Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. listopadu 2022 Ondřej

Obecní pumpy nemusejí být zárukou kvality, obce o ně málo pečují

  6:05
Středočeští hygienici varují před neoznačenými vodními zdroji, pití z nich může být nebezpečné. Patří mezi ně nejen lesní prameny, ale i obecní studny. Vodohospodáři nabízejí obcím testování vody, ty ale bývají v řešení problému pomalé.

V Rabyni už se z obecní studny kolemjdoucí jen tak nenapijí. Někdo znehodnotil její vodu, obec nechala pumpu zajistit. | foto: Marek Kočovský, MF DNES

„Prosím vás, tu vodu rozhodně nepijte, může být závadná, nebo dokonce otrávená!“ upozornila začátkem srpna obyvatelka Rabyně skupinku malých táborníků, kteří si cestou na výlet chtěli napumpovat vodu jen pár metrů za plotem jejího domku. 

Majitelka pozemku ve staré části obce poblíž Slapské přehrady se totiž domnívá, že vodu z obecní studny, kterou sama využívá, někdo znehodnotil.

„V okolí rozlil nějakou tekutinu, obávám se, že jedovatou. Od té doby ze studny nečerpám,“ říká, a poukazuje na rychle chřadnoucí mladé ořešáky, jimž po zásahu neznámou látkou odumírají listy. 

Zároveň se jí nelíbil postup obce, která teprve poté, co se žena obrátila na vodohospodáře i hasiče, znemožnila pumpování řetězem.

Obce mají o svou vodu pečovat

Vedení tamního obecního úřadu nicméně tvrdí, že studna už byla označená. Hlavně proto, že se za ni nemohou zaručit. 

„Není určená pro veřejnost. Proto jsme na pumpu umístili řetěz a nový nápis, že voda není pitná. Navíc jsme už dříve upozornili obyvatele, kteří vodu ze studny odebírají, že neručíme za kvalitu ani kvantitu,“ říká rabyňský starosta Luboš Mašek. Zároveň prý není problém, aby kvůli podezření z kontaminace poslali vzorky vody na rozbor. A zřejmě tak brzy učiní.

Slapský případ poukazuje na rozšířený nešvar, kdy především v létě z neoznačených zdrojů pijí skupinky kolemjdoucích. A nejde jen o volně přístupné studny. Problematické mohou být také lesní studánky, prameny prýštící ze skalky, ale také třeba různé kašny a fontánky. Podle hygieniků jsou takové zdroje vždy rizikem.

„V žádném případě by lidé neměli takovou vodu pít, protože nemohou vědět, v jakém je stavu. Neříkám, že všechny, ale mnohé obce se o studny a jiné zdroje na svém katastru nestarají. Pokud tedy někdo použije neoznačený zdroj, je to vždy jeho vlastní riziko. 

Výjimkou je studna řádně označená jako pitná, ovšem nesmí to být viditelně letitý nápis. Vždy je každopádně lepší využít stojany na pití či jiný ověřený zdroj,“ varuje zástupkyně ředitelky odboru hygieny obecní a komunální Krajské hygienické stanice Středočeského kraje (KHS SK) Alena Bulvasová.

Ohledně podezření z kontaminace zdroje pak doporučuje obrátit se na odbor životního prostředí příslušného městského úřadu. „Prvoinstančním orgánem je ale samozřejmě obec,“ podotýká Bulvasová.

Příslušný úřad či radnice by se měly o vodní zdroje také starat nebo viditelně upozornit, aby vodu nikdo nepoužíval na pití. „Zákon ukládá, že pokud si obec zdroj spravuje sama, musí mít nasmlouvaného někoho, kdo se o kvalitu vody stará. Jinak řečeno, potřebuje člověka s vodohospodářským vzděláním,“ vysvětluje Jiří Paul, ředitel společnosti Vodovody a kanalizace (VAK) Beroun, která zajišťuje dodávky vody na Berounsku, Hořovicku a dalších místech kraje.

