Magistrát podle opozičních zastupitelů platí zbytečně vysoké částky za právní služby. Ilustrační snímek

Magistrát podle opozičních zastupitelů platí zbytečně vysoké částky za právní služby. Ilustrační snímek | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Pražský magistrát utratil během čtyř měsíců za právníky 23 milionů

  • 40
Zastupitelé TOP 09 se pustili do vedení města, prý zbytečně utrácí za právníky. Například prý kvůli obhajobě u Ústavního soudu zaplatilo desetkrát více než ten, kdo na město stížnost podal. Najímání právníků prý navíc často postrádá smysl.

Například, aby Praha nezaplatila pokutu 950 tisíc korun, najala si právní firmu, která problém řešila za 2,3 milionu. Rozdíl: 1,4 milionu v neprospěch města. Tato zakázka přitom nespadá do období vlády bývalého primátora Pavla Béma. Vznikla až na začátku tohoto roku, kdy radnici už šéfoval Bohuslav Svoboda.

"Když jsme rozpočítali práci na obhajobě města kvůli pokutě za opravu Karlova mostu, zjistili jsme, že za jednu stránku od právníků v tomto případě radnice platila 41 tisíc korun," počítal práci advokátů opoziční zastupitel Prahy za TOP 09 Pavel Richter.

Podle mluvčí Prahy Terezy Krásenské firmu najímali ve chvíli, kdy hrozila pokuta až 4 miliony. "Nikdo tehdy nemohl tušit, že vyměří pokutu 950 tisíc," vysvětluje.

To ovšem není jediný podezřelý případ toho, kolik a za co Praha platí advokátům.

Magistrát v posledních čtyřech měsících utrácel i za specialisty na ústavní právo, kteří mají zajistit, aby se nemusely opakovat komunální volby. Cena: 1,76 milionu korun. Zajímavé je ovšem druhé číslo. Malé strany, které si u Ústavního soudu na postup hlavního města stěžují a chtějí volby zrušit, za pomoc právníků zaplatily jen desetinu toho, co Praha.

"Zatím to bylo zhruba 150 tisíc celkem. Zvedne se to maximálně na 200 tisíc," vypočítal náklady Pavel Dobeš z Věcí veřejných. A jeho slova potvrdil i evropský demokrat Jiří Witzany. U Ústavního soudu je přitom zastupuje Pavel Uhl, jeden z nejlepších specialistů na ústavní právo. Jejich poměrně podrobná stížnost analyzuje dopady voleb hned z několika úhlů.

Posudky levně pořídit nelze, hájí se primátor

"Zpracovat žalobu dokáže každý. To není tak obtížné. Složité je vypracovat obhajobu, posudky, rozbory. Při ocenění právních služeb jsme se řídili ceníkem a podle něj jsme platili za hodinu práce koncipienta i experta," vysvětluje rozdíl v ceně Svoboda. Odmítá, že by suma byla přehnaná.

"Celkem už radnice za čtyři měsíce za advokáty utratila 23 milionů korun. Kdyby v tomto tempu nová vláda pokračovala, bude to kolem sedmdesáti milionů za rok," varuje Richter, který na problém včera upozornil.

Nad vysokými čísly se rozčiloval i lídr TOP 09 v Praze Zdeněk Tůma. "V České národní bance, kde jsme řešili například i kauzy Nomura a IPB, jsme za rok za externí právní služby utráceli řádově dvacet milionů korun," poukazuje na rozdílný přístup Tůma, exguvernér národní banky. Na to, že Praha za advokáty moc utrácí, upozorňovala i bývalá opoziční zastupitelka Markéta Reedová (VV).

Primátor: Naši právníci mají dost své práce

Podle pražské mluvčí úřad najímá externí právní služby, pokud na problémy nestačí či je nestíhají řešit jeho právníci.

Magistrát má také vlastní právníky, jen na speciálním oddělení jich sedí devatenáct a většina odborů má navrch ještě další. Ti mají podle primátora Svobody práce dost s personálními změnami nebo s přípravou zákonů pro Poslaneckou sněmovnu. "Omezovat počet právníků nehodláme," řekl. Změnu však chystá, nikoli však kvůli dosavadní ceně.

Chce vypsat výběrové řízení na "panel" právních kanceláří. V něm město vybere několik firem na mezinárodní i české právo. "Z těch pak budeme vybírat kancelář, která nás bude v konkrétním sporu zastupovat," vysvětlil včera primátor. Informaci zveřejnil jen chvíli poté, co jej za advokáty kritizovala opozice.