Původně byl v lokalitě Imrychovy a Těšíkovy ulice projekt jednoho bytového domu...

Původně byl v lokalitě Imrychovy a Těšíkovy ulice projekt jednoho bytového domu místo objektu bývalé kotelny. Nyní je na stole dostavba sídliště. | foto: YIT Stavo / Architektonický atelier Hlaváček & Partner

V Kamýku mají vyrůst nové bytové domy, místní ale o zástavbu nestojí

  • 23
Obyvatele části Prahy 12 rozzlobila studie, kterou schválili tamní radní a která navrhuje zástavbu na sídlišti Kamýk. Místo jednoho bytového domu, jak stálo v původním projektu, jich má na místě vyrůst hned několik a k tomu další dva objekty s nebytovou funkcí. Opozice kvůli tomu chce odvolat starostu Jana Adamce i místostarostku Evu Tylovou.

Radní Prahy 12 už schválili studii, která má předcházet konkrétnímu projektu. Občanům ji prezentovali o několik dní později, 22. října.

Opozice, která se staví proti záměru, chce k tématu svolat mimořádné jednání zastupitelstva městské části Praha 12, kde navrhne odvolání vedení. To by se mělo konat 20. listopadu, sedm dní před řádným jednáním. Adamec však uvedl, že koalice schválení programu nepodpoří, k mimořádnému zasedání tak podle něj nedojde.

Jediný vlastník, který by zatím mohl nějaký bytový dům v dané oblasti postavit, je společnost YIT Stavo. Ta vlastní objekt bývalé kotelny, místo kterého je možné postavit jen jeden třináctipatrový dům.

Tento záměr byl již v minulosti schválen, stavět se ale zřejmě nebude. Nově prezentovaná studie zástavbu mění a posouvá ji dál od současného sídliště ke Lhotecké ulici.

Kromě zmíněné firmy YIT v projektu figuruje také společnost Fisolta Property. Ta na místě vlastní objekt supermarketu stojící na pozemku ministerstva vnitra. Většina domů by měla stát na plochách v majetku metropole, z nichž část je ve správě městské části. V oblasti chce stavět i samo hlavní město, a sice městské byty.

Vedení Prahy 12 současný postup hájí. „Původní projekt třináctipatrového bytového domu místo kotelny byl v bezprostřední blízkosti současných domů. Na řešeném území má jednu budovu také Praha 12. A my jsme nechali vypracovat studii, která řeší celé území a nepočítá se zástavbou tak blízko k původním domům,“ vysvětluje místostarostka Prahy 12 Eva Tylová (Piráti).

Řešení bytové krize. Místo zakusování do krajiny by se města měla zahustit

Velká část obyvatel Imrychovy ulice nedaleko připravovaného projektu však se stavem věcí spokojená není. „Místo toho, abychom developera YIT donutili stavět co nejmenší budovu na jejich pozemku, městská část teď nehájí zájmy místních občanů. Místostarostku Tylovou jsme volili kvůli tomu, že vystupovala proti developerům, ale teď chce místo jedné budovy zastavět daleko větší území,“ říká místní občan Jan Golian.

Předseda bytového družstva ve stejné ulici, Jaroslav Sixta, také připomíná, že se tamní obyvatelé před volbami spolu s Evou Tylovou stavěli proti výstavbě v okolí. „A to hlavně proto, že v území je problém s dopravní obslužností a parkováním. Po volbách se to bohužel změnilo. Zdá se, že projekt je hotová věc, že developeři postaví dva věžáky. Ale s tím, že projekty domů budou od nás alespoň posunuté dál, tedy ke Lhotecké ulici,“ říká Jaroslav Sixta.

Ten chce nyní s městskou částí i developerem jednat, aby vznikla pro všechny co nejvíc přijatelná varianta projektu.

Panelová sídliště se mění. Domy jsou barevnější, obyvatel ubývá

Vedení hlavního města svůj postup i angažmá Prahy 12 hájí. „Jednání v tématu řešení území Těšíkovy ulice jsou vedena se zcela nezištnými transparentními zájmy a jsou motivována naší snahou pomoci a zlepšit situaci obyvatel a městské části, aby nedošlo k výstavbě objektů developerů tak, jak na ně dle stávajícího územního plánu mají nárok, a to příliš blízko stávajícím domům v tomto sídlišti,“ vysvětluje náměstek primátora Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu/TOP 09).

Podle místostarostky Tylové není záměr výstavby hotovou věcí záleží na obyvatelích, jaké budou mít k projektu připomínky.

„Město tam chce stavět také, mezi dvěma věžáky i své domy, kde budou obecní byty, a ve hře je i družstevní výstavba pod hlavičkou města,“ vysvětluje Tylová.

Existující studii, která území u Imrychovy ulice řeší, podle místostarostky nechal vypracovat developer YIT. Zadání, jak uvedla Tylová, vycházelo z požadavků pracovní skupiny, která na magistrátu kvůli řešení problematiky území v blízkosti Imrychovy ulice vznikla.

Také zástupci YIT zdůrazňují, že nic na projektu zatím není definitivní. „Vše je ve fázi diskuse. Studie a veřejná debata se na můj vkus rozpoutala příliš brzy, aniž bychom s magistrátem mohli dotáhnout tu legislativní stránku dál,“ vysvětluje technický ředitel developera YIT Marek Lokaj. Vypracování studie podle něj zaplatily zúčastněné strany společně.

Developer: Vyřešíme parkování

Kritika občanů podle něj spíše vychází z neznalosti záměru. „Na tom území se teď nedá moc parkovat, a naopak ten projekt by měl problém s parkováním vyřešit,“ upozorňuje na přednosti projektu manažer z YIT.

Praha hledá místa pro výstavbu bytů, pozemky vytipují městští plánovači

Místní obyvatelé to ale s budoucím parkováním vidí spíše skepticky. „Studie bytových domů počítá s garážemi v přízemí, ale hlavně parkovací místa navyšuje v úplně jiných oblastech. Tam, kde se dnes parkuje rovnoběžně s vozovkou, počítá s kolmým stáním. A naopak projekt počítá se zrušením parkoviště, které tam dnes máme,“ vysvětluje Tomáš Krčma, který je předsedou SVJ bytového domu v Imrychově ulici.

Nelíbí se mu nepříliš profesionální prezentace záměru. „Studie je amatérsky zpracovaná a v textové části bylo mnoho pravopisných chyb. Je tam jeden megavelký dům, kvůli kterému se vykácí stromořadí a zruší parkoviště,“ dodává předseda SVJ.

,