Vizualizace svazkové ZŠ Chýně-Hostivice (CHYHO), která bude stát v obci Chýně.

Vizualizace svazkové ZŠ Chýně-Hostivice (CHYHO), která bude stát v obci Chýně. | foto: ov architekti

V kraji se staví svazkové školy, přechodně dětem poslouží kontejnerové třídy

  • 1
Přístavby, odloučená pracoviště ve vlastních budovách, a především svazkové školy. Města a obce v regionu intenzivně řeší, jak nafouknout kapacity pro základní vzdělávání, které jsou ve většině okresů zcela vyčerpané. V následujících deseti letech by v kraji mělo vzniknout deset tisíc nových míst pro žáky. Nové budovy vyrostou hlavně v okolí Prahy.

Dlouhodobý přírůstek obyvatel kraje, ze kterého tvoří velkou část mladé rodiny, nutí radnice a obecní úřady investovat do vzniku nových tříd. Řada z nich se spojuje do svazků, díky nimž vybudují pro děti „sdílené školy“.

K jejich vzniku výrazně přispělo i hejtmanství, které loni kvůli nedostatku žákovských míst opakovaně apelovalo na vládu, aby začala dramatickou situaci na školách řešit. Ta naléhavé výzvy přece jen vyslyšela a v listopadu schválila navýšení financí na rozvoj infrastruktury základního vzdělávání zřizovaného obcemi a svazky. Z takzvaného programu Prstenec II k navyšování kapacit v okolí Prahy podpoří stát výstavbu šesti základních škol.

Obce posílají učit děti do sousedních měst, školám za ně platí desetitisíce

„Všechny přitom vzniknou na místech s obrovským převisem dětí, kde svazky obcí netrpělivě čekaly na finance. V následujících letech by v kraji mělo přibýt téměř deset tisíc nových míst,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Do „paláce“ přes kontejnery

Školy v kraji

Stát pod hrozbou trestů (§ 201 trestního zákoníku) nařizuje rodičům, že musí své potomky posílat do školy devět (ZŠ) a jeden (MŠ) rok. Podmínky, aby mohli tuto svou povinnost splnit, jim ale – minimálně ve středních Čechách a v Praze – vytvořit neumí.

Seriál MF DNES se pokouší zmapovat stav škol v kraji a jejich kapacity. Podíváme se na nejproblematičtější oblasti i na to, jak zodpovědné osoby situaci (ne)řeší. Čtvrtý díl se zaměřuje na stavbu nových školních budov především v prstenci kolem Prahy a na její financování.

Jednou ze zmíněných škol je svazková „základka“ Drahelčice-Úhonice pro 540 žáků v okrese Praha-západ, kde rodiče mají problém zajistit místo pro děti i ve spádové škole.

„Jinou možnost ani nemáme. Školy v našem okolí jsou plné a děti už nevezmou ani v Praze. Než bude nový areál hotový, zařídíme budoucím prvňákům přechodné kontejnerové třídy,“ vysvětlila starostka Drahelčic Petra Ďuranová.

S přípravami na vybudování třípatrového areálu s osmnácti třídami a moderním zázemím začaly sousední vsi Drahelčice a Úhonice v roce 2019, o rok později založily dobrovolný svazek obcí a nyní již vyhlížejí zahájení prací.

„Právě vybíráme zhotovitele, který začne školu stavět v létě. Otevřít ji plánujeme v září 2025. Dotace od státu by měla činit 505 milionů korun, z vlastních rozpočtů zvládneme i díky úvěru uhradit dalších 120 milionů. Zbylé peníze zkusíme sehnat z dalších titulů,“ sdělila MF DNES starostka Ďuranová.

Školu získají i rezidenční čtvrti

Letos by chtěli začít stavět svazkovou školu také v Chýni na Praze-západ, jež byla ještě nedávno kvůli masivní výstavbě nejrychleji rostoucí obcí v ČR. Stát bude půl miliardy korun a pojme sedm set dětí.

„Se sousední Chýní jsme uzavřeli svazek obcí, abychom na školu získali dotaci. Děti z Hostivice obsadí třetinu její kapacity, žáci z Chýně pak zbylé dvě. Takto jsme se dohodli na základě potřeb a demografické studie,“ osvětlila starostka Hostivice Klára Čápová (HOme).

Přijali vaše dítě v uplynulých pěti letech do základní školy, kterou jste si zvolili?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 18. dubna 2023. Anketa je uzavřena.

Kromě velkorysého areálu se dvěma dvory bude součástí nové školy například fotbalové hřiště s atletickou dráhou. „Budova a přilehlé veřejné prostranství by se měly stát novým lokálním společenským centrem, jež propojí obyvatele obou obcí,“ konstatovala starostka Chýně Anna Chvojková.

Další svazkové školy by pak měly postupně vyrůst v Doubravčicích u Českého Brodu a v Louňovicích, Bášti a Úvalech na Praze-východ. Ve stejném okrese navíc spěje do finiše výstavba školy v Přezleticích, která přivítá první žáky už v září.

Obce mají na rozšiřování škol strategie, ale na řešení jim chybí peníze

Do nákladných projektů se však pouštějí i samotná města. Jedním z nich je Mladá Boleslav. „V plánu máme vybudování nové základní školy s kapacitou 540 míst v lokalitě Na Hejtmánce, kde aktuálně vzniká nejmasivněji zástavba ve městě,“ doplnila mluvčí boleslavského magistrátu Šárka Charousková.

,