Město odkleplo postup oprav Karlova náměstí, práce potrvají šest let

  18:18aktualizováno  18:18
Poté, co hlavní město loni v listopadu vybralo vítězný návrh nové podoby centrální části Karlova náměstí, došlo nyní na další krok. Pražští radní v úterý schválili postup proměny celého prostoru. Práce za 320 milionů skončí v roce 2025.

Vizualizace podoby Karlova náměstí po rekonstrukci | foto: Rehwaldt Landschaftsarchitekten

Pražští radní včera také rozhodli o vzniku projektového výboru.

„Jeho náplní bude dohlížet na projektové práce i samotnou realizaci. Zároveň zasáhne, pokud narazí na problémy v koordinaci nebo si projektanti nebudou v některém případě vědět rady,“ zdůvodňuje náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu / TOP 09). Ve výboru zasednou zástupci magistrátu, Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR) nebo třeba radnice Prahy 2.

Proměna Karlova náměstí má celkem dvě fáze. První se týká úpravy veškerých komunikací na náměstí, druhá samotné revitalizace rozlehlého parku uprostřed. Právě loňské výběrové řízení se vztahuje pouze k etapě číslo dvě. V takzvaném soutěžním dialogu tehdy uspěl návrh německého krajinářského studia Rehwaldt Landschaftsarchitekten ve spolupráci s českou architektonickou kanceláří BY Architects a dopravní kanceláří PD Filip.

Začátek během tří let

A právě s těmito vítězi podepsal magistrát minulý měsíc smlouvu i na podrobné projekční práce. Ty by měly být podle ředitele IPR Ondřeje Boháče, který má záměr na starosti, dokončeny se závěrem letošního roku.

Následovat budou nezbytná administrativní řízení a budovat se má začít během tří let. „Předpokládané náklady na obnovu parkové části náměstí jsou celkem 320 milionů korun. Kompletně hotovo by mělo být v roce 2025,“ říká Boháč.

Fotogalerie

Zato v rámci první fáze celkové proměny se už v roce 2015 uskutečnila rekonstrukce silnice, která tvoří západní hranu náměstí a dále navazuje z jedné strany na Spálenou a z druhé na Vyšehradskou ulici. V novém jsou zde vodovody a kanalizace pod povrchem i tramvajová trať, chodníky nebo nástupní ostrůvky. Plánovaná obnova zbývajících komunikací na náměstí je nyní v projektové přípravě. Během ní vedly IPR a hlavní město spor s radnicí Prahy 2 o některá dopravní opatření. Zúčastněné strany se nakonec dohodly na kompromisním řešení, IPR si však vymínil nejzásadnější změnu, kdy na všech čtyřech příjezdech ke křižovatce s Resslovou ulicí ve středu náměstí vzniknou nové přechody.

Hlavním důvodem tohoto kroku je zvýšit bezpečnost chodců na frekventovaném místě mezi stanicí metra a tramvají. Zároveň město postupně plánuje prostor celého náměstí zklidňovat a upřednostňovat právě pěší a také cyklisty před auty.

„S Prahou 2 jsme docílili vzájemné dohody a nyní projektant dokončuje přípravu tohoto záměru. Pokud brzy skutečně získáme stavební povolení, s touto částí úprav budeme moci začít ještě letos na podzim,“ věří náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě). Zároveň však odmítá, že by chystané změny znamenaly snížení dopravní prostupnosti pro auta.

Návaznost na původní plány

V minulosti řada návrhů na úpravu parkové části památkově chráněného náměstí narážela zejména na odpor památkářů. I proto nová podoba podle krajinářů Rehwaldt Landschaftsarchitekten s revolučními změnami nepočítá.

Obnova Karlova náměstí

  • Poslední úpravy na náměstí se uskutečnily v roce 1998 na prostoru před Novoměstskou radnicí.
  • Praha plánuje celkovou rekonstrukci už roky, v rámci participačních akcí v roce 2010 a 2013 podávala své návrhy veřejnost.
  • Poté IPR vypracoval studii, která představila základní koncepci.
  • V roce 2015 došlo k rekonstrukci tramvajové tratě a chodníků.
  • Soutěžní dialog na novou podobu vypsalo město v roce 2016, vítěze vybralo loni na podzim.
  • Hotovo má být v roce 2025.

Místo toho navazuje na plány významného zahradního architekta Františka Josefa Thomayera, který v roce 1884 dal prostoru podobu anglického parku s různorodou zelení. „Vítězný návrh vstupuje velmi současně a moderně do původního konceptu a snaží se ho vylepšit,“ popisuje Hlaváček.

Úpravy spočívají například v novém rozvržení cestní sítě, která umožní pohodlný průchod nejvíce využívanými místy, zejména směrem od metra k nedaleké Všeobecné fakultní nemocnici. Zároveň zůstanou zachovány louky, které lidé využívají pro odpočinek. V jižní části náměstí by měla vzniknout kavárna nebo hřiště, v té střední bude prostor pro květinové záhony.

Hlavní město počítá i s novou dlažbou z typické pražské mozaiky, kvalitním mobiliářem i doplněním stromů. Na prostranství u Novoměstské radnice by se zase měly běžně konat společenské akce či trhy.

Zajímavým prvkem je i vzpomínka na kapli Božího těla, která stávala ve středu náměstí. Místo má připomínat světelná instalace, která naznačí cesty, po nichž do kaple přicházeli poutníci.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Hra o život. Zpověď fotbalisty o pokeru, ruletě, alkoholu a léčebně

Tomáš Fabián na snímku pro Magazín DNES.

Skoro třicetiletý chlap dost dlouho hrál fotbalovou ligu. K tomu přidával poker, ruletu a občas se napil. Řítil se do...

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského Baníku několik minut...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Telekomunikační věž na Žižkově nahradí rozvlněné domy architektky Jiřičné

Vítězný návrh rozvlněné věže architektky Evy Jiřičné.

Developer Central Group odhalil novou podobu pozemku bývalé telekomunikační budovy na Žižkově. Tu čeká demolice, včetně...

Další z rubriky

Osmdesát pater vzpomínek na 11. září, kolegy uctil závodem i český hasič

Tomáš Jindra s visačkou padlých hasičů Johna Marshalla a Josepha Mascaliho,...

Téměř čtyři stovky hasičů vzdaly na začátku května výběhem do osmdesátého patra mrakodrapu hold svým kolegům, kteří...

VIDEO: Pitná voda pro Prahu je nejdřív rudá, pak ji testují ryby

Úpravna vody Káraný funguje od roku 1914.

Nejen asi známější Želivka, ale také vodárna v Káraném zásobuje Prahu pitnou vodou. Nachází se vedle Staré Boleslavi a...

Žena přecházela nedaleko přechodu, sanitka ji srazila zrcátkem

Ženu v  Zenklově ulici srazilo auto záchranářů. (24. 5. 2019)

Jedoucí sanitka záchranné služby srazila v Zenklově ulici v pražské Libni mladou ženu, která mimo přechod přecházela...

Najdete na iDNES.cz