Sedmnáctý ročník festivalu má motto „Česká věda hýbe světem“ a přináší klasické dny otevřených dveří, přednášky, workshopy nebo diskuse s odborníky. Návštěvníci se však mohou těšit i na novinky.
„Pro zájemce je připravena třeba vědecká úniková hra Decoder. Hru může hrát až třicet lidí, je proto vhodná pro školní třídy, a je přístupná po celý týden,“ říká Pavla Chlebounová z Akademie věd.
Další novinkou je Dům nanohrůzy, kde návštěvníci nahlédnou do mikroskopického světa živých organismů i neživých útvarů zvětšených na jednotlivé atomy a molekuly. „Tato vizuálně atraktivní podívaná je krásná i lehce strašidelná zároveň,“ říká Chlebounová.
Poprvé se také představí vědecká stand-up show Cesta k úspěchu.
Výběr z programu Týdne vědy a technikyPONDĚLÍ 6. LISTOPADU
ÚTERÝ 7. LISTOPADU
STŘEDA 8. LISTOPADU
ČTVRTEK 9. LISTOPADU
PÁTEK 10. LISTOPADU
SOBOTA 11. LISTOPADU
NEDĚLE 12. LISTOPADU
Podrobný program na: http://www.tydenvedy.cz/program |
„Zde vystoupí pět řečníků se svými příběhy o cestě za úspěchem. Mezi vystupujícími jsou držitelé ceny Neuron Anna Fučíková a Přemysl Jiruška, Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty UK, Jan Nevoral z Lékařské fakulty v Plzni a Pavel Kacerle, tvůrce vizuálních efektů v Hollywoodu,“ doplňuje mluvčí.
Dopoledne hlavně pro školy, odpoledne pro všechny
Dopolední program festivalu se zaměřuje na studenty středních škol, pro které jsou připraveny přednášky a exkurze. Odpolední a večerní hodiny cílí především na širokou veřejnost.
Hlavní budova Akademie věd ČR (AV ČR) na Národní třídě slouží jako centrála. Zde bude probíhat hlavní program festivalu, který zasvětí každý z pracovních dnů jednomu z pěti velkých témat – Potraviny budoucnosti, Superlasery a jejich využití, Medicína a civilizační choroby, Nanotechnologie a Informatika, robotika a umělá inteligence.
Pro každý z dnů je v hlavní budově AV ČR připraven celodenní program se zaměřením na dané téma, který vyvrcholí ve večerních hodinách diskusí s odborníky. Tematický celodenní program vždy zaštiťuje jeden z předních českých odborníků.
Vědu doplní zábava
Festival ale nebude jen o vážných tématech. Věda má být inspirací i zábavou. Populární science show Světlo a zvuk předvede doktor Michael Londesborough.
Ústavy Geofyzikální, Astronomický a Ústav fyziky atmosféry AV ČR si připravily naučnou stezku, během které zájemci projdou třemi institucemi sousedícími ve spořilovském vědeckém areálu a seznámí se s jejich činností.
V Geofyzikálním ústavu vědci zájemcům vysvětlí pohyby litosférických desek. Lidé se tak dozvědí, jak se měří zemětřesení, a sami si vyzkoušejí citlivost seizmografů.
Velkým tahákem letošního ročníku je Pavel Kacerle, mistr vizuálních efektů z Hollywoodu, který se podílel na snímcích Iron Man 3, Jurský svět nebo Avengers. „Ve své přednášce povypráví o tom, co jsou to vizuální efekty, jaká je jejich historie a jak vlastně technicky vznikají,“ dodává Chlebounová.
A o filmech se nebude jen mluvit. Vědecká témata se budou pro návštěvníky promítat v sálech jednotlivých ústavů, v kině Světozor nebo v Kině Pilotů. Vstupné na všechny akce festivalu je zdarma, většinou je však nutná rezervace.