„K tomu by obec měla mít i povědomí, zda není zdroj ohrožený. Zda do něj netečou splachy z polí, neleží v místě bývalé skládky či nemůže být jinak kontaminovaný,“ konstatuje Jiří Paul. Jak dodává, starostové se na berounské vodohospodáře často obracejí s prosbou o kontrolu kvality vody. Společnost jim dovede nejen poradit, ale případně zajistit rozbor v laboratoři.

Kvalitních zdrojů dál ubývá

Navzdory letošním vydatnějším srážkám, které doplnily skomírající podzemní rezervoáry, představuje dostatek pitné vody velký problém. Proto je ochrana všech kvalitních zdrojů zásadní. Své o tom vědí majitelé studní, kteří se v uplynulých suchých létech potýkali s fatálním nedostatkem. Kdo neměl možnost napojit se na obecní vodovod, musel dokonce vodu kupovat.

Podobnou zkušenost prožili už před šesti lety v Trnové v okrese Praha-západ. Kvůli znečištění nemohli více než rok pít z tamního vodovodu. Pomohlo teprve angažmá VAK Beroun. Náprava situace si vyžádala investici zhruba milion korun. V Nové Vsi u Neratovic zase došlo ke kontaminaci bakteriemi, když si někteří lidé vybudovali studny načerno a navíc je propojili s obecním řadem.

Přesně takovým situacím se snaží předejít specialisté na kvalitu pitné vody. 

„Jako provozovatel děláme u velkých studen pravidelné rozbory. V současnosti funguje vynikající věc, které se říká analýza rizika. Každý vodovodní systém od zdroje až po uživatele lze podrobit analýze. Ukáže, kolik na něm bylo poruch, jaké byly dříve výsledky rozborů. Pokud jde o zdroj s vyšším rizikem znečištění, je pak na zváženou, zda nedělat rozbory jiným způsobem, nebo dokonce instalovat online čidla,“ říká Jiří Paul.

Vláda dělá, co může, ale není to dost, míní prezidentský kandidát Fischer

  • Nejčtenější

Tři mrtví u cyklostezky. Kriminalisté: Možná dvojnásobná vražda a sebevražda

Pražští policisté se od sobotního odpoledne zabývají smrtí tří lidí u cyklostezky mezi Čakovicemi a Letňany. Případ si...

U přístavby domu dělníci obezdili elektrické vedení, porušili snad vše

Kuriózní řešení elektrického vedení se objevilo na jednom z domů ve středočeské Příbrami. Stavbaři ho tam během...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Čakovicích vraždil jeden z rodičů, pak zastřelil dvouletého syna a sebe

Sobotní nález tří mrtvých v Čakovicích souvisel s rodinnou tragédií. Policisté nyní upřesnili, že se jedná o...

Fialo, to stačí! Na Letné demonstrovaly stovky lidí proti vládě

Několik stovek lidí se sešlo v sobotu odpoledne na pražské Letné, kde demonstrovalo proti vládě Petra Fialy a Spojeným...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední část Prahy připojili k teplu, výpadek trval hodiny

Pražské domácnosti, které ráno postihl výpadek, jsou připojeny zpět k teplu a teplé vodě. Jako poslední byli kolem 18...

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

Zbývá sedm let do katastrofy, ukazují obří klimatické hodiny na Letné

Klimatická krize je jedna z nejvýraznějších hrozeb pro svobodu, mír a demokracii v Česku. Na to upozorňují osm metrů...

Porucha trakčního vedení přerušila provoz tramvají v Holešovicích

Porucha trakčního vedení přerušila v Praze kolem 21:30 provoz tramvají mezi zastávkami Výstaviště a Nádraží Holešovice....

V Čakovicích vraždil jeden z rodičů, pak zastřelil dvouletého syna a sebe

Sobotní nález tří mrtvých v Čakovicích souvisel s rodinnou tragédií. Policisté nyní upřesnili, že se jedná o...

Opilec spal v autě a blokoval provoz, po probuzení naboural policejní vůz

Pražští policisté vyjížděli v úterý dopoledne do Francouzské ulice na Vinohradech k autu stojícímu v silnici. V něm...

AURES Holdings a.s.
Pracovník podpory prodeje - Kladno

AURES Holdings a.s.
Středočeský kraj
nabízený plat: 28 000 - 28 000 Kč

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...