Dům v Divadelní, kde před rokem vybuchl plyn, se prodal za 210 milionů

  15:37aktualizováno  15:37
Dům v pražské Divadelní ulici, který před téměř rokem poškodil výbuch plynu, se prodal. Současný vlastník, kterým je státní podnik Řízení letového provozu ho v internetové aukci vydražil za 210 101 000 korun. Nového majitele zatím prodávající tají.

V domě, kde v dubnu 2013 explodoval plyn, měl v části od Smetanova nábřeží výstavní prostory galerista Zdeněk Sklenář | foto: Vítězslav Bureš, iDNES.cz

"Je to tedy o 101 tisíc víc, než byla vyvolávací cena stanovená znaleckým posudkem," konstatoval mluvčí podniku Richard Klíma.

Aukce se přitom zúčastnili dva zájemci, dům podle Klímy získal soukromý investor. Pokud nenastanou komplikace, kupní smlouva bude uzavřena v polovině dubna v okamžiku, kdy transakci schválí ministerstvo dopravy.

Fotogalerie

O dům na měly zájem i další instituce. Společně o něj usilovala Univerzita Karlova a Akademie múzických umění a obrátily se proto i na vládu. Dražby se ale zúčastnit nemohly.

"Kupní cena, kterou mohou veřejné vysoké školy zaplatit, je pevně dána a musí být projednána s ministerstvem školství. Svou nabídku tedy školy nemohou utajit, a proto jsou v aukci znevýhodněny oproti komerčním subjektům," vysvětlil rektor UK Tomáš Zima.

Podle mluvčího univerzity Václava Hájka byl dotčený dům pro Fakultu sociálních věd ideální příležitost pro rozšíření aktivit, které jsou dnes soustředěny ve vedlejší budově Hollar.

"Nová budova by fakultě umožnila realizovat plán na posílení svého postavení jako organizátora odborných konferencí, a zejména rozvoje doktorských studií," prohlásil.

"Další prioritou, kterou by bylo možné v rámci tohoto prostoru lépe naplnit, je rozvoj cizojazyčných programů a zkvalitňování služeb pro jeho účastníky," dodal.

Explozi zavinil dávno mrtvý stavbyvedoucí

Mohutná exploze otřásla domem číslo 5 v Divadelní ulici loni 29. dubna, zraněno bylo 43 lidí. Výbuch způsobil škody za 275 milionů korun a poničil objekty v sousedství.

Za viníka policie označila muže, který měl na starosti stavbu v ulici v polovině 70. let. Muž ale dávno zemřel. Proto policie koncem letošního února případ odložila.

Při stavbě, kterou podnik Středočeské plynárny zahájil v květnu roku 1977 a zkolaudována byla v roce 1980, viník porušil normy a stavební dokumentaci při křížení produktovodů, jež vedou plyn a elektřinu.

Nebyla mezi nimi totiž zachovaná předepsaná vzdálenost zhruba 20 centimetrů. Stavbyvedoucí je totiž nechal položit na sebe.

Trubka, která tak vedla pod povrchem Divadelní ulice u křižovatky s Krocínovou, působila na elektrické kabely. To po čase mělo za následek poškození izolace a zkrat. Elektrický oblouk propálil plynové potrubí. Otvorem o průměru zhruba 1,5 centimetru pak unikal plyn.

Podle vyšetřovatelů trvalo několik hodin, než se uniklý plyn nahromadil v budově číslo popisné 5. Tam poté vybuchl.

Exploze poničila nejen samotný dům patřící Řízení letového provozu. Napáchala také škody na okolních budovách - Akademii věd, Národním divadle, poškozené byly rovněž budovy na Smetanově nábřeží.

O svou výstavní síň přišel vinou výbuchu i galerista Zdeněk Sklenář, který měl na Smetanově nábřeží pronajatou část explozí nejvíce dotčeného domu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Mánes zdobí nábřeží už 90 let. Nádhernou stavbu financoval i Rothschild

Řeka působí jako magnet a přitahuje romantiky i umělce.

Ostře řezané linie, čisté bílé plochy a vysoká kamenná věž s patinovanou kupolí tvoří dominantu vltavského nábřeží a...

VIDEO: Ve výkopu prasklo potrubí, gejzír vody sahal do čtvrtého patra

Z žižkovského vodovodu tryskala voda až do výšky 4. patra (19. července 2019)

Několikametrový gejzír vody několik minut stříkal z potrubí v ulici na Žižkově. Na dodávku vody by havárie neměla mít...

VIDEO: O víkendu zavřou lanový most. Podívejte se, jak objet Jižní spojku

Na řidiče na Lanovém mostě čeká další dopravní omezení.

Od začátku července probíhají na několika místech na pražské Jižní spojce různé opravy a stavby. Provoz je omezený i na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz