Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Pražské tramvaje pomalejší nebudou, dopravní podnik vyřešil defekty kol

  7:48aktualizováno  10:48
Šnečí tempo čtyřicetikilometrové rychlosti – taková hrozba visela nad pražskými tramvajemi 15T od letošního podzimu. Drážní úřad tak reagoval na několik vykolejení způsobených vadnými gumovými segmenty tramvajových kol. Dopravní podnik (DPP) se však proti rozhodnutí odvolal, vyměnil dodavatele kritického dílu a podnikl několik dalších opatření.

V loňském roce v létě vykolejila tramvaj ve Vinohradské ulici. | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Vadná kola DPP nepodceňuje. Minulý týden pro MF DNES podnik ve Vozovně Motol předvedl, že je problém vyřešen. Cílem přitom není jen zažehnat problémy s hrozbou omezení rychlosti. Výsledkem by mělo být zrychlení i oproti homologaci.

Pražské tramvaje mají v současnosti povolenou maximální rychlost 60 km/h. Jenže město počítá s rozrůstáním tramvajové sítě směrem na periferii, či dokonce za hranice metropole a pro přesuny na větší vzdálenosti šedesátka není optimální rychlostí. 

Ideálním stavem, kterého by chtěl DPP docílit, by bylo, aby některé tramvaje mohly legálně dosahovat sedmdesátikilometrové rychlosti. Největší městská firma proto plánuje získat povolení sedmdesátky zatím u tramvají 14T a výhledově i pro 15T.

Pozorní řidiči

Prvními, kdo se s problémy kol setkali, byli samozřejmě řidiči. Jim proto DPP adresoval dokument „Technické opatření“. Podle něho mají zpozornět hlavně v momentě, kdy kola začnou v neodůvodněných případech prokluzovat – tedy například za sucha. Skluz přitom signalizuje i kontrolka na přístrojové desce.

Řidiči musejí problémy ihned nahlásit tramvajovému provoznímu dispečinku (PDT). Na místo musí vyrazit pohotovostní vozidlo, které stav podvozku i kol tramvaje zkontroluje.

„V současné době už ale nemáme žádné případy, kdy by diagnostika ukazovala problémy s vadnými koly,“ vysvětluje Milan Slunečko, vedoucí jednotky Správa vozidel Tramvaje DPP.

Nové pražské tramvaje možná budou jezdit pomaleji. Kvůli špatným kolům

Tramvaje 15T mají 16 kol, každé z nich má celkem dvacet gumových segmentů. Za jediný den ve vozovně Motol pracovní četa zvládne vyměnit gumové segmenty na osmi kolech. Kvůli urychlení prací přitom vadné díly vyměňují přímo na tramvajích.

Při ukázce pro MF DNES byly k vidění i tramvaje 15T s odmontovanými podvozky. „To je ale kvůli tomu, abychom ty podvozky mohli otočit. To provádíme u všech tramvají. Díky tomu je možné prodloužit životnost jejich kol. Té dosahujeme i díky tomu, že kolům jednou za čas frézujeme nový profil,“ dodává Slunečko.

Nejprve v dopravním podniku neměli jasno, proč se jejich kola začínají protáčet, a začalo zjišťování, které mělo problémy odhalit. „Vadná kola jsme začali rozebírat a hledali jsme na nich původ problémů. Vše bylo komplikovanější kvůli tomu, že samotný výrobce vadné součástky se k nám otočil zády,“ vysvětluje Martin Doubek, který je v DPP vedoucím odboru technické kontroly.

Vadná šarže segmentů

„Nakonec se nám podařilo zjistit, že problémy vznikají, protože jsme dostali vadnou šarži gumových segmentů. Ty jsou na kolech mezi obručí a nábojem (středem kola, pozn. red.) kvůli omezení vibrací. Když jsou segmenty špatné, mají kola tendenci se protáčet, laicky řečeno prokluzovat, a v kolech vznikají mezery,“ říká Slunečko. Pokud už jednou kola začnou prokluzovat, guma se začne drolit a kolům hrozí, že se zcela rozpadnou.

„Zahájili jsme proto pravidelné měření všech kol tramvají 15T. A už jsme objevili několik desítek vadných kol, všechna jsou opravena,“ dodává Slunečko. Dopravní podnik podle něj začal gumové segmenty měnit za jiné – od nových dodavatelů, které se lépe osvědčily.

Testy kvality prošly výrobky od jednoho českého a jednoho německého podniku. „Zástupci DPP nás průběžně informovali o přijatých opatřeních,“ vysvětluje mluvčí Drážního úřadu Novák.

K novým opatřením DPP mimo jiné patří pravidelné testování kvality gumových segmentů pro kola tramvají, která přicházejí od výrobce. „Do budoucna už zabráníme tomu, aby se vadná součástka dostala do provozu,“ vysvětluje Slunečko. Tramvaje 15T už sice nejsou v záruce, kterou výrobce Škoda Transportation poskytl na 33 měsíců, ale přesto právníci DPP počítají, kolik aféra s vadnými koly firmu stála. Další postup vyhodnotí.

Autor:
  • Nejčtenější

V Čakovicích vraždil jeden z rodičů, pak zastřelil dvouletého syna a sebe

Sobotní nález tří mrtvých v Čakovicích souvisel s rodinnou tragédií. Policisté nyní upřesnili, že se jedná o...

Pod vlak metra spadl kus stropu. Linka B ve špičce nejela, autobusy nestíhaly

Linku B pražského metra vyřadila v ranní špičce na víc než hodinu technická závada. Ve stanici Smíchovské nádraží spadl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve skladu potravin našla veterinární správa mražené larvy bource morušového

Veterinární inspektoři našli při kontrole skladu potravin na pražském Žižkově 6,5 kilogramu zmrazených larev bource...

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nehoda na D5, zpožděné lety i autobusy. Sníh zkomplikoval dopravu

Silnice pokryl první prosincový sníh, který způsobil komplikace v dopravě. Nehoda čtyř osobních aut uzavřela na...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

VIDEO: Dominanta Kladenska zmizela. Pyrotechnici odstřelili komín v Libušíně

Jedna z dominant důlní historie Kladenska, impozantní stometrový cihlový komín na Dole Schoeller u Libušína, v sobotu v...

Návrh mostu mezi Výtoní a Smíchovem není zdařilý, míní Klub Za starou Prahu

Podle zástupců Klubu Za starou Prahu není návrh nového železničního mostu pod Vyšehradem zdařilý pro význam a...

Pětiměsíční samičku hrabáče v Zoo Praha pokřtili tak, aby nosila štěstí

V Africkém domě pražské zoo v sobotu slavnostně pokřtili pětiměsíční samičku hrabáče kapského, která se v létě narodila...

Lítačka se opět sama prodlouží, vyšší ceny jízdného Pražanům zatím nehrozí

Cestující pražskou městskou hromadnou dopravou nebudou muset ani příští rok vážit cestu do Škodova paláce. Žádné...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...