VIDEO: Taxikáři znovu vyzráli na letiště. Riskují tím zdraví lidí, říká mluvčí

  7:33aktualizováno  7:33
Zatímco někteří taxikáři a přepravci přelepují značky na autech, aby se jim závora na Letišti Václava Havla otevírala zdarma, jiní vynalezli elegantnější řešení, jak se poplatku vyhnout. Cestující jednoduše vysadí na zastávce autobusu. Podle mluvčího letiště Romana Pacvoně tím ale ohrožují zdraví lidí.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Až 100 korun požaduje Letiště Václava Havla za opakovaný vjezd na expresní parkoviště u terminálů 1 a 2 (o zavedení poplatku jsme psali zde).

Běžně se teď děje, že řidiči cestujícím zastavují mimo parkoviště. Mezi nejčastější místo patří část Aviatické ulice, kde je dopravní značkou i žlutými pruhy vyznačeno stání pro autobusy.

Během hodiny takto zastaví i desítky přepravců. Ve většině případů cestující vystupují, stává se ale také, že řidiči tu lidi naloží. Druhým běžným místem pro výstup či nástup lidí je ulice před hotelem Mariott.

Fotogalerie

Cestující to mají sice k terminálům o desítky až stovky metrů dál (záleží, ze kterého odlétají), ale ušetří. Poplatek až 100 korun by jim totiž taxikáři naúčtovali k ceně jízdy.

Zastavení mimo parkoviště přepravci lidem dokonce sami nabízejí. Když si reportér iDNES.tv Matěj Smlsal objednával taxi z Liboce na letiště, operátorka ho informovala o možnosti zastavit u hotelu Mariott. Nabídku následně učinil i taxikář. „Snažíme se,“ odpověděl na dotaz, zda nabízí vyhnutí se poplatku všem cestujícím.

„Zastavovat jinde je nepřípustné,“ říká mluvčí

Paradoxní ale je, že taxikáři chtějí až 100 korun. Letiště totiž nabízí takzvané hodnotové karty, kdy mají řidiči opakovaný vjezd na parkoviště během 24 hodin za 40 korun.

„Požadovat tedy po cestujícím úhradu poplatku 100 korun považujeme za velmi nešťastné. Nabízet jako alternativu vysazení mimo místa k tomu určená dokonce za nepřípustné,“ uvedl mluvčí letiště Roman Pacvoň.

Podle něj zájem o karty poskytující slevy strmě roste. Zatímco loni v srpnu ji řidiči použili 5000krát, letos v srpnu 64000krát.

Aby pražští taxikáři nemuseli platit expresní parkoviště, přelepují registrační značky svých automobilů.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

„Jsme přesvědčeni, že cestující preferují bezpečné a pohodlné vysazení z taxíku v bezprostřední blízkosti terminálů. Pokud taxikář vysadí či naloží cestujícího na místě jiném, než je k tomu určeno, riskuje tím nejen jeho zdraví, které vědomě ohrožuje, ale také se může dopouštět dopravního přestupku. Takové počínaní potom řeší Policie České republiky,“ dodal Pacvoň.

Pokud řidiči vidí policisty, nezastaví

Podle mluvčí policie Andrey Zoulové je samotné vyznačení žlutými čárami s označníkem autobusové zastávky dostatečné a řidiči by tento zákaz měli respektovat.

„Pokud vlastník komunikace dozná, že je přijaté opatření a značení zákazu zastavení nedostatečné, může dát podnět příslušnému správnímu úřadu. Stran činnosti policie v dané problematice můžeme uvést, že se na uvedené jednání policisté zaměřují v rámci běžného výkonu služby,“ uvedla Zoulová.

Pokud takového řidiče při páchání přestupku přistihnou, vyřeší ho dle zákona. „Z našich zkušeností vyplývá, že naprostá většina řidičů od takového protiprávního jednání v okamžiku přítomnosti policejní hlídky ustoupí. V této souvislosti je však třeba konstatovat, že není v možnostech policie takový dohled vykonávat nepřetržitě 24 hodin denně,“ dodala policejní mluvčí.

Poplatek za opakované vjetí na parkoviště během následujících 24 hodin zavedlo letiště v červenci. Dříve mohli vjet řidiči na parkoviště bezplatně vždy po hodině. Jedinými, kdo poplatek za vjezd neplatí, jsou oficiální letištní taxíky. Ty ale mají cenu za kilometr vyšší než většina ostatních přepravců.

Červené značky ukazují vyhrazené stání pro autobusy v Aviatické ulici. Modrá značka je hotel Mariott.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Další z rubriky

Kdosi hodil na auto popelnici a lámal zrcátka, policie hledá muže z okolí

Neznámý pachatel v pražském Karlíně poničil několik aut. (26. června 2019)

Policisté z pražského Karlína pátrají po neznámém pachateli či pachatelích, kteří v červnu poškodili tři zaparkovaná...

VIDEO: Vandal házel víko od koše do výloh i na dveře divadla v Karlíně

Vandal rozbil víkem od koše výlohu obchodu i vstup do divadla. (7. 7. 2019)

Pražská policie hledá muže, který házel na budovy těžká víka od odpadkových košů. Poškodil výlohu u nádraží Florenc i...

Tisíc kilometrů za týden, to bylo rekordní dobrodružství z Čech do Německa

Před 125 lety se na 939 km dlouhou cestu vydal baron Liebieg s vozem Benz...

Šestnáctého července uplynulo 125 let od první dálkové jízdy na světě, která nese českou stopu. Dobrodružnou cestu...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz