Točná se připojila k Praze před čtyřiceti lety, doposud nemá kanalizaci

  19:27
Okrajové části metropole stále připomínají rozvojovou zemi. Nejen v Točné chybí infrastruktura a místní jsou odkázáni na jímky a fekální vozy. Obyvatelé Točné chtějí vlastní čistírnu vod, magistrát preferuje napojení na městskou kanalizaci, to ale může trvat mnohem déle.

Obec se sice připojila k hlavnímu městu již před více než čtyřiceti lety, ale doposud tu nemají kanalizaci. | foto: protocnou.cz

Obec Točná v jižní části Prahy náleží k metropoli od roku 1974. Nyní Točná spadá pod Prahu 12 a její bývalá starostka Daniela Rázková (Změna pro Prahu 12) má jasný názor na to, proč problém kanalizace nebyl dosud vyřešen.

„Existují dvě varianty – jedna počítá s odkupem staré, malé ČOV (čistírna odpadních vod, pozn. red.), kterou kdysi postavila armáda kvůli svému objektu. Ta by se kapacitně rozšířila. Další řešení je, že by se Točná připojila k páteřní stoce pražské kanalizace A2,“ vysvětluje bývalá starostka.

Malá čistírna odpadních vod by mohla být vybudována pravděpodobně rychleji, ale obsluhovala by jen velmi malé území samotné obce. Projekt připojení k městské kanalizaci by na druhou stranu mohl být během na dlouhou trať, ale obsluhoval by časem i objekty, které developeři dříve či později postaví na místních polích. Podle vedení Prahy 12 by se s vyřešením problému mělo blýskat na lepší časy. „Právě jsme vydali v našem měsíčníku článek, který se netýká jen Točné, ale také Komořan a Cholupic. My celou dobu na magistrát tlačíme, aby kanalizaci stavěl,“ říká starosta Prahy 12 Jan Adamec (Piráti). Tvrdí, že komunikuje i s petičním výborem v Točné, který se zasazuje o místní ČOV a informace o ní zprostředkovává dál.

Kanalizace v některých částech Prahy chybí

Horní Počernice Chybí kanalizace například v ulici Ve Slavětíně a Na Svěcence, celkem jde asi o 60 domů.

Suchdol Na severním okraji Prahy v Suchdole do konce letošního roku připojí ke kanalizaci 30 domů, nepřipojených zůstane asi 100 dalších.

Magistrát podle Adamce počítá s tím, že práce budou zahájeny v roce 2021 a samotná Praha 12 by tak náročný projekt nezaplatila. 

„Na magistrátním odboru nám říkají, že tyto slibované termíny jsou skutečně reálné,“ tvrdí Adamec. S tím, že by Točná měla být napojená na pražskou kanalizaci, se podle něj počítá po celou dobu, kdy se projekt připravuje. I tehdy, kdyby se nejprve postavila jen místní ČOV, by infrastruktura byla připravená pro pozdější napojení na městskou kanalizaci.

Místní chtějí čistírnu

Sami obyvatelé Točné upřednostňují místní – lokální čistírnu odpadních vod. Pod petice za tuto variantu se již dvakrát po sobě podepsalo 300 občanů. Projekt byl podle bývalé starostky Prahy 12 Daniely Rázkové prakticky připravený během minulého volebního období a shodilo ho ze stolu současné vedení Prahy 12.

Odborník z České zemědělské univerzity (ČZU), který vypracoval posudek vlivu na životní prostředí u projektu malé ČOV, kritizuje nynější situaci v Točné a nelíbí se mu ani to, že splašky mají odtékat do centrální pražské kanalizace.

„Vyčištěná voda z místní ČOV měla v Točné vytékat po zředění do místní vodoteče. A špatně je samozřejmě i to, že se splašková voda odváží kilometry daleko,“ říká děkan fakulty životního prostředí ČZU Vladimír Bejček. Voda je podle něho v místním údolí důležitá, protože tam kromě dalších vodomilných rostlin a živočichů žije zákonem chráněný mlok.

Náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu), který spravuje oblast kanalizací, také podporuje projekt pražského odkanalizování v Točné na úkor plánu místní ČOV. „Tam ta místní čistírna měla smysl jen do určité doby, navíc bychom kvůli ní museli za 1,8 milionu korun odkoupit původní objekt. Ještě předtím, než bychom ji začali přestavovat. Teď je situace jiná. Již jsme hodně pokročili s projektovou přípravou kanalizačního přivaděče Točné do Cholupic,“ říká Hlubuček. 

V Točné navíc podle něj stále neexistuje ani kanalizace, kterou by se mohly k malé ČOV, jejíž vybudování by stálo 10 až 20 milionů, splašky odvádět. „My ty peníze raději investujeme do sběrače a napojení na městskou kanalizaci,“ říká náměstek primátora. Projekt napojení na pražskou síť byl podle Hlubučka dříve složitý, protože má tento přivaděč mimo jiné křížit Pražský okruh. Navíc s ním nesouhlasilo například vedení Ředitelství silnic a dálnic. Stanovisko správce dálniční sítě se však již změnilo.

„Já místní občany uklidňuji tím, že přivaděč bude dokončený zároveň s tím, jak se postaví kanalizace přímo v Točné,“ vysvětluje náměstek primátora. Jenže petiční výbor, který se zasazuje za projekt místní ČOV v obci, situaci vidí jinak.

„Já nevěřím v zázraky. Vím, jak to s vyřizováním projektů liniových staveb chodí, protože se živím jejich projektováním. I když nejde o kanalizace, ale o kabely, tak je to velmi podobné. Budeme čekat minimálně osm let,“ říká Vladimír Volráb z petičního výboru v Točné.

Autor:

S panem Babišem si vykáme, na pivo nechodíme, říká Havlíček

  • Nejčtenější

Sparta - Slavia 0:0, opatrnost nade vše. Derby nedohrál vyloučený Preciado

3. března 2024  14:31,  aktualizováno  20:05

Sparťanští fotbalisté mají v ligové tabulce na prvním místě i nadále čtyřbodový náskok před druhou...

Cestující s Lítačkou se zlobí, nechtějí doplácet za zpoždění spojů. Nemusí

27. února 2024  7:47

Lítačka má spoustu nedostatků, je to pražský kočkopes. Někteří cestující na sociálních sítích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Praha zvažuje skokové zdražení roční lítačky, provoz MHD z většiny dotuje

1. března 2024  11:45

Pražané mají i na české poměry velmi levnou MHD. Roční kupon stojí 3 650 korun, tedy 10 korun za...

Chcete na Liverpool a AC Milán? Pražská S zveřejnila, jak to bude se vstupenkami

26. února 2024  15:25

Fotbalová Sparta v úterý 27. února spustí prodej vstupenek na osmifinále Evropské ligy, které proti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

D10 po smrtelné nehodě otevřeli. Směr na Prahu stál přes sedm hodin

29. února 2024  22:10,  aktualizováno  1.3 5:54

Dálnice D10 u Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku byla ve směru do Prahy kvůli čtvrteční...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Praha v červnu pošle koně Převalského do Kazachstánu, mají obnovit tamní populaci

5. března 2024  11:03,  aktualizováno  11:41

Přímý přenos Zoo Praha letos zkraje června pošle v rámci širší mezinárodní spolupráce koně Převalského do...

K narozeninám přestup. Sparta uplatnila opci na produktivního Birmančeviče

5. března 2024  10:09

Jako první mu fotbalová Sparta popřála k narozeninám, nedlouho poté na sociálních sítích oznámila,...

Prahu 7 konečně nebude rozdělovat trať, průchod propojí Holešovice s Letnou

5. března 2024  9:25

Během letošního roku se obyvatelé Prahy 7 dočkají lepšího propojení mezi svými čtvrtěmi. Pod...

V první hokejové lize začalo předkolo, uspěly Slavia a béčko Pardubic

4. března 2024  21:35

Hokejisté Pardubic B a pražské Slavie využili domácího prostředí k úspěšnému vstupu do předkola...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Okouzlil mě v uniformě pilota a sbalil na Bali, říká Vondráčková o manželovi

Helena Vondráčková (76) zavzpomínala na první seznámení se svým manželem Martinem Michalem (64), kdy ji okouzlil v...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...