Pražští hasiči se naučili přestěhovat středisko, říká jejich nový šéf Prudil

  7:33aktualizováno  15:51
Nový velitel Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy Luděk Prudil říká, že se v koronavirové krizi hasiči naučili například přestěhovat operační středisko, které je pro ně klíčové, do náhradních prostor. V Liberci, odkud přišel z pozice šéfa hasičů, si to vyzkoušel naostro.

Luděk Prudil, ředitel pražských hasičů. (27.05.2020) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Ve vedení pražských hasičů vystřídal Luděk Prudil předchozího ředitele Romana Hlinovského ve chvíli, kdy se hasiči dostávali z těžké situace způsobené tím, že se 31 členů sboru nakazilo koronavirem.

Během koronavirové krize si prošli pražští hasiči velkou zkouškou, kdy bylo kvůli velkému počtu nakažených hasičů ohroženo fungování sboru. Váš předchůdce Roman Hlinovský mluvil dokonce o nejtěžší zkoušce za historii sboru. Jak ji z vašeho pohledu hasiči zvládli?
Mám možnost na ten problém hledět ze dvou rovin. Jak z pohledu ředitele hasičů Libereckého kraje, tak z pohledu doznívající kauzy po mém nástupu v Praze. Nezažil jsem tady to nejtěžší období, ale ani na severu nás to neminulo. Měli jsme štěstí v tom, že se u nás objevil jeden pozitivní a jako zázrakem se nikdo další nenakazil. To, co bylo tady v Praze, by vylekalo každého. Nejdůležitější bylo zachování akceschopnosti. Kolega Hlinovský se musel potýkat s opravdu těžkou situací, když to začalo vyřazovat jednu stanici za druhou. Ale zvládli to.

Jak je na tom sbor nyní?
To riziko je tady pořád, takže bezpečnostní a hygienická pravidla přetrvávají. Zejména ta vztahující se na hasičské jednotky a operační středisko. Pořád trvá režim, kdy se při střídání služeb musí vše, s čím hasiči přicházejí do kontaktu, dezinfikovat. A dva střídající se týmy se nesmějí vůbec potkat. Aktuálně máme nula nakažených, nikdo není v karanténě a jeden hasič šel na preventivní test dle našich vnitřních pravidel. Dostali jsme se tedy z počtu 31 nakažených a asi stovky hasičů v karanténě na nulu. Situace je příznivá, ale opatření trvají, protože nesmíme ztratit obezřetnost.

Přispěje taková zkušenost k nějakým změnám do budoucna? Dozvěděli jste se něco nového o tom, jak fungovat za těžkých podmínek?
Nový byl pro nás třeba přístup k dezinfekčním opatřením. Na jednu stranu je to věc, se kterou hasiči standardně pracují, ale teď jsme se dostali do situace, kdy proti nám stojí vir, který je velmi těžko zlikvidovatelný. Museli jsme řešit, jakou metodu dezinfekce vůbec zvolit, abychom měli hasičskou techniku a stanice bezpečné. Ukázalo se, že řada metod, které se na trhu nabízejí, v testech propadla.

Třeba operační středisko jste dekontaminovali ozonem. Ten se osvědčil?
I u ozonizace testy ukázaly, že je potřeba použít více metod naráz. Kontaktní plochy je potřeba dekontaminovat lihovou dezinfekcí, pochozí plochy chlorovou dezinfekcí, prostor projet ozonizací, a navíc ho nechat na nějaký čas prázdný. Další novinkou, kterou jsme si v této souvislosti vyzkoušeli, byl přesun operačního střediska.

Co tím přesně myslíte?
Virus ukázal, že operační středisko je vysoce citlivou záležitostí. Pokud bychom ho chtěli celé vydezinfikovat, museli bychom ho odstavit. Jenže operační středisko je pro všechny složky integrovaného záchranného systému tím nejcitlivějším srdcem a jen tak odstavit ho nemůžeme. A udělat záložní variantu je velmi těžké a složité. Tato událost však ukázala, že tu variantu musíme mít. Připravili jsme si tedy záložní prostor, kam se přenese činnost operačního řízení na dočasnou dobu.

Použili jste to v ostrém provozu?
V Praze zatím jen cvičně. Já jsem si tím prošel v Libereckém kraji, kde jsme měli rizikové kontakty a operační středisko jsme na noc do záložního opravdu přesunuli a dezinfikovali. Proto jsem po té zkušenosti chtěl, abychom to uměli i v Praze. První nácviky jsme dělali o víkendu a příští víkend budeme dělat ostré simulace. Kdyby se to muselo udělat doopravdy, budeme připravení.

Nastoupil jste s tím, že byste u pražských hasičů chtěl něco změnit?
Hlavním mým úkolem je personální stabilizace managementu. V době mého nástupu nebyla obsazená například pozice ředitele kanceláře nebo ekonomického náměstka. Druhým cílem je pokračovat ve spolupráci s městem. Musíme se dostat do stavu, aby všechny stanice byly opravené a dobře fungovaly. Důležitý je také další rozvoj. Budujeme stanici v Holešovicích a potřebujeme výstavbu nových stanic v Běchovicích, Vysočanech, Stodůlkách nebo Březiněvsi.

Je to reálné? V minulosti se často mluvilo o tom, že mají hasiči v Praze nedostatek peněz na investice. Navíc Praha jako bohatý region nemůže čerpat evropské dotace v takové míře jako kraje.
Musí to být kombinace peněz státu, města, případně dalších zdrojů. Některé stanice bude možné financovat i z peněz souvisejících s výstavbou dopravních tepen. Třeba stanice Běchovice má vazbu na okruh a Vysočany zase na dokončení tunelového komplexu.

Jak to vypadá s výstavbou centrály v Holešovicích?
Na místě se staví, roste hrubá stavba a práce jdou víceméně podle plánu. Na přelomu roku 2021 a 2022 by měla stát první část, kde bude výjezdová část a garáže. Za další tři roky by měla být hotová administrativní část, kam se přesunou třeba vyšetřovatelé.

Jaká je personální situace u řadových hasičů? Třeba policie má v Praze vysoký podstav. Je to problém i u vás?
Rozhodně je to u nás lepší, ale není to ideální. Máme lehce podstav zhruba kolem dvaceti neobsazených míst. Problém je teď trochu jiný. Máme nabráno velké množství nových lidí, ale potřebujeme je protáhnout hasičskou školou. Aktuálně máme 58 nováčků, kteří nemají nástupní výcvik ve škole ministerstva vnitra. Je to způsobené zavřenými školami během koronaviru. Člověk bez toho výcviku nemůže u zásahu vykonávat činnost samostatně. Není to zkrátka plnohodnotný hasič a u požáru ho musí vést zkušenější kolega.

Jedním z velkých problémů pro hasiče v Praze je špatná průjezdnost ulic. Ať už kvůli kolonám, špatně zaparkovaným vozidlům nebo třeba zatravněným tramvajovým pásům. Změnilo se v tomto ohledu něco?
Rozhodně není tendence ke zlepšení. K parkujícím vozidlům a kolonám se přidávají opatření, která mají zklidnit dopravu, ale mají vliv na rychlost našich vozidel. Pokud byly v minulosti vedle tramvajového pásu na každé straně dva pruhy a teď je pás zatravněný a z jednoho pruhu jsou parkovací místa, tak pomalu jedoucí auta předjedeme velmi těžko. Podobně je to i u zpomalovacích pruhů. Směřuje to k jediné věci: jestli chceme občanům poskytovat rychlou pomoc, musíme zahušťovat síť hasičských stanic.

Trend zklidňování dopravy je patrný v mnoha dalších evropských městech. Tam mají hasiči stejný problém?
Určitě jsou na tom podobně. Problém Prahy je i ten, že jak se město rychle rozrostlo, nedařilo se na to reagovat výstavbou stanic. Jsou lokality, které máme problém pokrýt. Je to západní část metropole, Stodůlky, Zličín. Na severu zase Kobylisy, Bohnice. To jsou místa, která se rychle rozvíjela, ale stanice se nestavěly. To se teď budeme snažit dohnat.

Zbraněmi rozdmýcháváte konflikt na Ukrajině, vpálil Ondráčkovi Stropnický

  • Nejčtenější

Konec Turků na Letné: kung-fu i omluva. Pak kouč Galatasaraye zpražil sudího

23. února 2024  1:04

V mžiku se strhla taková mela, že bouřlivé sparťanské oslavy musely na chvíli počkat. Sotva...

Policie vyšetřuje trojnásobnou vraždu v Hořovicích, zemřela žena a dvě malé děti

25. února 2024  8:21,  aktualizováno  14:56

Hasiči a policisté v sobotu našli v jednom z bytových domů v Hořovicích na Berounsku tři mrtvé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kočár s koňmi, průvod přes město, bílé holubice. Kočkova rodina se loučila s babičkou Olgou

23. února 2024  7:45,  aktualizováno  14:08

Lidé se v pražském Břevnovském klášteře rozloučili s Olgou Kočkovou, manželkou někdejšího šéfa...

Policie hledá cestujícího, který v autobuse spadl na dívku. Vážně ji zranil

22. února 2024  15:50

Policisté vyšetřují událost, která se stala v úterý 20. února odpoledne během jízdy autobusu číslo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdemolované Kladno čeká další baráž. Lídr otočil derby, Kometa je těsně čtvrtá

23. února 2024  17:20,  aktualizováno  22:58

Hokejová extraliga pokračovala pěti zápasy 48. kola. Páteční program definitivně rozhodl, že Kladno...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

MHD v Praze na dvojnásobek nezdražíme, slibuje Hřib. Chce zvýšit i cenu parkování

27. února 2024  12:45

Praha chystá změny v dopravě. Bývalý primátor a nynější náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti) v...

Místo betonu jezírko. Mladá Boleslav bojuje s letním horkem, upraví sídliště

27. února 2024  11:30

Samý beton, asfalt, dlažba nebo nakrátko střižené někdy i proschlé trávníky. I to je důvod, proč v...

Cestující s Lítačkou se zlobí, nechtějí doplácet za zpoždění spojů. Nemusí

27. února 2024  7:47

Lítačka má spoustu nedostatků, je to pražský kočkopes. Někteří cestující na sociálních sítích...

Sobotka po kanonádě: Nechtěli jsme z toho dělat exhibici, snažíme se být lepší

26. února 2024  21:24

Jistota nejméně druhého místa po základní části extraligy? Účastnické místo v Lize mistrů? Osm gólů...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...