Sobota 14. prosince 2019, svátek má Lýdie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 14. prosince 2019 Lýdie

Točná se připojila k Praze před čtyřiceti lety, doposud nemá kanalizaci

  19:27aktualizováno  19:27
Okrajové části metropole stále připomínají rozvojovou zemi. Nejen v Točné chybí infrastruktura a místní jsou odkázáni na jímky a fekální vozy. Obyvatelé Točné chtějí vlastní čistírnu vod, magistrát preferuje napojení na městskou kanalizaci, to ale může trvat mnohem déle.

Obec se sice připojila k hlavnímu městu již před více než čtyřiceti lety, ale doposud tu nemají kanalizaci. | foto: protocnou.cz

Obec Točná v jižní části Prahy náleží k metropoli od roku 1974. Nyní Točná spadá pod Prahu 12 a její bývalá starostka Daniela Rázková (Změna pro Prahu 12) má jasný názor na to, proč problém kanalizace nebyl dosud vyřešen.

„Existují dvě varianty – jedna počítá s odkupem staré, malé ČOV (čistírna odpadních vod, pozn. red.), kterou kdysi postavila armáda kvůli svému objektu. Ta by se kapacitně rozšířila. Další řešení je, že by se Točná připojila k páteřní stoce pražské kanalizace A2,“ vysvětluje bývalá starostka.

Malá čistírna odpadních vod by mohla být vybudována pravděpodobně rychleji, ale obsluhovala by jen velmi malé území samotné obce. Projekt připojení k městské kanalizaci by na druhou stranu mohl být během na dlouhou trať, ale obsluhoval by časem i objekty, které developeři dříve či později postaví na místních polích. Podle vedení Prahy 12 by se s vyřešením problému mělo blýskat na lepší časy. „Právě jsme vydali v našem měsíčníku článek, který se netýká jen Točné, ale také Komořan a Cholupic. My celou dobu na magistrát tlačíme, aby kanalizaci stavěl,“ říká starosta Prahy 12 Jan Adamec (Piráti). Tvrdí, že komunikuje i s petičním výborem v Točné, který se zasazuje o místní ČOV a informace o ní zprostředkovává dál.

Kanalizace v některých částech Prahy chybí

Horní Počernice Chybí kanalizace například v ulici Ve Slavětíně a Na Svěcence, celkem jde asi o 60 domů.

Suchdol Na severním okraji Prahy v Suchdole do konce letošního roku připojí ke kanalizaci 30 domů, nepřipojených zůstane asi 100 dalších.

Magistrát podle Adamce počítá s tím, že práce budou zahájeny v roce 2021 a samotná Praha 12 by tak náročný projekt nezaplatila. 

„Na magistrátním odboru nám říkají, že tyto slibované termíny jsou skutečně reálné,“ tvrdí Adamec. S tím, že by Točná měla být napojená na pražskou kanalizaci, se podle něj počítá po celou dobu, kdy se projekt připravuje. I tehdy, kdyby se nejprve postavila jen místní ČOV, by infrastruktura byla připravená pro pozdější napojení na městskou kanalizaci.

Místní chtějí čistírnu

Sami obyvatelé Točné upřednostňují místní – lokální čistírnu odpadních vod. Pod petice za tuto variantu se již dvakrát po sobě podepsalo 300 občanů. Projekt byl podle bývalé starostky Prahy 12 Daniely Rázkové prakticky připravený během minulého volebního období a shodilo ho ze stolu současné vedení Prahy 12.

Odborník z České zemědělské univerzity (ČZU), který vypracoval posudek vlivu na životní prostředí u projektu malé ČOV, kritizuje nynější situaci v Točné a nelíbí se mu ani to, že splašky mají odtékat do centrální pražské kanalizace.

„Vyčištěná voda z místní ČOV měla v Točné vytékat po zředění do místní vodoteče. A špatně je samozřejmě i to, že se splašková voda odváží kilometry daleko,“ říká děkan fakulty životního prostředí ČZU Vladimír Bejček. Voda je podle něho v místním údolí důležitá, protože tam kromě dalších vodomilných rostlin a živočichů žije zákonem chráněný mlok.

Náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu), který spravuje oblast kanalizací, také podporuje projekt pražského odkanalizování v Točné na úkor plánu místní ČOV. „Tam ta místní čistírna měla smysl jen do určité doby, navíc bychom kvůli ní museli za 1,8 milionu korun odkoupit původní objekt. Ještě předtím, než bychom ji začali přestavovat. Teď je situace jiná. Již jsme hodně pokročili s projektovou přípravou kanalizačního přivaděče Točné do Cholupic,“ říká Hlubuček. 

V Točné navíc podle něj stále neexistuje ani kanalizace, kterou by se mohly k malé ČOV, jejíž vybudování by stálo 10 až 20 milionů, splašky odvádět. „My ty peníze raději investujeme do sběrače a napojení na městskou kanalizaci,“ říká náměstek primátora. Projekt napojení na pražskou síť byl podle Hlubučka dříve složitý, protože má tento přivaděč mimo jiné křížit Pražský okruh. Navíc s ním nesouhlasilo například vedení Ředitelství silnic a dálnic. Stanovisko správce dálniční sítě se však již změnilo.

„Já místní občany uklidňuji tím, že přivaděč bude dokončený zároveň s tím, jak se postaví kanalizace přímo v Točné,“ vysvětluje náměstek primátora. Jenže petiční výbor, který se zasazuje za projekt místní ČOV v obci, situaci vidí jinak.

„Já nevěřím v zázraky. Vím, jak to s vyřizováním projektů liniových staveb chodí, protože se živím jejich projektováním. I když nejde o kanalizace, ale o kabely, tak je to velmi podobné. Budeme čekat minimálně osm let,“ říká Vladimír Volráb z petičního výboru v Točné.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

Dortmund - Slavia 2:1, favorit vydřel postup, hosté hodně vzdorovali

Zase soupeře trápili do poslední vteřiny, výkonem bavili a potěšili, ale opět nemají ani bod. Slávističtí fotbalisté ve...

Premium

Blíží se oprava Barrandovského mostu. Čekají se mnohakilometrové kolony

Měří asi jen 350 metrů, ale kvůli jeho obnově nejspíš zkolabuje doprava v půlce Prahy. Na čtyři roky. Oprava vrchní...

Slavia musí před jarem zúžit kádr, rozletí se hvězdy? A které?

Zdá se málo pravděpodobné, že fotbalová Slavia v zimním přestupním období nepřijde o svého tahouna Tomáše Součka. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladíci ulovili údaje k desítkám platebních karet, vybrali dvacet milionů

Pražští policisté odhalili rozsáhlou trestnou činnost dvou mladíků, kteří přes falešné stránky na internetu získali...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

U Milovic může vyrůst město budoucnosti pro 12 tisíc lidí a zábavní park

V bývalém vojenském prostoru u Milovic na Nymbursku by v budoucnosti mělo vyrůst nové město a zábavní park. Velikostí...

Praha pro nabíjení elektromobilů upraví tři tisíce lamp, každou na dvě auta

Praha chce mít do šesti let připravených až tři tisíce lamp veřejného osvětlení, které by zároveň fungovaly jako...

Muž střílel v pražském parku z křesadlové pistole, policisté jej zadrželi

Policistům v Praze 9 nahlásil krátce před polednem kolemjdoucí střelbu v parku. Na místo hned vyjela hlídka. Zadržela...

Opilec svou ženu vláčel po zemi za vlasy, skončil na záchytce

K případu domácího násilí minulý týden vyjížděli pražští strážníci. Na tísňovou linku ohlásila vyděšená žena, že ji...

Najdete na iDNES.cz