Vrah taxikářů se zřejmě bude vracet na místo činu, myslí si psycholog

  16:00aktualizováno  16:00
Pachatelem vražd dvou taxikářů v Uhříněvsi bude nejspíš muž. Mohl dříve pracovat v taxislužbě. A zřejmě si teď užívá mediální pozornost, kterou jeho čin vyvolal. V rozhovoru pro MF DNES přemýšlí o vrahovi psycholog Andrej Drbohlav, autor knihy Psychologie sériových vrahů.

PROČ TAXIKÁŘI? Za tím, že si vrah vybral jako oběti taxikáře, může být podle psychologa Andreje Drbohlava vyřizování msty vůči oboru. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Odborník na psychopatologii zkusil na základě dostupných informací vykreslit osobnost a motivy pachatele.

Lze říci, že smrt taxikářů v Uhříněvsi je dílem sériového vraha?
Podle odborné terminologie se jedná o sériovou vraždu tehdy, když jde o dvě a více vražd. Stačí tedy dvě, ale musí jít o odlišné události. Tyto vraždy se sice zřejmě staly na jednom místě a ve velmi podobný čas, ale vyhledání obou obětí proběhlo naprosto svébytným způsobem na různých místech. Takže principiálně to sériový vrah je.

Myslíte, že má vrah komplice?
Z dostupných informací se to určuje těžko. Přikláněl bych se k tomu, že byl jen jeden. Ale velmi pravděpodobně jde o jedince explozivního typu. To znamená, že jeho ovládací a rozpoznávací schopnosti v době páchání trestného činu jsou zachovalé a z hlediska práva je tedy zcela příčetný. Nejedná se tedy o žádného psychotika, ale spíše o psychopata.

Z čeho soudíte, že to není - lidově řečeno - blázen?
Jeho činnost je zcela viditelně organizovaná. Nepříčetný vrah by se choval impulzivněji a více afektovaně. U nepříčetného psychotického vraha by bylo téměř vyloučeno, aby se nechal dovézt taxikářem na dané místo, zavraždil ho, tělo vyhodil, odvezl auto jinam a šel k dalšímu činu. Velmi pravděpodobně má však některou z poruch osobnosti, nejčastěji to bývá antisociální porucha nebo emočně nestabilní poruchy.

Andrej Drbohlav

Psycholog, autor knihy o sériových vrazích Andrej Drbohlav je psycholog a psychopatolog, který se zabývá analýzou profilu sériového vraha a dalšími extrémními formami behaviorální patologie a psychopatologie. U vydavatelství Grada Publishing vydal obsáhlou encyklopedii Psychologie sériových vrahů, kde odkrývá temné stránky lidské duše.

Můžete z dostupných informací odhadnout jeho věk?
To je opravdu velmi těžké. Obecně se průměrný věk sériových vrahů pohybuje nejčastěji kolem sedmadvaceti let. Jsou však samozřejmě i výrazně mladší i starší vrahové.

Pořád mluvíme v mužském rodě. Nemohla by být pachatelkou žena?
Zcela vyloučit to nejde, ale přikláním se k tomu, že je to spíš muž. Ženy obecně v páchání vražd, obzvlášť těch sériových, moc nesahají ke střelným zbraním. Spíše volí jiné nástroje, které nejsou tak explicitně spojené s krví, například jed. Nebývá u nich tento typ násilné smrti z bezprostřední blízkosti střelnou zbraní. Ostatně takové případy v naší kriminalistické historii v zásadě příliš nenacházíme, u sériových vražd jako takových pak vůbec.

Proč si vybírá právě taxikáře? Co ho k tomu může vést?
Soustředí se na profesní skupinu, což není z hlediska světové kriminalistiky nic neobvyklého. Taxikáři jsou spolu s policisty, duchovními a prostitutkami častým terčem sériových vrahů. Je dost možné, že se jedná o vyřizování nekonkrétní msty vůči tomu oboru jako takovému. Mohl být kdysi rovněž taxikářem, nebo byl třeba opakovaně ošizen a cítí vůči nim něco, co ho burcuje a provokuje.

Napadají vás ještě další motivy?
Mezi nejčastější motivy sériových vražd obecně patří sex, a to zhruba v polovině všech činů. Ten tady ale nefiguruje. Pak jsou to ze třiceti procent peníze. V tomto případě ale nevíme, zda byli oloupeni. Kdyby to tak bylo, významně by to měnilo možný profil pachatele.

Proč vrah oběti nechal právě v Uhříněvsi? Může to mít nějaký význam?
Dost možná to místo činu nějak souvisí s jeho minulostí, možná blízko bydlel nebo pracoval. Je pravděpodobné, že je mu nějakým způsobem známé a že z něj zná snadnou, rychlou a pro něj bezpečnou cestu, aby v taxikářském autě nemusel nikde bloudit a budit zbytečnou pozornost.

A proč tam zanechal obě oběti? Mohl přece každé tělo dát jinam, aby bylo složitější je najít...
Může to souviset s potřebou nerozptylovat pozornost, jak mediální, tak policejní, a soustředit ji na jedno místo. Pravděpodobně je to jedinec, který bude celý vývoj sledovat v médiích, užívat si jejich pozornost a zřejmě se bude na to místo činu i navracet. Dost možná mu dělá radost, že se ty věci takto vyvíjí a že je kauze věnovaná taková pozornost.

Na co si teď podle vás mají taxikáři dávat pozor?
Podle toho, že si jako oběti pachatel vybral jak mladíka v plné fyzické síle, tak staršího zkušeného taxikáře, dá se usoudit, že zásadně nerozlišuje mezi oběťmi na základě nějaké obavy. Obrana vůči němu bude tedy složitá, a to i pro zkušené taxikáře, kteří za léta praxe umějí číst v lidských tvářích a tipovat si zákazníka. Ten člověk bude pravděpodobně velmi obyčejný, nijak vyzývavý typ. Zkrátka někdo, kdo se ztratí v davu. Proto bych teď spíš taxikářům doporučil pracovat hlavně přes dispečink a vyvarovávat se zakázkám z ulice.

V Uhříněvsi našli dva mrtvé taxikáře 11. dubna 2014:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

VIDEO: Policisté pátrali na Letné po útočnících, kteří napadají chodce

Dětská bitka

Napadení dvou čtrnáctiletých chlapců skupinou útočníků, rvačky a krádeže. Jen během minulého měsíce řešili policisté v...

Střelbou na pražských školách hrozil mladík z Británie, chtěl pozornost

Ilustrační snímek

Českým policistům se ve spolupráci s kolegy ze zahraničí podařilo nalézt autora anonymů, které vyhrožovaly střelbou v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz