myslím, že to většina z nich pochopila jako fór.

Ale zároveň jsem zasela hřebíček pochybností, že to může být koneckonců i pravda. Každý by pochopil, že vařit doma i v práci je úmorné. A tak ať jsem pak připravila cokoli, všichni byli nadšení – cokoli bylo lepší než špagety s kečupem!

Ilustrační snímek

2 Svobodu! Svobodu!

Nejvíc úmorným stvořením je hostitelka ze staré školy, která se urazí, když všichni nejedí všechno, co uvařila. „Fakt si nedáš ještě ty dva knedlíky? A to to mám vyhodit? Jirko, tak si dej aspoň ty! Bože můj, to už zase chcete hubnout? Dyť jste hubený, a navíc chlapům stejně vychrtlost nesluší.

Marie, ty zas držíš nějakou dietu, co? A proč, je ti padesát a jsi vdaná, nechceš se na to vykašlat a radši se pořádně nadlábnout? Vážně ten koláč už nebudete? No dobře, příště se na to vykašlu, strávila jsem s tím dvě hodiny... No ale vy si nakonec trošku dáte, že jo? No jinak to dám psovi!“

Hamburger je jasná hvězda každé grilovačky. Do USA ho přivezli migranti

Většina z nás už podobné věty slyšela v mnoha variantách. Jestli jste na tom podobně jako já, nebudete mít příště chuť do jámy lvové ani strčit čumák – bránit se vtíravým hospodyňkám chce alespoň tři pokročilé kurzy asertivity.

Nejhorší v tomhle bývá naše vlastní příbuzenstvo, ale těžko s ním kvůli tomu ukončit vztahy. Vhodná metoda je naopak říct milé tetě předem, ať se připraví, že budete jíst tak málo, jak jste zvyklí, a že je vám pak líto, když je z toho nešťastná. Může se stát, že to i pochopí.

Skvělá hostitelka nabídne jednou. Povoleno je maximálně ještě druhé, nenápadné připomenutí pro případ, že by někdo byl zbytečně upejpavý. Tiché a nevtíravé: „Určitě už si nedáš?“ A tím to končí. Když chce někdo odejít hladový a žíznivý, je to jeho plné právo.

Ilustrační snímek

3 Každému, co jeho jest

Předchozí pravidlo je nutné považovat za svatou, nedotknutelnou pravdu zvláště v případě vegetariánů, veganů a podobných bílých vran. To, co dělají, mají pravděpodobně hodně promyšlené.

Instagram Žena a život

Ono se často stane, že za dva roky změní názor, to ano. Rozhodně to ale nebude na základě toho, že jim prateta vysvětlí, jak je jejich výživa nedostatečná a zdraví škodlivá (s ušlechtilým pocitem, že jim pomáhá, protože to ještě nikdy od nikoho neslyšeli a samotné je to nenapadlo).

Zní to jako samozřejmost, ale osobní zkušenosti z mého blízkého okolí napovídají, že ne každý má dostatek sebereflexe. Kamarádka Anežka, dlouholetá veganka, mi jednou vyprávěla o strýčkovi, který k ní pravidelně vede monology o škodlivých dopadech veganství na její tělo.

Nemusí být vždycky flákota. Grilovací party pro vegany a vegetariány

Asi není třeba dodávat, že strýček naplňuje všechna tradiční klišé. Při vysvětlování svých obav o Anežčino zdraví popíjí dvanáctku a ostentativně uzobává kostičky slaniny. Jeho vlastní tělesný stav přitom dojemně naplňuje definici metabolického syndromu (obezita, cukrovka, vysoký tlak a cholesterol).

Další pravidlo moudré hostitelky tedy zní: Ať se každý ničí, čím sám chce!

ilustrační snímek

4 Váš účes je důležitější než vytříbené menu

Zní to jako provokace? Možná. Ale zkuste to zvážit se mnou. Představte si, že dorazíte na večírek, kde vás hned oslní stůl plný barevných, krásně upravených předkrmů. Přivítá vás hostitel se skleničkou, protože jeho žena ještě něco dodělává u sporáku.

Pak přilítne rozcuchaná paní domu s rozmáčenou řasenkou, udýchaně si s vámi cinkne sektem, protože se jí vzadu pálí maso, a zase odletí. O chvilku později přikluše s hlavním chodem. Na pokraji infarktu, vůbec se jí nepovedlo načasování, takže už asi trochu vychladla příloha… A tak dále až do konce večera.

Tři smyslné party účesy, které zvládne každá z nás

Jak se cítíte? Skvěle? Nebo mizerně, protože máte výčitky, že si hostitelka kvůli vám zničila večer, který jinak mohla v klidu a beze stresu strávit v křesle u filmu? Navrhuji vzít to z opačného konce.

Přijdou Pokorní a Matýskovi? Jasně. Takže to abych si zašla k Petrovi na barvu, nebyla jsem tam měsíc a už mám odrosty. Co si vezmu na sebe, že bych si konečně vyžehlila ty khaki šaty? Musím koupit pugét na stůl, oni kytky nenosí. Asi slunečnice. Máme dost vína? Raději aperol, nebo spíš campari? Ne, Matýskovi milují kir. Takže kir.

A co budeme pouštět za hudbu? Asi začneme Arethou Franklin – jo, to jim bude vyhovovat. Tak to bychom měli to nejdůležitější. S jídlem už se to nějak sfoukne, důležité je, že Pokorné a Matýskovy přivítá veselá, vtipná a uvolněná hostitelka.

Ilustrační snímek

5 Líné gurmánství, to je ta cesta

Prvním pravidlem líného gurmánství je domluvit si s hosty, co přinesou. Nikdo normální přece nechodí na návštěvu „bez ničeho“, to se rozumí. A protože hosté často netuší, jaké jsou vaše priority, buďte upřímná.

Vyhnete se tak obrovské mléčné čokoládě s meruňkovým želé (kterou nejedí ani vaše děti, takže by stejně putovala z domu), pěti sáčkům chipsů s limetkovou příchutí (to u vás nejí ani pes) nebo balíku oplatek s tradiční chutí nejlacinějšího tuku „podle historické receptury“.

Je lepší říct, co chcete. Třeba: „Vezměte když tak po cestě pár sýrů a nějaké olivy.“ Nebo: „Mají u vás na rohu ještě ty uzené ryby? A tu úžasnou paštiku se sušenými švestkami?“

Pokud vaše návštěva miluje sladké pečení, drze si řekněte o její božský jahodový koláč! Pokud peče chleba, poproste o bochník. Díky tomu budete mít o jeden až dva chody vystaráno a na vás bude jen ten hlavní.

Vyberte něco, co se dá v klidu udělat den předem, protože se to v chladničce krásně rozleží. Sem patří třeba zvěřinové ragú, všechny typy gulášů a paprikášů, tažín, hovězí po burgundsku, zkrátka všechna jídla, kde se v jednom hrnci snoubí výrazné chuti masa a omáčky s kořením. Před příchodem návštěvy už mezi kulmováním jen nakrájíte pečivo a zeleninu na salát. Hotovo, bez stresu, bez potu a slz.

Předem se dá udělat i spousta dalších věcí. Naložit do velkých sklenic sýry nebo utopence (akce na pár minut, jen je potřeba si vzpomenout s dostatečným předstihem). Pokud jste šikovná v pečení domácího chleba, den předem můžete bleskově umíchat a nechat uležet dvě mísy s pomazánkou a aktivovat kvásek.

Pokud budete grilovat, je čas na naložení plátků masa do marinády už pár dní předem. V den D vytáhnete lahůdku, kterou stačí jen opéct a doplnit chlebem a salátem. Prostě pohoda.

Tak si to shrňme: Naleštěný křišťál, damaškový ubrus v barvě champagne, osm hodin tažený vývar a domácí tagliatelle s telecím ragú, to je super přivítání.

Lilkové recepty: řecká musaka, grilované rolky i zahradnická polévka

Dokonalost vykoupená stresem a vzdycháním je ale něco podobného jako zmalovaná patnáctiletá slečinka klepající se v křeči na jehlových podpatcích. To už je lepší nasypat do misky solené mandle, otevřít láhev laciného sektu, natáhnout svou nejoblíbenější mikinu a přivítat návštěvu nějakou vtipnou hláškou z gymplu.


  • Vybrali jsme pro Vás