Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Přesoutěžená reklama v metru vydělává DPP třikrát více

  12:59
Pražský dopravní podnik (DPP) získal v loňském roce 159 milionů korun z pronájmů reklamních ploch. O rok dříve to bylo 102 milionů. Loňský výnos je trojnásobný oproti částce, kterou podnik získával do roku 2016, kdy vypověděl exkluzivní smlouvu na reklamu v MHD s firmou Rencar ze skupiny JCDecaux. S tou se podnik o platnost smlouvy soudí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: JCDecaux

„V době údajné exkluzivity, kterou Rencar měl na základě neplatné smlouvy, jsme dostávali pouhou třetinu toho, co nám v současnosti přináší pronájem reklamních ploch legálně vysoutěžených v otevřených tendrech, do kterých se měl možnost přihlásit každý subjekt,“ uvedl mluvčí Dopravního podniku Daniel Šabík. Nynější výnosy přitom pocházejí jen ze třetiny reklamních ploch. „Tímto přístupem nejen maximalizujeme výnosy z pronájmu našeho majetku, ale současně se nám daří potlačovat reklamní smog v pražské MHD,“ dodal.

Výnosy se podle městského podniku od roku 2016 zvyšují, proto je i loňská částka oproti roku 2019 vyšší. „Platnost některých smluv, které jsme předtím vysoutěžili, začala až v průběhu roku 2019. U některých nosičů to byly pak z roku 2019 jen dva měsíce, u jiných šest měsíců atd.,“ sdělil.

Městský soud v Praze rozhodl ve věci smlouvy Dopravního podniku Praha s Rencar

Smlouvu s firmou Rencar DPP vypověděl v roce 2016 a označil ji za nevýhodnou a od počátku neplatnou, což firma odmítla. Následoval soudní spor, ve kterém Obvodní soud pro Prahu 9 předloni dal podniku zapravdu. Městský soud v Praze pak věc loni vrátil nižší instanci, protože i když se senát v zásadě ztotožnil s jeho rozhodnutím, původní rozsudek podle něj byl v jednom bodu nejasný a chyběly k němu podklady. Podle DPP to na věci nic nemění. O platnosti smlouvy se nicméně nadále vede soud. Nové projednání věci se zatím neuskutečnilo, JCDecaux mezitím kvůli sporu zahájila s českým státem mezinárodní arbitráž.

Firma Rencar podle informací DPP provozovala v pražské MHD asi 130 000 reklamních ploch, byly například v metru, na tramvajích a na autobusech. Podle podniku za ně ročně platila asi 50 milionů korun. Původně měl kontrakt platit do roku 2031, podnik po jeho vypovězení začal pořádat tendry na menší balíky reklamních ploch.

Vlastnictví Rencaru, který v roce 1990 založil samotný DPP, se v roce 2001 přesunulo ke skupině JCDecaux. Nyní má podnik ve firmě jen menšinový podíl. JCDecaux má také smlouvu s magistrátem na provoz přístřešků MHD, která skončí v polovině letošního roku. Vedení metropole se rozhodlo ji neprodloužit a stovky přístřešků, které firma vlastní, postupně nahradit vlastními.

Rencar a dopravní podnik

Rencar podepsal smlouvu s dopravním podnikem v roce 1997. Má celkem devět dodatků a končit by měla v roce 2031.

  • Za běžnou reklamu v MHD platí Rencar několika způsoby. Fixní platba za pronájem činí 30 milionů plus 27 milionů za údržbu reklam, čištění skel autobusů apod. Další peníze dostává DPP v procentech – pokud Rencar utrží přes 90 milionů, platí 50 procent z tržeb nad tuto částku.
  • Rencar spadá ze 70 % do rodiny JCDecaux, zybtek patří DPP.
  • JCDecaux má i smlouvu na provozování přístřešků MHD s magistrátem. Tu minulé vedení Prahy označilo za nevýhodnou a schválilo její neprodloužení po roce 2021, kdy vyprší.

Reakce společnosti RENCAR

Z veřejně dostupných informací (zejména smluv zveřejněných v registru smluv) a dat, která má společnost RENCAR k dispozici, vyplývá, že loňský výnos společnosti DPP z pronájmu reklamních ploch se oproti částce, kterou získával do roku 2016 na základě smlouvy se společností RENCAR, zvýšil o 36 %. Není tedy pravdivé tvrzení tiskového mluvčího DPP o tom, že loňský výnos z pronájmu reklamních ploch je trojnásobný oproti částce, kterou podnik získával do roku 2016 od společnosti RENCAR.

