Obecní pumpy nemusejí být zárukou kvality, obce o ně málo pečují

  6:05
Středočeští hygienici varují před neoznačenými vodními zdroji, pití z nich může být nebezpečné. Patří mezi ně nejen lesní prameny, ale i obecní studny. Vodohospodáři nabízejí obcím testování vody, ty ale bývají v řešení problému pomalé.

V Rabyni už se z obecní studny kolemjdoucí jen tak nenapijí. Někdo znehodnotil její vodu, obec nechala pumpu zajistit. | foto: Marek Kočovský, MF DNES

„Prosím vás, tu vodu rozhodně nepijte, může být závadná, nebo dokonce otrávená!“ upozornila začátkem srpna obyvatelka Rabyně skupinku malých táborníků, kteří si cestou na výlet chtěli napumpovat vodu jen pár metrů za plotem jejího domku. 

Majitelka pozemku ve staré části obce poblíž Slapské přehrady se totiž domnívá, že vodu z obecní studny, kterou sama využívá, někdo znehodnotil.

„V okolí rozlil nějakou tekutinu, obávám se, že jedovatou. Od té doby ze studny nečerpám,“ říká, a poukazuje na rychle chřadnoucí mladé ořešáky, jimž po zásahu neznámou látkou odumírají listy. 

Zároveň se jí nelíbil postup obce, která teprve poté, co se žena obrátila na vodohospodáře i hasiče, znemožnila pumpování řetězem.

Obce mají o svou vodu pečovat

Vedení tamního obecního úřadu nicméně tvrdí, že studna už byla označená. Hlavně proto, že se za ni nemohou zaručit. 

„Není určená pro veřejnost. Proto jsme na pumpu umístili řetěz a nový nápis, že voda není pitná. Navíc jsme už dříve upozornili obyvatele, kteří vodu ze studny odebírají, že neručíme za kvalitu ani kvantitu,“ říká rabyňský starosta Luboš Mašek. Zároveň prý není problém, aby kvůli podezření z kontaminace poslali vzorky vody na rozbor. A zřejmě tak brzy učiní.

Slapský případ poukazuje na rozšířený nešvar, kdy především v létě z neoznačených zdrojů pijí skupinky kolemjdoucích. A nejde jen o volně přístupné studny. Problematické mohou být také lesní studánky, prameny prýštící ze skalky, ale také třeba různé kašny a fontánky. Podle hygieniků jsou takové zdroje vždy rizikem.

„V žádném případě by lidé neměli takovou vodu pít, protože nemohou vědět, v jakém je stavu. Neříkám, že všechny, ale mnohé obce se o studny a jiné zdroje na svém katastru nestarají. Pokud tedy někdo použije neoznačený zdroj, je to vždy jeho vlastní riziko. 

Výjimkou je studna řádně označená jako pitná, ovšem nesmí to být viditelně letitý nápis. Vždy je každopádně lepší využít stojany na pití či jiný ověřený zdroj,“ varuje zástupkyně ředitelky odboru hygieny obecní a komunální Krajské hygienické stanice Středočeského kraje (KHS SK) Alena Bulvasová.

Ohledně podezření z kontaminace zdroje pak doporučuje obrátit se na odbor životního prostředí příslušného městského úřadu. „Prvoinstančním orgánem je ale samozřejmě obec,“ podotýká Bulvasová.

Příslušný úřad či radnice by se měly o vodní zdroje také starat nebo viditelně upozornit, aby vodu nikdo nepoužíval na pití. „Zákon ukládá, že pokud si obec zdroj spravuje sama, musí mít nasmlouvaného někoho, kdo se o kvalitu vody stará. Jinak řečeno, potřebuje člověka s vodohospodářským vzděláním,“ vysvětluje Jiří Paul, ředitel společnosti Vodovody a kanalizace (VAK) Beroun, která zajišťuje dodávky vody na Berounsku, Hořovicku a dalších místech kraje.

„K tomu by obec měla mít i povědomí, zda není zdroj ohrožený. Zda do něj netečou splachy z polí, neleží v místě bývalé skládky či nemůže být jinak kontaminovaný,“ konstatuje Jiří Paul. Jak dodává, starostové se na berounské vodohospodáře často obracejí s prosbou o kontrolu kvality vody. Společnost jim dovede nejen poradit, ale případně zajistit rozbor v laboratoři.

