Koně se na dlouhou cestu do středoasijského státu vydali v úterý 14. června. Během čtrnáctihodinového letu byli pravidelně kontrolováni a díky speciálně vyrobeným otvorům v transportních bednách mohli během cesty dostávat vodu a krmení, a také léky nebo zklidňující prostředky.
Během letu se objevily menší problémy jen při mezipřistání na letišti v Kazani. "Letadlo před dalším letem zdržovali úředníci. Jedné z klisen jsme dokonce museli tajně píchnout medikamenty, aby s jejich pomocí přestála krizi," uvedl ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek.
Druhým z nejnáročnějších okamžiků cesty bylo pak podle něj přistání v Mongolsku, kde museli vojáci během dlouhé celní procedury koním v letadle pouštět klimatizaci, aby se nepřehřáli.
Na cestě stepí čekal členy výpravy i hluboký brod
Po příletu byli koně přeloženi na nákladní auta a převezeni na místo vypuštění. Zvířata tak absolvovala jízdu dalšími dvěma sty kilometry stepí a zhruba padesáti kilometry členitého terénu s písečnými přesypy a jedním hlubokým brodem.
Oproti předchozím obavám byla cesta na nákladních vozech podle členů výpravy pro koně už méně náročná. Přesto s sebou auta vezla i materiál pro případné postavení provizorní ohrady, aby bylo možné udělat v průběhu dlouhé jízdy přestávku. Auta jela stepí průměrnou rychlostí 15 až 30 kilometrů v hodině.
Po příjezdu do rezervace koně z beden vyběhli plní energie a elánu. Jako kdyby je převezli jen na jinou pastvu. "K prvnímu kontaktu se stádem divokých koní došlo ještě tentýž večer. Zhruba desítka koní se k těm našim postupně přiblížila až na vzdálenost jednoho metru," řekl Bobek.
Podle ředitele Zoo Praha začíná zahrada už teď uvažovat o přípravě dalšího transportu v roce 2012.