Kapsáři Prahu obsadili až po sametové revoluci, přibylo také vražd

  6:46aktualizováno  6:46
Před třiceti lety se člověk v městské hromadné dopravě nemusel tolik obávat toho, že ho okrade kapsář. Zato byla větší pravděpodobnost, že se mu někdo vloupá do bytu nebo ukradne věci z auta. Kriminalita v Praze se od roku 1989 výrazně proměnila.

Kriminalitu i provoz na silnicích řešila za minulého režimu Veřejná bezpečnost. Na snímku z roku 1981 kontrolují její příslušníci řidiče v rámci Měsíce bezpečnosti silničního provozu. | foto: ČTK

V osmdesátých letech v Praze vyšetřovala Veřejná bezpečnost ročně v průměru 15 až 20 tisíc trestných činů. Pro srovnání – loni řešili pražští policisté 47 601 trestných činů. Jak ale upozorňují sami policisté, nedají se tehdejší čísla s těmi aktuálními přesně srovnávat. Kategorizace trestných činů a přestupků se měnila a některé trestné činy, jako bylo například příživnictví, byly po revoluci dokonce zrušeny.

Velkou změnu je ale možné pozorovat například v kategorii kapesních krádeží. Zatímco nyní jsou jedním z nejčetnějších druhů kriminality v Praze, před třiceti lety byla situace jiná. Daleko před kapsáři byla co do počtu případů třeba vloupání i krádeže věcí z aut. 

Přesné statistiky kriminality v Praze pro období před sametovou revolucí sice nemá k dispozici ani policie, ani Český statistický úřad, podle kriminoložky Aleny Marešové z Policejní akademie ČR se ale počty kapesních krádeží v metropoli pohybovaly v 80. letech kolem 500 případů ročně.

První komplexní údaje o kriminalitě přinesla až statistická ročenka za rok 1990, kdy v Praze policie evidovala 2 384 kapesních krádeží. Nejvíce se kapsářům dařilo v roce 2006, kdy měli v hlavním městě na svědomí 9 742 případů.

„Před revolucí bylo v metropoli mnohonásobně menší procento cizinců a méně turistů. Nárůst kapsářů po roce 1989 bych připočetla i celkovému většímu pohybu obyvatel a také koncentraci všeho do Prahy. To dříve nebylo a pozitivní i negativní jevy byly více rozptýlené po celém státě,“ říká kriminoložka Marešová. „Kapesní krádeže ale radikálně zvýšili především cizinci,“ dodává.

Kriminálce se dařilo

Plodné roky zažívala v osmdesátých letech pražská mordparta, která řešila řadu velkých případů se stoprocentní úspěšností. „Praha byla v osmdesátých letech jedna z nejlepších metropolí, pokud jde o objasněnost vražd. Měli jsme šňůru téměř sedmi let bez jediné neobjasněné vraždy. Opravdu se nám v tomto směru dařilo. Lepší byli v Evropě snad jen u kriminálky v Reykjavíku, ale to jen proto, že tam řešili jedinou vraždu za třináct let,“ vzpomíná Jiří Markovič, někdejší vyšetřovatel a poté i šéf oddělení vyšetřování vražd.

Seriál 30 let svobody v Praze

Markovič vyšetřoval například sériového vraha Jiřího Straku, známého jako spartakiádní vrah. Ten v roce 1985 napadl na území Prahy jedenáct žen, přičemž brutalita jeho útoků se postupně zvyšovala. Nakonec byl usvědčen ze tří vražd, dvou pokusů o vraždu, pěti znásilnění, tří loupeží a pěti krádeží.

Co se týče vražd, daří se pražské policii případy řešit i v současnosti. V loňském roce měli policisté stoprocentní objasněnost u čtrnácti vražd, v roce 2017 se jim podařilo vyřešit všech dvaadvacet případů. „Myslím si, že je v Praze spousta dobrých kriminalistů, třeba Josef Mareš, který je šéfem prvního oddělení a dělá svoji práci opravdu dobře,“ říká Markovič.