Kvalitních zdrojů dál ubývá

Navzdory letošním vydatnějším srážkám, které doplnily skomírající podzemní rezervoáry, představuje dostatek pitné vody velký problém. Proto je ochrana všech kvalitních zdrojů zásadní. Své o tom vědí majitelé studní, kteří se v uplynulých suchých létech potýkali s fatálním nedostatkem. Kdo neměl možnost napojit se na obecní vodovod, musel dokonce vodu kupovat.

Podobnou zkušenost prožili už před šesti lety v Trnové v okrese Praha-západ. Kvůli znečištění nemohli více než rok pít z tamního vodovodu. Pomohlo teprve angažmá VAK Beroun. Náprava situace si vyžádala investici zhruba milion korun. V Nové Vsi u Neratovic zase došlo ke kontaminaci bakteriemi, když si někteří lidé vybudovali studny načerno a navíc je propojili s obecním řadem.

Přesně takovým situacím se snaží předejít specialisté na kvalitu pitné vody. 

„Jako provozovatel děláme u velkých studen pravidelné rozbory. V současnosti funguje vynikající věc, které se říká analýza rizika. Každý vodovodní systém od zdroje až po uživatele lze podrobit analýze. Ukáže, kolik na něm bylo poruch, jaké byly dříve výsledky rozborů. Pokud jde o zdroj s vyšším rizikem znečištění, je pak na zváženou, zda nedělat rozbory jiným způsobem, nebo dokonce instalovat online čidla,“ říká Jiří Paul.

Vlak v Milovicích prorazil zarážedlo, při dojezdu k nástupišti vykolejil

  • Nejčtenější

Vémola stále králem. Na Oktagonu v Edenu „uškrtil“ Végha. Kozma padl

8. června 2024  17:40,  aktualizováno  9.6

Šampionem polotěžké váhy Oktagonu zůstává Karlos Vémola. Na fotbalovém stadionu v Edenu porazil...

Cyklistu viní, že zbil řidičku, která pak zemřela. Hrozí mu podmínka

9. června 2024

Premium Chytil ji za vlasy, strhl do předklonu a pak ji údery pěstmi a kopanci bil do hrudi a břicha, až jí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vlak v Milovicích prorazil zarážedlo, při dojezdu k nástupišti vykolejil

9. června 2024  18:06,  aktualizováno  20:05

V Milovicích na Nymbursku odpoledne vykolejil při dojezdu k nástupišti jednou nápravou osobní vlak....

Ženu v Zelenči srazilo na poli auto a zemřela. Obviněnému hrozí 20 let vězení

8. června 2024  23:52,  aktualizováno  9.6 14:27

V sobotu odpoledne byla na poli u obce Zeleneč u Prahy nalezena mrtvá žena. V pozdních večerních...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Je to úspěch, smál se Pelta po zrušeném rozsudku. Kauza se vrací na začátek

6. června 2024,  aktualizováno  18:16

Vrchní soud ve čtvrtek znovu zrušil rozsudek v kauze „cinknutých“ sportovních dotací. Případ...

Náklaďák v Blance naboural v koloně jedenáct aut, tunel je uzavřený

12. června 2024  15:20,  aktualizováno  16:38

Nehoda jedenácti osobních aut a nákladního vozu uzavřela v Praze Dejvický a Bubenečský tunel ve...

Vlezte mi... na záda. Krysy v Říčanech baví i pobuřují, socha je částí výstavy

12. června 2024  14:39

Kontroverzní reakce vzbudila socha Kryštofa Hoška umístěná na střeše pošty v Říčanech u Prahy....

Nadšení, hrdost. Jsem připravený a jdeme se rvát, hlásí nový kouč Friis

12. června 2024  14:22

Když mu sportovní ředitel Tomáš Rosický nabídl, aby sparťanské fotbalisty převzal po Brianu...

Triko dolů a piknik přímo na pietním území v Lidicích. Doba hlupáků, zlobí se Stehlík

12. června 2024  13:11

„Tričko pěkně dolů, svačinky s sebou a šup uspořádat si piknik přímo na pietní území.“ Tak reagoval...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...

Dohra sporu o prsa Arichtevy. Lidé nadávají Blažkovi, jeho žena se omluvila

Herečka Veronika Arichteva (38) vyzvala lidi na sociálních sítích, aby přestali nadávat a vyhrožovat jejímu kolegovi...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...