Zloděj z chrámu, v němž zemřeli Gabčík s Kubišem, vykradl další kostel

  17:36
Pětadvacetiletý Michal Sedlmajer, který nechvalně proslul jako zloděj kasičky v Národním památníku hrdinů heydrichiády, stihl ještě před nástupem do vězení vykrást další kostel, tentokrát v Praze 5. Podle obžaloby způsobil škodu za desítky tisíc korun. Při rozbíjení okna se pořezal a na místě nechal kapky krve se svou DNA.

Osmkrát trestaného Michala Sedlmajera přivezla k soudu eskorta z ruzyňské věznice, kde si odpykává dvouletý trest za předchozí trestnou činnost. Poslední sérii krádeží stihl spáchat na přelomu loňského a letošního roku, ještě před nástupem do výkonu trestu.

Tyto případy nyní řeší soudy. Obvodní soud pro Prahu 5 začal  ve středu projednávat Sedlmajerovo vloupání do kostela Nejsvětější Trojice v pražských Košířích. „Pokud jde o způsob, jakým jsem tam vnikl, tak je pravda to, co uvádí obžaloba,“ přiznal v jednací síni recidivista.

Večer 15. února 2018 rozbil skleněné luxfery a vlezl do sklepa kostela. „Ze sklepních prostor vzal sekyru, kladivo a žebřík a přesunul se k hlavnímu vchodu kostela, kde se snažil sekerou vypáčit vstupní dveře. To se mu nepovedlo (topůrko sekery zlomil). Použil proto žebřík, rozbil okno nad dveřmi a vnikl dovnitř,“ uvedla státní zástupkyně Zuzana Auerová.

Zloděje v kostele nejprve zaujala kasička na milodary, rozbil ji a odcizil z ní 455 korun. Pak se přesunul k oltáři. U vstupu do sakristie rozbil další luxfery, otvorem prostrčil ruku a otevřel si dveře.

Ze skříně vzal mešní kalich, relikviář a ciborium (liturgickou nádobu) dohromady za více než 80 tisíc korun. Věci si nachystal do tašky, kterou však už podle policie nestihl odnést. Sedlmajer tvrdí, že si krádež těchto předmětů rozmyslel.

Poté v prvním patře kostela vypáčil dveře do kuchyně. Podle spisu tam ukradl pět lahví s alkoholem, které dostal kněz k narozeninám. Následně se vydal k farnímu sálu. I tady byly zamčené dveře, které otevřel pomocí páčidla. Ze skříně odcizil hudební nástroje za 31 tisíc korun. O týden později je prodal v hudebninách v Praze 10 za 4 150 korun.

Kostel Nejsvětější Trojice v pražských Košířích (27. 11. 2018)
Kostel Nejsvětější Trojice v pražských Košířích (27. 11. 2018)
Kostel Nejsvětější Trojice v pražských Košířích (27. 11. 2018)

Vykradený kostel Nejsvětější Trojice v pražských Košířích

Moje odpuštění neznamená, že ujde trestu, říká kněz

Sedlmajer nesouhlasí s obžalobou jen ve dvou detailech. Odmítá, že by si z kostela odnesl láhve s alkoholem, zároveň ale prohlásil, že kněze, který jejich odcizení oznámil, ze lži nepodezřívá.

Michal Sedlmajer

Odsouzený Michal Sedlmajer
  • ročník 1993, osmkrát trestaný, poprvé za krádež v únoru 2011
  • „Na konci léta minulého roku jsem se rozešel s přítelkyní a všechno na mě padlo. Skončil jsem v nemocnici předávkovaný léky. Vyhledal jsem psychoterapeuta,“ řekl u soudu.
  • „V kritických situacích, když jsem ztratil práci a neměl jsem možnost platit, jsem se vždycky uchýlil k trestné činnosti. Takhle jsem se to naučil. To není omluva, ale v tu chvíli jsem neviděl jiné východisko.“
  • „Kdyby mě nepropustili z práce, tak jsem tam do dneška. Vybudoval jsem si tam velmi dobrou pozici za velmi dobré peníze a za skoro žádnou práci.“
  • „Přesnou výši svých dluhů nevím, ale za trestnou činnost je to asi 750 tisíc korun. Plus mám asi 50 tisíc civilní exekuci.“

zdroj: hlavní líčení, 28. 11. 2018

Nesouhlasí také s výší škody způsobenou krádeží hudebních nástrojů. Podle něj byly instrumenty špinavé a opotřebované. Vyslechnutý znalec si ale za vypočtenou škodou stojí.

Kromě svědectví obchodníka, jemuž zloděj ukradené nástroje prodal s tím, že jde o věci po rodičích, usvědčuje Sedlmajera i krev, kterou zanechal na místě činu po rozbití okna.

„Pachatel se musel nejspíš pořezat, jelikož se v kostele na zemi, všude, kde se pohyboval, nacházely kapky krve,“ vypověděl správce objektu – kněz Zdeněk Klindera. Expertiza potvrdila, že krevní stopy patří Michalu Sedlmajerovi. Jeho genetický profil už policisté v databázi DNA měli.

Z vězení napsal Sedlmajer Klinderovi omluvný dopis. „Jsme (v církvi) připraveni odpouštět. Já mu tady veřejně odpouštím to, co udělal. To ale neznamená, že by měl být zproštěn trestu. Spravedlivý trest by měl být vykonán, i když se (skutek) odpustí,“ řekl ve středu před soudem páter Klindera.

„Pane obžalovaný, když tady máme pana poškozeného, nechcete využít příležitosti a něco mu říci?“ zeptala se Sedlmajera soudkyně Kateřina Ctiborová. „Určitě. Omlouvám se,“ uvedl recidivista.