Dalším z případů, na který bývalý vyšetřovatel vedle spartakiádního vraha hodně vzpomíná, je pětinásobný vrah Ladislav Hojer, který byl za své brutální činy odsouzen k trestu smrti a v roce 1986 popraven v pankrácké věznici.

Vyšetřovatelské metody i technologie se podle Markoviče od osmdesátých let posunuly hodně kupředu. „Hlavní posun vidím ve využívání DNA, která vyšetřování vražd hodně zjednodušila. My jsme nic takového neměli a museli jsme jezdit na Slovensko za docentem Vladimírem Ferákem, který s rozborem DNA u nás začínal,“ vysvětluje Markovič. „Byla to velice drahá záležitost. Dnes se to ale používá běžně a je to ještě lepší metoda než otisk prstu,“ dodává.

Po pádu režimu počet vražd výrazně stoupl. V roce 1990 řešili policisté v Praze pětačtyřicet vražd, o dva roky později jich bylo už osmapadesát a v roce 1999 dosáhla statistika vražd čtyřašedesáti případů. 

„Velký nárůst vražd ovlivnili hlavně cizinci, kteří se po revoluci stáhli do Prahy,“ říká Markovič. Poté však začal počet vražd klesat a od roku 2010 počty pražských případů nepřesáhly třicítku. „V Praze při objasňování vražd pomohly například kamery. Když máte na každém rohu kameru, je to velká výhoda,“ dodává bývalý vyšetřovatel.

Nejčtenější

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté ale nakonec v...

Praha odstranila desítky boxů na klíče od sdílených bytů. Vadí údržbě

V Praze přibývá boxů na klíč od sdíleného bytu. Majitelé bytů je dávají na...

Desítky schránek na klíče odstranili pracovníci údržby veřejného osvětlení v metropoli. Na sloupy je dávají majitelé...

Policie pátrá po řidiči formule, který se proháněl po dálnici D4

Policie hledá řidiče, který jel ve formuli po dálnici D4.

Příbramští policisté pátrají po řidiči formule, který jel po dálnici D4. Řidič je podezřelý z porušení zákona o...

Stát nedá Praze na dostavbu okruhu ani korunu, řekl Babiš Hřibovi

Babiš začal prohlídku ve vytipovaném pozemku v Letňanech, který je nedaleko...

Pražský primátor Zdeněk Hřib jednal v úterý s premiérem Andrejem Babišem o dostavbě pražského okruhu. Praha to po vládě...

Zvedněte ruce, kdo jste to čekali. Italský tisk sepsul výkon Interu

JAK MI TO CHYTIL? Romelu Lukaku z Interu Milán lituje neproměněné tutovky,...

Falešný start, pohroma, trápení. Italská média tvrdě kritizují počínání fotbalistů Inter Milán v úvodním utkání Ligy...

Další z rubriky

O vládní čtvrti se s primátorem nedá jednat, říká Babiš. Osloví radní

Premiér Andrej Babiš prohlíží s generální ředitelkou Úřadu pro zastupování...

Premiér Andrej Babiš nehodlá dál jednat s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem o vládní čtvrti v Letňanech. Místo toho...

Bodl ji do srdce, řekla soudkyně. Za vraždu holčičky vyměřila 18 let vězení

Odsoudili ho na 18 a půl roku za vraždu tříletého děvšátka

Městský soud v Praze poslal na 18 a půl roku do vězení Jiřího N., který je obžalovaný, že letos v březnu v bytě v...

Policie pátrá po spolupachateli krádeže kola za dvě stě tisíc korun

Policie hledá zloděje karbonového kola za stovky tisíc korun

Pražská policie již od dubna letošního roku pátrá po muži, který je spolupachatelem krádeže horského kola. Spolu s...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz