Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Plavecký stadion v Podolí se stal kulturní památkou z postalinského období

  9:53aktualizováno  10:01
V červnu loňského roku slavil plavecký stadion v Podolí pětapadesát let od otevření. Ministerstvo kultury stavbu od architekta Richarda Ferdinanda Podzemného označilo za kvalitní architekturu sportovní stavby velkorysé konstrukce v takzvaném bruselském stylu a na konci loňského roku ji přiřklo statut kulturní památky. Stadion je tak chráněn proti zbourání.
Z řady architektonických návrhů byl v polovině 50. let vybrán projekt...

Z řady architektonických návrhů byl v polovině 50. let vybrán projekt akademického architekta Richarda Podzemného. | foto: Profimedia.cz

„Je to jedna z nemnoha vynikajících staveb z šedesátých let a významný dokument doby, takže je důležité, že podolský bazén tu ochranu získal. Jde o skutečně mimořádnou stavbu, jednu z prvních, které se objevily po stalinském období padesátých let a vrátily Československo zpátky do Evropy. K takovým stavbám bych přirovnal ještě Pavilon Z na brněnském výstavišti nebo samozřejmě bruselský pavilon, ze kterého se dochovala na Letné jen restaurace,“ popisuje význam podolského bazénu historik architektury Zdeněk Lukeš.

Plavecký stadion byl postaven v letech 1958 až 1965 podle návrhu architekta Richarda Ferdinanda Podzemného. Jeho historie však začala již ve 20. letech 20. století.

Pražští urbanisté ze Státní regulační komise tehdy řešili umístění všesportovního areálu Velké Prahy a nakonec zvolili jako optimální lokalitu právě úzkou parcelu u Vltavy, kde až do roku 1941 fungovala cementárna.

Ale až v roce 1955 magistrát definitivně rozhodl o vybudování plaveckého centra pro vrcholový sport v Podolí. Stavba byla zahájena v roce 1959 a už o rok později byl stadion kvůli spartakiádě provizorně zprovozněn pro plavecké závody. Celý areál byl otevřen až v roce 1965 a původně měl sloužit pouze pro vrcholový sport, po otevření byl však navzdory prvotnímu záměru investora zpřístupněn i široké veřejnosti. 

Unikátem podolského areálu je především konstrukční řešení bazénové haly, kterou tvoří oblé železobetonové nosníky. Netypické je také užití střechy vnitřního bazénu jako tribuny.

„Architekt Podzemný byl žákem Pavla Janáka a už před druhou světovou válkou patřil k předním českým architektům. Jeho známou stavbou je třeba takzvaný skleněný dům v Bubenči,“ uvádí Lukeš.

V areálu plaveckého stadionu se nachází také dílo dalšího předního umělce, a to plastika od sochaře Vladimíra Janouška. Ten například reprezentoval Československo na světové výstavě Expo ’70 v japonské Ósace.

Úpravy areálu se nechystají

O tom, že by měl plavecký stadion získat památkovou ochranu, rozhodovalo ministerstvo kultury už od roku 2015. Celý proces však protahovaly nejrůznější byrokratické překážky a zmatky v katastru nemovitostí. Co se týče dalšího rozvoje areálu, ten se bude muset přizpůsobit památkové ochraně.

Bazén v Podolí slaví 50 let. Střecha ve tvaru vlny je legendou

Podle Marka Váchy, mluvčího Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, se zatím žádná větší koncepce úprav areálu ani jeho okolí nechystá.

„Jsme však rádi, že se stal plavecký stadion kulturní památkou, protože jde o jednu z nejcennějších architektonických budov v Praze. Pro Prahu má podolský stadion obrovskou hodnotu, jelikož obecně je bazénů nedostatek a Podolí je jedním ze dvou míst s padesátimetrovou dráhou, kde je možné pořádat plavecké závody,“ dodává Vácha s tím, že možnými inspiracemi podolskému areálu byly stavby od architekta Pier Luigi Nerviho z padesátých let, konkrétně nádraží Termini v Římě tvarem vstupní haly a vnitřní bazén na stadionu Flaminio taktéž v Římě.

Pozoruhodná lokalita

Celopražský význam nemá jen podolský plavecký stadion, ale celá lokalita, ve které se nyní už kulturní památka nachází. Ostatně to, že je celý areál v místě bývalého lomu a cementárny sevřený skalním masivem, je jednou z jeho kvalit. Místo bylo ještě před existencí bazénu například nalezištěm trilobitů a jiných fosilií a tato lokalita skrývala též pár nouzových staveb.

Podolí má tři bazény, spoustu jídla a návštěvníci se sem hrnou

„Tam, co je dnes podolský stadion, stála cementárna, která byla ještě za války v provozu a nad ní rozryté svahy, na něž se lanovou dráhou vyvážel odpad a z města smetí. Opodál stála kontumační stanice – rasovna,“ popsal ve svých vzpomínkách okolí nynějšího podolského stadionu filozof Egon Bondy, který zde vyrůstal.

„Branický Eden“, tak ironicky podle vršovického zábavního parku chudí Pražané přezdívali ve 20. letech areálu branické vápenky. Pro lidi bez peněz, ale i pro galerku, se místo stalo nouzovým domovem.

„Ve studené vápence si dělnická rodina, vystěhovaná z bytu, z cihel vybudovala obydlí, jako si děti stavějí dům ve hře,“ vylíčil situaci před 100 lety Karel Kukla, žurnalista a sekční šéf ministerstva školství a národní osvěty. V prvních měsících existence republiky na zdejší vlečce okolo cementárny vlaky ČSD nahrazovaly městskou hromadnou dopravu mezi tramvajovou stanicí u Podolské vodárny a nádražím Braník.

Autoři:

Tři koleje, lávky pro pěší i cyklisty. Takhle má vypadat most na Výtoni

  • Nejčtenější

Norsko - Česko 3:6. Divoký obrat řídil jubilant Červenka, rozhodl šťastný gól

11. května 2024  18:55,  aktualizováno  23:40

Pořádně se nadřeli. Čeští hokejisté ale po těžkém výpadku v zápase s Norskem zabrali, umazali...

Sparta - Slavia 0:0, derby vládli brankáři, domácí hráli dlouho v deseti

11. května 2024  16:46,  aktualizováno  19:44

Ani v druhém jarním ligovém derby branka nepadla. A stejně jako v březnu Sparta dohrávala v deseti....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes sto tisíc na účet. Na rekordní výplaty ve Škodě se těšili i obchodníci

13. května 2024

Nezvykle plná parkoviště u nákupních center po celý slunečný víkend, personální posily v obchodech...

Strážníci nepomohli oběšenci, po rozsudku u městské policie končí

16. května 2024  18:17

Městský soud v Praze potvrdil ve čtvrtek peněžité tresty dvěma pražským strážníkům, kteří loni v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta - Ostrava 2:1, dva body od titulu, oba góly vítězů dal Birmančevič

14. května 2024  18:37,  aktualizováno  20:51

Sparťanští fotbalisté jsou dva body od obhajoby titulu. Ve třetím kole nadstavby vydřeli vítězství...

Auto sjelo pod pražským Vyšehradem do Vltavy. Na místě zasahovali potápěči

17. května 2024  19:57,  aktualizováno  20:44

Hasiči a policie zasahovali na Podolském nábřeží, kde sjelo vozidlo do Vltavy. Podle pražských...

Jak si poradit s nevyužitou lokalitou? Napoví Laboratoř veřejného prostoru

17. května 2024  17:30

Pochopit a využívat metody Temporary use (dočasného zásahu do veřejného prostoru) a najít uplatnění...

Asijská sršeň cestuje po D5, mohla by až do Prahy. Přírodovědci přidávají pasti

17. května 2024

Premium Po dalším nálezu sršně asijské na hranicích Středočeského kraje jsou včelaři obezřetní. Nežádoucí...

Louvre v Praze. Národní galerie v jízdárně nabízí Michelangela i další mistry

17. května 2024  15:07

Studie pro obraz zmrtvýchvstání Krista od Michelangela je k vidění v české metropoli. Spolu s ní i...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...