ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jan Pešek, MF DNES

Zakažme večerkám noční prodej alkoholu, opět žádá Praha 1

  • 54
Vedení městské části Praha 1 vyzývá k boji proti nočnímu neklidu. Radním hlavního města poslalo požadavek na zákaz prodeje alkoholu po 22. hodině, který by se týkal například prodejen potravin. Naopak by se nevztahoval na prodej a konzumaci alkoholu v restauracích, vinárnách či barech.

Podobnou snahu měla radnice už v minulosti, ale bez úspěchu. První městská část se zaměřila hlavně na večerky a podobné provozovny.

„Zejména v klasické turistické sezoně jsou velkým problémem, protože si v nich zákazníci nakupují relativně levný alkohol, který pak konzumují na ulicích,“ uvedl radní Prahy 1 Jan Votoček.

„A to se všemi negativy, které k tomu patří, zejména pak s rušením nočního klidu, na něž si stálí obyvatelé oprávněně stěžují,“ doplnil.

Praha chce zakázat noční popíjení na náplavkách, chystá novelu vyhlášky

Praha 1 by podle Votočka mohla omezit prodej alkoholu v provozovnách, které jí patří. To by však mohla být diskriminace jedné skupiny živnostníků, zatímco nájemci v soukromých domech v sousedství by alkohol prodávat mohli.

Proto městská část žádá přijetí obecně závazné vyhlášky zakazující prodej alkoholu, který by nebyl konzumován uvnitř těchto provozoven.

Mluvčí magistrátu Vít Hofman v úterý sdělil, že město zatím od Prahy 1 novou žádost oficiálně nedostalo. Radní Jan Chabr pro iDNES.cz uvedl, že by se muselo případně nejprve prověřit, jestli je legislativně možné podobnou vyhlášku vydat.

„Je to věc, kterou řeší řada měst a já chápu důvody první městské části, protože to rušení nočního klidu je častý problém. Ale nejprve by se to mělo legislativně prozkoumat, potom bude velká diskuze, jestli je to vůbec chtěné, či ne. Zatím v rámci klubu nebo koalice na to silný názor nemáme, bude se to teprve probírat,“ řekl.

Podobnou snahu již tehdejší vedení Prahy 1 mělo v roce 2016, tehdy po městu chtělo omezení prodeje po 22:00 na území pražské památkové rezervace.

„Předchozí diskuse vždy skončily na tom, že obce nemohou svými obecnými předpisy regulovat sortiment v provozovnách. Regulaci prodeje alkoholu je totiž v České republice řešena na úrovni zákona. Praha 1 navíc nikdy neuvedla právní důvody, které ji vedou k odlišnému názoru,“ sdělil k tomu teď Hofman.

Nyní je pití alkoholu na veřejnosti v Praze řešeno s pomocí vyhlášky zahrnující výpis míst, kde je zakázáno. Zákaz platí na více než osmi stovkách míst v metropoli. Zástupci magistrátu již delší dobu mluví o novele vyhlášky, která byla naposledy upravená v roce 2013. Zatím se však neuskutečnila.

Prohibice na veřejnosti udeřila opět po 8 letech, tehdy za to mohl metanol

Na radnici první městské části se začátkem loňského roku vyměnilo vedení a Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) nahradil v čele městské části dosavadní první místostarosta Petr Hejma (STAN). Původní koalice Prahy 1 Sobě, Pirátů a Zelených navrhovala z důvodu velkého hluku zejména v Dlouhé ulici a jejím okolí po magistrátu omezení otevírací doby nočních podniků v centru, které se nakonec neuskutečnilo.

Pro turismus v Praze, který je závislý převážně na zahraničních návštěvnících, znamenala pandemie koronaviru drtivý propad. Do ubytovacích zařízení v Praze přijelo podle informací Českého statistického úřadu v letošním prvním čtvrtletí 82 109 lidí.

V meziročním srovnání to představuje propad o 92,9 procenta. V hotelech, penzionech a kempech ubylo hlavně zahraničních hostů, jejichž počet klesl o téměř 97 procent. Z Česka přijela do hlavního města necelá čtvrtina návštěvníků proti prvnímu čtvrtletí loňského roku.

,