Za můj vyhazov z práce může novinář, tvrdí zloděj

Sedlmajer se před soudem vyjádřil i k tomu, proč kradl. „Poté,  co jsem dostal výpověď v práci, jsem byl v tíživé finanční situaci. Docházely mi zdroje, které jsem si našetřil. Nevěděl jsem kudy kam. Byl to čin ze zoufalství,“ hájí se.

Přítomného novináře (autora tohoto textu) obvinil, že o zaměstnání přišel kvůli jeho článku z listopadu 2017 Kradl v památníku Gabčíka či Kubiše. „Stalo se přesně to, čeho jsem se bál, když byl pan redaktor na soudu, že mě propustí z práce,“ řekl Sedlmajer.

„Pácháte trestnou činnost už od roku 2012. U vás to není úplná novinka, ke které by došlo v důsledku nějakého článku,“ řekla mu soudkyně. „To je pravda,“ uznal obžalovaný.

Sedlmajer přitom kradl ještě dřív – už jako sedmnáctiletý v únoru 2011 (podrobněji v předchozím článku). O rok později začal v metropoli okrádat prodejce jízdenek na MHD. Předstíral, že chce koupit větší množství lístků. Prodavačům pak celý balíček vytrhl z ruky a utekl. Na jednu trafikantku vytáhl dokonce pistoli. Loni v únoru se svým kamarádem ukradl z obchodu na pražském Újezdu kasičku s penězi určenými na psí útulek.

Krádež zaznamenaly kamery umístěné v prodejně (11. 2. 2017):

V létě odcizil další kasičku, tentokrát z pravoslavného chrámu svatého Cyrila a Metoděje, kde v roce 1942 zahynuli hrdinové atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Sedlmajera při krádeži kasičky natočila kamera. U Obvodního soudu pro Prahu 2 za to dostal 250 hodin obecně prospěšných prací. Recidivista je chce odpracovat, až vyjde z vězení.

Nejdřív kradl, pak se bál zveřejnění jména v médiích (21. 11. 2017):

Jak dlouho si za mřížemi pobude, zatím není jasné. Do konečné délky nepodmíněného trestu se zřejmě promítne nejen aktuálně projednávané vloupání do kostela v Košířích, ale i uložený (zatím nepravomocný) rok vězení za krádež z loňských Vánoc. Tehdy Sedlmajer v kostele v Praze 1 ukradl uklízečce z odložené kabelky mobilní telefon. A pak je tu ještě jedna krádež, kterou měl recidivista spáchat v Praze 4. V této věci ještě příslušný soud hlavní líčení nenařídil.

Autor:
  • Nejčtenější

Opilec napadl v Praze šest lidí, vážně zranil motorkáře. Policii pomohli svědci

Policie zasahovala u případu napadení šesti lidí v Praze 7 v Argentinské ulici. Vážně zraněného člověka převezli záchranáři do nemocnice. Motiv policisté zjišťují, na místě zadrželi...

Policie řešila podezřelé kufry u stanice Můstek, centrem nejezdily dvě linky metra

V úterý odpoledne policie uzavřela část Václavského náměstí kvůli nálezu podezřelých zavazadel. Provoz linek metra A a B v centru města byl přerušen, po 14:30 došlo k obnovení provozu obou linek....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ze sanitky v Praze vyskočila za jízdy pacientka. Na místě zemřela

V Praze vyskočila pacientka ze sanitky. Incident se stal v neděli kolem 8. hodiny. Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka si žena způsobila zranění, která byla neslučitelná se životem.

Původní výjimečnost je pryč, strašné interiéry, hodnotí historici nový Máj

Příliš „ulíznuté“ pozoruhodné technické detaily či „uťatý“ průchod přirozeného světla. Někteří experti na architekturu či dějiny umění jsou k současné zrekonstruované podobě kultovní stavby na rohu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zasekaná stejně jako dřív, stěžují si řidiči na úpravu křižovatky za miliony

Je to jedna z nejvytíženějších křižovatek ve středních Čechách. Spojuje velkou průmyslovou zónu, kde mimo jiné sídlí centrum náhradních dílů mladoboleslavské automobilky Škoda, obec Řepov a vytíženou...

Na Nymbursku se při střetu s autem a kamionem převrátila cisterna, dva zranění

Kvůli defektu pneumatiky bourala kolem poledne cisterna u obce Jizbice na Nymbursku. Střetla se s protijedoucím kamionem a osobním autem. Silnice I/38 byla několik hodin neprůjezdná. Při nehodě se...

Praha kvůli autorským právům pozastavila vydávání Lítačky s motivem obkladů

Od úterý si lidé nemohou pořídit limitovanou edici Lítačky s vyobrazením známé dlaždice z pražského metra. Vydávaní je dočasně pozastavené kvůli nejasnostem ohledně autorských práv. Na dopravní...

Policie pátrá po ženě s růžovými vlasy. Nechala dopis na rozloučenou a zmizela

Policie pátrá po třiatřicetileté Veronice Velebilové z Odoleny Vody u Prahy, kterou naposledy viděl její manžel v pondělí ráno. Žena může být v ohrožení života. Doma nechala dopis na rozloučenou a...

V krvi měl bakterie z odpadních vod, řekla znalkyně v kauze otravy chlapce

Městský soud v Praze pokračuje v projednávání případu matky, která přiznala, že opakovaně vstříkla přes katetr do krve nemocnému synovi kohoutkovou vodu. Měla mu tím způsobit sérii vážných otrav...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...