Pravidelné roční výnosy DPP od společnosti RENCAR se do roku 2016 pohybovaly v částce okolo 80 mil. Kč, nikoli 50 mil. Kč, jak nesprávně informoval mluvčí DPP. Nyní dosahují výnosy DPP z pronájmu téhož majetku DPP okolo 112 mil. Kč, přičemž však v částce cca 13 mil. Kč se na těchto výnosech podílela společnost RENCAR.

Na výnosech DPP z pronájmu reklamních ploch se významně podílí též výnos z pronájmu ploch pro umístění reklamních CLV vitrín v metru. Tyto plochy však společnost RENCAR nikdy neprovozovala. Uvedené reklamní plochy provozovala až do roku 2019 (kdy dané plochy převzala společnost BigBoard Praha, a.s.) společnost euroAWK s.r.o., která za pronájem daných reklamních ploch platila DPP ročně částku okolo 11 mil. Kč. Nyní získává DPP z pronájmu stejných reklamních ploch cca 46 mil. Kč. Významný nárůst výnosů DPP ve srovnání let 2016 a 2020 je tedy dán především ukončením spolupráce s euroAWK, nikoli ukončením spolupráce se společností RENCAR, jak nesprávně prezentuje DPP.

V kontextu výše uvedeného je pak zřejmé, že společnost RENCAR ve skutečnosti exkluzivní postavení při užívání reklamních ploch na majetku DPP neměla, neboť významnou část reklamních ploch na majetku DPP (CLV vitríny v metru) obhospodařovala až do roku 2019 – ke škodě DPP – společnost euroAWK.

Nepravdivé je i prezentované tvrzení tiskového mluvčího DPP o tom, že nynější výnosy DPP pocházejí pouze z třetiny reklamních ploch. Skutečnost je taková, že počet/rozsah reklamních ploch na majetku DPP je ve srovnání let 2016 a 2020 více méně stále stejný; celkový počet reklamních ploch sice v průběhu let kolísá, nicméně jedná se o jednotky procent.
Zároveň, není správná informace, že Městský soud v Praze rozhodl, že smlouva mezi DPP a společností RENCAR na pronájem reklamních ploch v pražské MHD je neplatná. Skutečnost je taková, že Městský soud v Praze se v rámci odvolacího řízení otázkou platnosti smlouvy vůbec nezabýval a věc vrátil – v její klíčové části – soudu prvního stupně k dalšímu projednání.

Autoři: ,

V pražské zoo přivítali dva nové lední medvědy

  • Nejčtenější

Ostuda českého fotbalu. Pohár končil bitkou fanoušků, zasáhli těžkooděnci

22. května 2024  20:41,  aktualizováno  22:54

Místo vítězného křepčení s pohárem hromadná bitka fanoušků. Ostuda, ze které se bude český fotbal...

Vychytávka jako z Jamese Bonda. Řidič za jízdy měnil na autě poznávací značky

22. května 2024  14:23

Pražští policisté si na začátku května všimli vozu, které nemělo odpovídající poznávací značku a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Divácký rekord? Pro Česko není velkou výzvou, spíš by MS mělo hostit častěji

20. května 2024  6:29

Asi žádné jiné číslo se při fanouškovských náletech na hokejovém mistrovství světa neřeší víc. 741...

Plzeň - Sparta 1:2, k titulu i pohár. Finále rozhodl v nastavení Birmančevič

22. května 2024  17:14,  aktualizováno  20:03

Sparťanští fotbalisté po pěti dnech slaví další trofej. Po zisku titulu zvítězili ve finále...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Lezci přimontovali na obchodní dům Máj i druhého motýla od Černého

19. května 2024  17:06

Na fasádu obchodního domu Máj na pražské Národní třídě dělníci v neděli namontovali druhého...

V metru ve stanici Náměstí Republiky spadl do kolejiště člověk, provoz byl zastaven

25. května 2024  22:38,  aktualizováno  23:28

„Na stanici metra B spadl do kolejiště člověk. Provoz metra je přerušen v úseku Smíchovské nádraží...

Bohemians - Pardubice 0:1, jediný gól dal z dorážky Daněk, domácí dohráli bez Puškáče

25. května 2024  19:59

Pardubičtí fotbalisté nejlíp zvládli skupinu o záchranu, v závěrečném dějství vyhráli na Bohemians...

Česká tradice fyzických trestů. Každý druhý rodič schvaluje fackování dětí

25. května 2024

Premium Maminčin nový kamarád se na mě často zlobí. Křičí, že neposlouchám. Když jsme spolu sami, často mi...

80 bodů není dost. V Praze neuspěli ani žáci s vysokým průměrným výsledkem

25. května 2024  11:25

„Smutné je, že i dítě, které se dva roky připravuje na Cermat a poslední půlrok navíc velmi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...