Soud potrestal pět Bémových úředníků za zakázku v projektu Opencard

  12:12aktualizováno  16:03
Za zvýhodnění firmy Haguess v projektu Opencard potrestal pražský městský soud pět bývalých úředníků pražského magistrátu z časů primátora Pavla Béma. Dostali podmíněné tresty od jednoho roku do tří let a někteří i pokuty, ta nejvyšší činí dva miliony korun.

Bývalý šéf odboru informatiky pražského magistrátu Ivan Seyček (vlevo) musí podle verdiktu soudu zaplatit 2 miliony korun | foto: ČTK

Někdejšího šéfa odboru informatiky Ivana Seyčka potrestal soudce podmíněným odnětím svobody na tři roky s pětiletou zkušební dobou a zákazem působení v orgánech firem nakládajících s veřejnými financemi. Zároveň mu uložil zaplatit dva miliony korun.

Další z obžalovaných Jiří Chytil byl potrestán dvěma roky s tříletou zkušební dobou, zaplatit musí 300 tisíc korun. Další tři aktéři Miroslav Čadský, Zdeněk Jánský a Ladislav Kendík odešli od soudu s roční podmínkou s dvouletou zkušební dobou. Seyčkovi a Chytilovi hrozilo až osmileté vězení, zbylým mužům maximálně tři roky za mřížemi.

Podle nepravomocného rozsudku úředníci uzavřeli nevýhodné smlouvy. Údajně se tak dopustili porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Úředníci byli v době, kdy Prahu řídil primátor Bém, odpovědní za řádný průběh veřejné zakázky na projekt servisního kartového centra Opencard. V letech 2006 a 2007 podle obžaloby v rozporu se zákonem vybrali společnost Haguess, která nesplnila podmínky zadávací dokumentace. Firmě pak přidělili i další zakázky.

"Nabídka společnosti Haguess nesplňovala zadávací podmínky a co do ekonomické výhodnosti vůbec nebyla posuzována. Haguess v daném výběrovém řízení neměla veřejnou zakázku získat," shrnul předseda trestního senátu Alexander Sotolář.

Zkritizoval, že nabídku v rámci projektu v řádu miliard dostatečně neposoudili nejen obžalovaní členové hodnotící komise, kteří to zdůvodnili svou nedostatečnou odbornou způsobilostí, ale ani pražští radní, kteří se spolehli na komisi. "Obžalovaní rozhodně nebyli hlavními aktéry událostí ani jejich hlavními hybateli," podotkl Sotolář. Zároveň poznamenal, že to nesnižuje jejich trestní odpovědnost.

Státní zástupkyně Dagmar Máchová při závěrečné řeči před dvěma týdny navrhla mužům podmíněné tresty a chtěla také, aby Praze zaplatili údajnou škodu 67 milionů korun. Se zbytkem finančního nároku ovšem soud v pondělí odkázal magistrát na civilní řízení. Máchová nechtěla rozhodnutí soudu komentovat a počká na písemné vyhotovení.

Seyček: Jsme ve druhé třetině, nepředjímejme konec utkání

Seyček rozsudek odmítl. "Nesouhlasím s ním ve všech bodech. Soudce jen přečetl obžalobu, která vznikla někdy před půl rokem. Máme dojem, že vůbec nezohlednil důkazy, které jsme do dotazování přinesli. Rozhodně se odvoláme," uvedl Seyček.

K náhradě škody ve výši dvou milionů, která mu byla uložena, poznamenal: "O ničem neuvažuji. Řečeno sportovní terminologií, jsme teprve ve druhé třetině. Takže nepředjímejme konec utkání," dodal.

Největší podíl na trestné činnosti měl podle obžaloby právě někdejší šéf magistrátního odboru informatiky Seyček.

Trest si vyslechl i původně utajený svědek

Chytil skončil na lavici obžalovaných přesto, že původně jako utajený svědek spolupracoval s policií a pomáhal jí celou kauzu rozkrýt. Mezi obžalované se podle svých loňských slov dostal poté, co nový vyšetřovací tým porušil dohodu, zveřejnil jeho jméno a v srpnu 2011 proti němu vznesl obvinění (čtěte zde).

Na to reagoval Nadační fond proti korupci, který Chytilovi před rokem udělil Cenu za odvahu. 

"Je naprosto absurdní, že mezi odsouzenými je i člověk, který pomáhal policii při rozkrývání kauzy, a naopak mezi nimi nejsou lidé, kteří projekt Opencard definitivně schvalovali. To, že jsou v tomto procesu na jiné pozici, než obžalovaní, působí až tragicky," řekl místopředseda správní rady fondu Jan Kraus.

Sám Chytil novinářům řekl, že si není vědom něčeho protizákonného. "Nic jsem nezanedbal, sám jsem očekával osvobozující verdikt," řekl Chytil. Podle něj hlavní viníci kauzy před soudem nestáli. "Někteří tu ale stáli v roli svědků," dodal.

Chytil také řekl, že poté, co se ze spolupracujícího svědka stal obžalovaným, přestal polici důvěřovat. "Bohužel jsem policii věřil. To se teď také změnilo," dodal.

Zbylým třem úředníkům obžaloba kladla za vinu, že jako členové hodnoticí komise postupovali nedbale.

Karta Opencard slouží mimo jiné jako tramvajenka a průkazka do knihovny. Kritizovaný projekt stál zhruba 1,25 miliardy korun.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Krejčířovu vilu v Černošicích zřejmě někdo zapálil, škoda jde do milionů

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Někdejší vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích zasáhl v noci na úterý rozsáhlý požár, shořela...

Kluž - Slavia 0:1, Kolář v závěru chytil penaltu, Liga mistrů je blíž

Lukáš Masopust (vlevo) ze Slavie se raduje se spoluhráči z gólu na hřišti Kluže.

Udělali první krůček, ale od vysněné Champions League je stále dělí ještě minimálně devadesát minut. Slávističtí...

Dočištění Karlova mostu zdarma Praha odmítla. Dá 25 tisíc restaurátorovi

Restaurátoři začali s odstraňováním graffiti z Karlova mostu. (27. července...

Technická správa komunikací (TSK) se chystá zaplatit pětadvacet tisíc korun restaurátorovi Janu Mjartanovi, který...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Střílí, střílí a střílí. Stomilionový Stanciu už táhl Slavii

Slávistický záložník Nicolae Stanciu

Požádal o číslo sedm, což slávistické fanoušky nijak zvlášť nepotěšilo. Spíš naopak. Sedmička je přece posvátná a podle...

Další z rubriky

VIDEO: Zloději odtáhli od benzinky dodávku na laně, jeden z nich kulhal

Zloději odtáhli dodávku na tažném laně, jeden z nich kulhá.

Dodávku zaparkovanou u čerpací stanice na Praze-západ ukradli v červnu dva neznámí muži. Podle policie ji odtáhli na...

Dočištění Karlova mostu zdarma Praha odmítla. Dá 25 tisíc restaurátorovi

Restaurátoři začali s odstraňováním graffiti z Karlova mostu. (27. července...

Technická správa komunikací (TSK) se chystá zaplatit pětadvacet tisíc korun restaurátorovi Janu Mjartanovi, který...

Do stavby stadionu na Chodově se zapojí Praha 11, bruslit se má do dvou let

Plánovaná podoba haly s kluzištěm a čtyřmi curlingovými drahami na pražském...

Praha 11 vstoupí do pozastaveného projektu stadionu na Chodově. Původně měl stadion spolufinancovat magistrát se...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz