Všechny ostatní vozy musí mít nálepku dokazující, že splňují alespoň emisní normu Euro 3. Za porušení zákazu bude hrozit řidičům až 2,5tisícová pokuta. Takzvané nízkoemisní zóny už fungují v mnoha evropských městech, převážně v Německu.
„Rádi bychom, aby nízkoemisní zóny začaly platit 1. ledna 2017,“ říká náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Konkrétně se podle něj starší auta nedostanou do části Prahy ohraničené vnitřním okruhem města. Některé radnice městských částí však po magistrátu požadují, aby oblast rozšířil o další čtvrtě.
Výjimku dostanou místní, záchranáři i MHD
Omezení nebude platit pro řidiče, kteří přímo v zóně bydlí, pro auta záchranářů a MHD, výjimku dostanou i veteráni. Podle dopravních odborníků však navrhovaná podoba nízkoemisních zón Praze v boji o čistší ovzduší příliš nepomůže. „V roce 2017 bude mít toto omezení už jen velmi malý přínos,“ říká proděkan dopravní fakulty ČVUT Petr Moos.
Zákaz totiž tou dobou postihne auta starší sedmnácti let, v některých případech budou mít povolen vjezd až čtyřiadvacet let staré automobily. Průměrný věk pražského vozu je podle Sdružení automobilového průmyslu dvanáct let. Zóny by však mohly představovat překážku minimálně pro některé mimopražské řidiče. Navíc po dvouletém provozu plánuje pražský magistrát podmínky zpřísnit a vyžadovat splnění normy Euro 4, která platí od roku 2005.
Praha je prvním českým městem, které nízkoemisní zóny zavádí. Řidiči, kteří budou chtít do oblasti ohraničené zhruba dvěma stovkami dopravních značek vjet i s novějším autem, si budou muset koupit ekologickou plaketu za 80 korun a nalepit ji na čelní sklo. Známka jim bude platit i v dalších českých městech, která zóny v budoucnu zavedou. Aktuálně o nich uvažuje například obec Klimkovice u Ostravy.