Povedené rekonstrukce památkových budov soutěží o cenu odborníků

  6:38aktualizováno  15:38
Jedinečnou památku lze v metropoli obnovit bez bouří nevole. Platí to i o funkcionalistickém skvostu, centrále pražských Elektrických podniků. Rekonstrukce budově vrátila její dávný lesk. Památkáři ji proto nyní nominovali do 8. ročníku soutěže o Cenu NPÚ Patrimonium pro futuro za rok 2020, které se účastní přes tři desítky obnovených památek z celé republiky.
Po zdařilé a oceňované rekonstrukci se bývalá centrála Elektrických podniků...

Po zdařilé a oceňované rekonstrukci se bývalá centrála Elektrických podniků proměnila v administrativní objekt. | foto: Národní památkový ústav

Největším administrativním objektem v hlavním městě bývala budova v Bubenské ulici, v níž sídlily Elektrické podniky. Dominanta Holešovic v posledních letech chátrala, zachránila ji až nedávná zdařilá obnova.

O cenu NPÚ z Prahy kromě tohoto fukcionalistického klenotu soutěží ještě méně známá a drobnější, nicméně zajímavá renovace historického železářského krámu z konce 30. let 20. století firmy Koula a syn v Dušní ulici na Starém Městě.

Renovace památkových budov v Praze přitom v poslední době nezřídka vzbuzuje vlnu nevole mezi ochranáři památek. Neplatí to však o obnově objektu Elektrických podniků. „V tomto případě šlo o náročnou úpravu, která se z hlediska památkové ochrany povedla,“ uvedl ředitel pražského územního odborného pracoviště NPÚ Jaroslav Podliska.

Po zdařilé a oceňované rekonstrukci se bývalá centrála Elektrických podniků proměnila v administrativní objekt.

Komplex Elektrických podniků se proměnil v moderní administrativní centrum s kancelářemi o rozloze takřka 20 tisíc metrů čtverečních. „Všechny jiné způsoby využití by znamenaly daleko větší zásah do budovy,“ řekl architekt Marek Tichý z ateliéru TaK, který se stal autorem projektu.

Proslulé kachle

Rozsáhlé rekonstrukci předcházela dlouholetá systematická příprava včetně stavebně technického a tepelně izolačního průzkumu. V rámci renovace ikonický krémově bílý keramický obklad fasád nahradila věrná replika. „Vybrané partie s původním obkladem byly zachovány ve vnitřních dvorech. V interiéru došlo k částečným dispozičním úpravám, ale základní řešení zůstává zřetelné,“ shrnují projektanti.

34 položek

– tolik památkově pozitivních počinů se ocitlo v soutěžním osudí. Poblíž Prahy soutěží neorenesanční vila v Tichém údolí v Roztokách. Rezidenci si nechal roku 1897 vystavět Sigmund Theodor Haurowitz, spolumajitel továrního skladu Kosmonoských kartounů a obchodu s rukodělným zbožím.

Postupy a řešení zde použité mohou být podle expertů přínosem a dobrým vzorem pro obnovu srovnatelných objektů památek 20. století. Zvláště unikátního fondu architektury meziválečného období.

Lázně pro zaměstnance

Elektrické podniky pro Prahu zajišťovaly řadu služeb. Organizovaly výrobu a rozvod elektřiny i páry, zároveň provozovaly elektrické dráhy, autobusy a trolejbusy. A kromě toho též obhospodařovaly veřejné osvětlení ve městě. Na přelomu 20. a 30. let pro ně nové sídlo vyprojektovali architekti Adolf Beneš a Josef Kříž. Nejreprezentativnější část objektu představovala centrální dvorana se schodištěm a chodbami, zajišťující přístup ke kancelářím. Zaměstnancům sloužila odpočinková místnost, knihovna, ale také terasy či lázně.

Architekti umístění a dispozici budovy důkladně řešili. „Přeorientovati budovu do tohoto veřejného prostranství bylo tudíž úlohou regulační. Dosaženo toho zcela volnou dispozicí, vyhovující provozně a soustřeďující hmoty ku středu,“ napsal o stavbě architekt Adolf Beneš.

Více než železářství

Někdejší Koulovo železářství v přízemí činžovního domu na rohu Dlouhé ulice s novobarokními a secesními prvky z přelomu 19. a 20. století představuje další obnovenou památku, nominovanou na ocenění v aktuálním ročníku soutěže Patromonium pro futuro.

Regály, sklady či kanceláře firmy Koula pocházely z roku 1937. „Dobře zachovaný původní interiér sloužil svému účelu, a to až do počátku 21. století téměř beze změn,“ uvádí nominace. Někdejší obchod poté několik let neměl využití a nedostatek údržby se také projevil na jeho stárnutí. 

Provozovna někdejšího železářství firmy „Koula a syn“ prošla na přelomu let 2019 a 2020, více než tři čtvrtě století od svého zřízení, celkovou obnovou. Nový nájemce, vinařská firma, vzal na sebe celkové náklady za projektové a stavební práce. Intaktně dochovaný interiér obchodu, který tvoří jádro památkové hodnoty objektu, se podařilo rehabilitovat a začlenit do koncepce nové prodejny.

Během rekonstrukce prošel restaurací veškerý mobiliář. Některé prvky projekt přemístil, zachoval však autenticitu celého místa. Zůstalo například torzo původního nákladního výtahu i originální litinové schodiště. Během záchranných prací došlo i na obnovu detailů nespadajících pod památkovou ochranu. Majitel staré železářství adaptoval na vinotéku a banku vín.

Do soutěže Patrimonium pro futuro územní odborná pracoviště NPÚ aktuálně nominovala 34 pozitivních počinů. Zatímco porota vybírá vítěze jednotlivých kategorií, může veřejnost podpořit některý z návrhů. „Veřejnost rozhoduje o vítězi ocenění Památky děkují napříč všemi kategoriemi, hlasovat lze však pouze jednou,“ uvedla Jana Hartmanová z NPÚ.

Patrimonium pro futuro

Hlasování v soutěži běží do 30. září 2021. Volit památku a hlasovat je možné na webu NPÚ www.npu.cz.

Vítěze poté vyhlásí na listopadovém slavnostním galavečeru spolu s ostatními výherci v jednotlivých kategoriích, které vybírá odborná porota.

Řeší se kategorie obnova památky, restaurování, památková konverze, objev, nález roku, prezentace a popularizace a další.

Autor:

Zbraněmi rozdmýcháváte konflikt na Ukrajině, vpálil Ondráčkovi Stropnický

  • Nejčtenější

Konec Turků na Letné: kung-fu i omluva. Pak kouč Galatasaraye zpražil sudího

23. února 2024  1:04

V mžiku se strhla taková mela, že bouřlivé sparťanské oslavy musely na chvíli počkat. Sotva...

Policie vyšetřuje trojnásobnou vraždu v Hořovicích, zemřela žena a dvě malé děti

25. února 2024  8:21,  aktualizováno  14:56

Hasiči a policisté v sobotu našli v jednom z bytových domů v Hořovicích na Berounsku tři mrtvé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kočár s koňmi, průvod přes město, bílé holubice. Kočkova rodina se loučila s babičkou Olgou

23. února 2024  7:45,  aktualizováno  14:08

Lidé se v pražském Břevnovském klášteře rozloučili s Olgou Kočkovou, manželkou někdejšího šéfa...

Policie hledá cestujícího, který v autobuse spadl na dívku. Vážně ji zranil

22. února 2024  15:50

Policisté vyšetřují událost, která se stala v úterý 20. února odpoledne během jízdy autobusu číslo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdemolované Kladno čeká další baráž. Lídr otočil derby, Kometa je těsně čtvrtá

23. února 2024  17:20,  aktualizováno  22:58

Hokejová extraliga pokračovala pěti zápasy 48. kola. Páteční program definitivně rozhodl, že Kladno...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Sobotka po kanonádě: Nechtěli jsme z toho dělat exhibici, snažíme se být lepší

26. února 2024  21:24

Jistota nejméně druhého místa po základní části extraligy? Účastnické místo v Lize mistrů? Osm gólů...

Zloděj ukradl v Žehrově sochu Jana Nepomuckého, zbyl po ní jen podstavec

26. února 2024  17:42

Sochu Jana Nepomuckého z 19. století ukradl neznámý zloděj ve středočeském Žehrově v Českém ráji....

Sparťan Ryneš měl být vyloučen, Plzeň dala gól po chybně odpískaném faulu

26. února 2024  16:50

Rozdal patnáct žlutých karet, měl udělit ještě šestnáctou. Komise rozhodčích vytkla Ladislavu...

V přelepeném dresu Slavie zve Hřib na inovativní maraton. Fanoušci zuří

26. února 2024  16:11

Náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti) v propagačním videu vyzývá Pražany k účasti v pátém ročníku...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...