Samotná muzejní noc totiž slaví patnácté narozeniny, dvousté výročí si připomíná Národní muzeum, stovky letos dosáhlo Národní zemědělské muzeum, Letecké muzeum Kbely bylo založeno před padesáti lety a pětadvacítku slaví Muzeum městské hromadné dopravy v Praze. Jednotlivým výročím je proto uzpůsoben i program letošní Pražské muzejní noci.
Například v Náprstkově muzeu se mohou lidé seznámit s příběhem plejtváka myšoka, tedy exponátu, který je asi nejznámější součástí sbírek Národního muzea. V Lapidáriu Národního muzea se lidé zase mohou v rámci komentované prohlídky seznámit s dvousetletou historií restaurátorství na půdě této instituce. „Chceme ukázat naše kořeny a také přiblížit práci našich zaměstnanců,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Pražská muzejní noc se podle něj během patnácti let vypracovala na jednu z nejnavštěvovanějších akcí v hlavním městě. „Důkazem úspěchu je podle mě fakt, že od té doby přišlo do Prahy spousta dalších tematických nocí, které fungují na podobném principu,“ dodává Lukeš.
Stíhačka i chemické dílny
Celkem se návštěvníkům v sobotu otevře padesátka muzeí, galerií a dalších institucí v sedmasedmdesáti objektech po městě. Speciální program připravilo například Letecké muzeum Kbely, kam přiletí slavné britské letadlo z druhé světové války Supermarine Spitfire, které si pak budou moci návštěvníci prohlédnout. Anatomické a stomatologické sbírky otevře 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, která návštěvníkům připravila speciální únikovou hru. Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy zase přichystala chemické dílny, na kterých si mohou děti vyzkoušet, jak funguje ultrafialové světlo.
Všechny muzejní a kulturní objekty budou zdarma přístupné od 19 hodin do jedné hodiny po půlnoci. Výjimkou jsou Maiselova a Španělská synagoga, které otevírají až od půl jedenácté večer. Lapidárium Národního muzea pak zavírá o hodinu dříve, tedy o půlnoci, stejně jako Národní kulturní památka Vyšehrad, kde se navíc platí symbolické vstupné ve výši jedné koruny.
Noční muzea propojí deset linek autobusůNáprstkovo muzeum – Jedna z výstav představí k dvoustému výročí Národního muzea příběh plejtváka myšoka, jednoho z nejznámějších exponátů muzea. Karolinum – Od 20 hodin začínají pravidelné komentované prohlídky univerzitních žezel a talárů. Muzeum hlavního města Prahy – Před hlavní budovou mohou lidé od 19.00 sprejovat na zeď. Maiselova synagoga – Od 22.30 si mohou lidé synagogu projít při komentovaných prohlídkách.
Program a informace k dopravě najdete na www.prazskamuzejninoc.cz. |
„Pro návštěvníky jsou připraveny workshopy, přednášky, komentované prohlídky, divadelní představení, filmové projekce, taneční vystoupení nebo dětské programy. Na webových stránkách Pražské muzejní noci si mohou lidé sestavit svůj vlastní program,“ shrnuje program patnácté Pražské muzejní noci koordinátorka akce Ivana Kocichová.
Autobus pamětník
Stejně jako v předchozích ročnících spolupořádá muzejní noc také dopravní podnik, který do ulic vyšle dohromady třiašedesát autobusů na deseti speciálních bezplatných linkách. „Všechny autobusy budou nízkopodlažní,“ říká Miloš Trnka z dopravního podniku.
Linky budou jezdit ve stejných trasách jako v loňském roce s tím, že centrální přestupní bod bude na náměstí Jana Palacha, odkud první spoje vyrazí v 18.30 a poslední v jednu hodinu po půlnoci. Jedinou změnou je úprava linky číslo 1 a 9, které musí objíždět rekonstruovanou Husitskou ulici.
Prodloužený provoz bude mít také metro. „Poslední spoje metra vyrazí z jednotlivých konečných stanic v jednu hodinu ráno,“ uvádí Trnka. V okolí náměstí Jana Palacha bude z bezpečnostních důvodů omezen automobilový i tramvajový provoz.
Novinkou letošního ročníku je soutěž dopravního podniku, který na jednu z linek vyšle autobus s evidenčním číslem 32–03, který v roce 2004 vozil návštěvníky první muzejní noci.
„Lidé si budou moci u informačních stánků koupit pamětní jízdenky. Pokud speciální autobus odhalí a jízdenku si v něm označí, mohou vyhrát zážitkovou jízdu historickým metrem,“ dodává Trnka.