Kurýra kokainu soud viny zprostil, organizátorka dostala 12 let

  17:40aktualizováno  17:40
Senát Městského soudu v Praze v pondělí odpoledne uzavřel případ, ve kterém trojice Čechů pašovala ze Španělska do Prahy tři kila vysoce kvalitního brazilského kokainu. Organizátorka pašování, Zuzana M., je podle psycholožky amorální a nedbá na práva druhých.

Ilustrační foto | foto: Celní správa

Organizátorce pašování narkotik, Zuzaně M., soud vyměřil 12letý trest ve věznici s ostrahou.

Dalším odsouzeným byl Robert V., který naverboval kurýry na transport kokainu. Ten dostal 10 roků v žaláři s ostrahou. Milana H., obžalovaného z toho, že drogy vezl do Evropy ve speciálně upraveném kufru, soud viny zprostil. Rozsudek městského soudu není pravomocný, odvolat se proti němu lze Vrchnímu soudu v Praze.

„Jednalo se o vědomé jednání obžalovaných, usvědčuje je způsob komunikace. Věděli, jaký je účel cesty lidí, které si zjednali,“ zdůvodnila v pondělí odsuzující část verdiktu předsedkyně senátu Marie Marková. Podle ní se jedná o vysoce nebezpečnou trestnou činnost.

„Obžalovaní zorganizovali dovoz látky, která dokáže i zničit lidský život,“ zdůraznila soudkyně. Naopak v případě Milana H. soud uznal, že jde o zmanipulovanou oběť obou odsouzených.

„Byl zlákán k cestě do Brazílie. Nic ale nesvědčí o tom, že si byl vědom, že zpátky poveze kokain,“ vysvětlila zprošťující rozhodnutí soudkyně.

Rozsudek v pašování drog z léta 2013 odpovídá závěrečnému návrhu státní zástupkyně. Ta požadovala trest na dolní hranici trestní sazby, která se pohybuje od 10 do 18 let. „Jednání Zuzany M. a Roberta V. bylo podle mne nad veškerou pochybnost prokázáno. V kauze byly provedeny všechny dostupné důkazy,“ tvrdila žalobkyně.

Manipulace a nízký intelekt

I ta však měla jisté pochyby o roli Milana H. v drogovém byznysu. „Tento obžalovaný opravdu nemusel vědět, co veze. Rozhodnutí o vině a trestu v jeho případě ponechávám na úvaze soudu,“ konstatovala státní zástupkyně. Naopak obhájci žádali pro své klienty zproštění viny.

„Nebylo prokázáno, že by se má klientka provinila,“ tvrdil advokát Zuzany M. „Nejsem pašerák drog. Zuzana M. ze mne udělala blbce. Myslel jsem totiž, že půjde o to, provézt z Brazílie zlato či diamanty,“ hájil se rezolutně Robert V. Podobně se v závěrečném vystoupení bránil také Milan H.

I on se prý domníval, že z jižní Ameriky poveze přes Španělsko do Prahy jen nějaké zlato, nikoli kokain. V jeho prospěch však svědčil i znalecký posudek psycholožky. Podle ní má Milan H, nízkou inteligenci a v kauze jej manipulovala hlavně Zuzana M.

„Může vykonávat jen jednodušší práce. Složitější kombinace vypouští. Anabáze, spojená s jeho cestou z Barcelony do Prahy, představuje jeho životní výkon,“ uvedla psycholožka. Podle svého advokáta v zásadě Milan H. ani nevěděl, do jaké země jel.

Nad Zuzanou ještě někdo stál

„Zuzana M. nedbá na práva druhých, má tendenci klamat a zdůvodňovat své amorální jednání. Má silné sklony svalovat vinu na druhé,“ uvedla psycholožka k osobnosti Zuzany M. Ta podle ní v triu obžalovaných fungovala jako dominantní osobnost.

Mezi třemi lidmi, kteří usedli na lavici obžalovaných, hrála Zuzana M. hlavní roli organizátorky i podle rozsudku. „I nad ní však byl někdo vyšší. Byla jen jedním z regionálních šéfů v ČR,“ uvedla soudkyně. Tyto osoby z pozadí se však policii nepodařilo odhalit.

V létě 2013 podle rozsudku odsouzená organizovala převoz drog mezi Brazílií a Prahou přes Španělsko. Robert V. fungoval jako verbíř lidí, kteří jsou ochotni stát se mulou. Tedy pašeráky, kteří omamné látky převezou. Nejprve podle ortelu naverboval pražského bezdomovce Roberta K.

Ten se v červenci 2013 vydal do brazilského Sao Paula, za pašování měl slíbeny dva tisíce eur. I v Brazílii dostával podle rozsudku instrukce od Zuzany M. „Robert K. papal,“ zaznělo v jedné „esemesce“ odsouzené, odhalené policejními odposlechy.

Znamenalo to, že Robert K. spolykal sedm desítek „kontejnerků“ s takřka sedmi sty gramy kokainu. Roberta K. však cestou zpět do Prahy odhalili celníci v Bilbau a jeho kauzu řeší samostatně španělská justice. V kauze Zuzany M. soud jen konstatoval jeho výpovědi ze Španělska.

Poté měl Robert V. naverbovat svého známého Milana H. I ten v červenci 2013 odjel podle pokynů Zuzany M. a na letenku, kterou mu dodala, do jižní Ameriky. V Sao Paulu po několika dnech čekání dostal kufr, v němž se nacházelo více než dva kilogramy kokainu.

Zavazadlo se však cestou do Evropy ztratilo. Milan H. ho nejprve reklamoval u přepážky aerolinek v Barceloně. Pak ztrátu oznámil i na tamní policejní stanici. Nakonec se stopem a autobusem vydal do Čech. Kufřík došel do Barcelony až poté a policie v něm odhalila narkotika.

Autor:

Nejčtenější

Krejčířovu vilu v Černošicích zřejmě někdo zapálil, škoda jde do milionů

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Někdejší vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích zasáhl v noci na úterý rozsáhlý požár, shořela...

Kluž - Slavia 0:1, Kolář v závěru chytil penaltu, Liga mistrů je blíž

Lukáš Masopust (vlevo) ze Slavie se raduje se spoluhráči z gólu na hřišti Kluže.

Udělali první krůček, ale od vysněné Champions League je stále dělí ještě minimálně devadesát minut. Slávističtí...

Dočištění Karlova mostu zdarma Praha odmítla. Dá 25 tisíc restaurátorovi

Restaurátoři začali s odstraňováním graffiti z Karlova mostu. (27. července...

Technická správa komunikací (TSK) se chystá zaplatit pětadvacet tisíc korun restaurátorovi Janu Mjartanovi, který...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Střílí, střílí a střílí. Stomilionový Stanciu už táhl Slavii

Slávistický záložník Nicolae Stanciu

Požádal o číslo sedm, což slávistické fanoušky nijak zvlášť nepotěšilo. Spíš naopak. Sedmička je přece posvátná a podle...

Další z rubriky

Taxikář vytipoval cizince, s falešným policistou jej pak přepadl v hotelu

Taxikář zmátl turistu falešným průkazem policie, okradl ho o dva tisíce eur.

Pod záminkou policejní kontroly vtrhli do hotelového pokoje v Praze 10 dva muži a obrali o peníze zaskočeného turistu....

Dělníci nýtují druhou lávku na mostě na Výtoni, otevřena bude v říjnu

Skončila oprava lávky pro pěší na železničním mostě na Výtoni (18.10.2018)

Technická správa komunikací dokončuje opravu jedné ze dvou lávek pro pěší na železničním mostě pod Vyšehradem. První...

Stavba zdymadla na Smíchově je proti veřejnému zájmu, tvrdí IPR

Plavební  komora Smíchov.

Pražský Institut plánování a rozvoje podal odvolání proti povolení výstavby nové plavební komory u Dětského ostrova....

Najdete na iDNES.cz